szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország javára döntött 2010. szeptember 23-i ítéletében a Világbank mellett működő, washingtoni székhelyű nemzetközi bíróság (International Centre for Settlement of Investment Disputes - ICSID) az AES Tisza Erőmű Kft. tulajdonosa, az AES Summit Generation Ltd. magyar állam ellen indított perében − közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A bíróság a közel három éve húzódó ügyben hozott − kötelező érvényű − ítéletének indoklásában kiemelte, hogy a magyar állam egyetlen intézkedésével sem sértette meg az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit a 2006 és 2007 folyamán bevezetett hatósági árszabályozással. A bíróság ítéletében az AES Summit Generation Ltd. minden igényét − köztük a felperes több mint 30 millió dollár értékű kárigényét is − alaptalannak találta és elutasította.

Az AES Tisza Erőmű Kft. és tulajdonosa az AES Summit Generation Ltd. még 2007-ben indítottak pert a magyar állam ellen. A felperesek álláspontja szerint a magyar állam a 2006-os erőművi hatósági árszabályozás bevezetésével megsértette az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit, azaz olyan hatósági árakat írt elő, melyek jóval alacsonyabbak azoknál, mint amiben az AES Tisza az MVM Zrt.-vel 2001-ben megállapodott, s ezáltal a beruházásaik is sérelmet szenvedtek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar Nemzet: közel kétmilliárd ügyvédi díjra az energetikai perekben

Bruttó 1,867 milliárd forint díjazásért bízta meg a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) az amerikai Arnold and Porter LLP ügyvédi irodát, hogy ellássák Magyarország jogi képviseletét a washingtoni választott bíróságon két magyarországi áramtermelő által indított perekben - közölte a Magyar Nemzet a pénteki számában a minisztériumra hivatkozva.

MTI Gazdaság

NFM: összeálltak a magyar soros elnökség energetikai prioritásai

A magyar soros európai uniós elnökség alatt továbbra is kiemelt prioritásként kezelik az egységes európai energiainfrastruktúra kialakítását támogató kezdeményezéseket, a fenntartható fejlődés és energiatakarékosság előmozdítására irányuló törekvéseket, valamint a fogyasztókkal és a fogyasztói jogvédelemmel kapcsolatos tennivalókat – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).