szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nehéz gazdasági helyzet és a rossz nyári szezon ellenére is folyamatosan nő a szálláshely-szolgáltatással foglalkozó cégek száma. A vendéglátóipar e területén tevékenykedő vállalatok száma 2008-ról 2009-re 9 százalékkal nőtt.

A cégalapítási kedv csökkenni látszik, mivel a 2009 év végi állapothoz képest 2010 első nyolc hónapjában még csak 3 százalékos volt a cégszám-bővülés áll a Dun & Bradstreet (D&B), nemzetközi cégminősítő legújabb jelentésében. Az iparágban kisebb a tönkre ment cégek aránya, mint az összes magyar válalkozás körében mért „bedőlési arány”, azonban volt már rá példa, hogy a fizetésképtelenség éppen a stabilnak gondolt, nagyobb cégeket érinti.

Tavalyelőtt év végén 3298, tavaly év végén 3599, míg idén augusztus végén 3715 cég végzett valamilyen szálláshely-szolgáltatást főtevékenységként, amibe beletartozik a szállodai szolgáltatás, üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás, kempingszolgáltatás, egyéb szálláshely-szolgáltatás. A válság ellenére is egyre több vállalkozás foglalkozik szálláshely-szolgáltatással, ahol a cégszám 3,2 százalékos bővülése meg is haladja a 2009 év vége óta tartó 2,5 százalékos idei nemzetgazdasági szinten regisztrált cégszám bővülést.

 

A szállásszolgáltatásból származó bevétel és cégszám megoszlása megyénként
D&B

Ebben az évben augusztusig 45 cég ellen indul felszámolási eljárás és 22-nél végelszámolás. A szálláshely-szolgáltatóknál az elmúlt 12 hónapban 1,2 százalék volt a szektor bedőlési aránya, ami jelentősen alacsonyabb, mint a 3 százalék körüli országos átlag.

A szálláshely-szolgáltatók 2008-as és 2009-es adatait vizsgálva kiderül a leadott mérlegbeszámolókból, hogy az árbevételben nem volt nagyobb változás a két év között, viszont az adózás előtti és az üzemi üzleti eredmény már jelentős csökkenést mutat 2009-ben. A szálláshely-szolgáltatók árbevétele mindkét évben 180 milliárd forint körül volt, de az adózás előtti eredmény 9 milliárdos veszteségről 21 milliárdos veszteségre nőtt. A cégek üzemi üzleti tevékenységének eredménye 4 milliárd forint nyereségről 11 milliárd forint veszteségre csökkenet, ráadásul a szektor 2008-ban is magas, 350 milliárdos kötelezettség állománya tovább dagadt több mint 460 milliárdra.

Megyénkénti bontásban látható, hogy a Budapesti szállásszolgáltatók árbevétele 2009-ben – azokra a cégekre vetítve, amelyek pénzügyi beszámolójukat leadták – meghaladta az 57 százalékot, míg „csupán” a szektor vállalatainak 23 százaléka tevékenykedik a fővárosban. A szálláshely-szolgáltatásból származó bevétel a Balaton-parti megyékben és az ország keleti részén volt magasabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kínaiak vették meg a szolnoki Tisza Szállót

Kínai befektetők vásárolták meg az elmúlt napokban a szolnoki Tisza Szállót, a vételár kifizetése teljes egészében megtörtént, a hotel mellett éttermet és fürdőt is magába foglaló létesítményt októbertől üzemeltetik − közölte Tóta Áron, az új tulajdonosi kör jogi képviselője.

MTI Gazdaság

Úszó Eb: látványosan nőtt a budapesti szállodák bevétele

A margitszigeti úszó Európa-bajnokság idején a budapesti szállodák szobafoglaltsága 79,7 százalék volt, ami 11,7 százalékponttal magasabb 2009 hasonló időszakában mértnél, illetve 5,1 százalékponttal magasabb az idei teljes augusztus 74,6 százalékos szobafoglaltságánál.

MTI Gazdaság

A szállodások hét pontot írtak a kormánynak

A Magyar Szállodaszövetség hét pontban sorolta fel azokat a szükséges, rövid távon meghozandó kormányzati intézkedéseket, amelyekkel újra növekedési pályára állhat az ágazat, például áfacsökkentést javasolnak, és az üdülési csekk adómentességét kérik.