Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Zárolta a román pénzügyi hatóság (ANAF) a kazah tulajdonban lévő Rompetrol vagyonát, mert félő, hogy nem fizeti ki több százmillió eurós adósságát.
Sorin Blejnar, az ANAF vezetője szerint megelőző intézkedésről van szó, aminek a célja, hogy a tulajdonos ne adhassa cég vagyonát. A KazMunayGaz csoport tulajdonában lévő Rompetrol alaptalannak és tévesnek minősítette a döntést, és azt hangoztatta, hogy nem tervez semmit sem eladni.
Egy 2003-tól érvényes törvény értelmében a Rompetrolnak 570,3 millió euró adósságot kell rendeznie szeptember 30-áig. Az elmúlt hetekben a kazah csoport többször megismételte, hogy csak 100 millió euró adósságot fog rendezni.
Az eset előzménye, hogy a Rompetrol többségi részesedést vásárolt 2001-ben a Petromidia olajfinomítóban. A vételár 50,5 millió dollár volt, és a vevő ígéretet tett arra, hogy 189 millió dollárnyi fennálló adósságot is kifizet. A kazah csoport szerint azóta mintegy 300 millió dollár tartozást rendezett.
A KazMunayGaz 2009-ben vásárolta meg a Rompetrol olajtársaság 25 százalékát Dinu Patriciu román üzletembertől, aki 2007-ben már eladta a cég 75 százalékát a kazah vállalatnak. A megszerzett 25 százaléknyi részesedés értékét nem hozták nyilvánosságra. A két évvel korábban megvett háromnegyedért 1,6 milliárd dollárt fizetett a kazahsztáni cég.
Patriciu 1998 óta irányította a Rompetrolt, amely Romániában a második legnagyobb vállalat az üzemanyagpiacon.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.