Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Kifordultak a sarkukból a valutapiacok, mindenki gyengítené a saját pénzét, hogy az exporttal stabilizálja gazdasági növekedését – írja a HVG friss számának elemzése.
A történelmet jól ismerő gazdaságpolitikusok fogadkoztak, hogy ezúttal nem követik el azt a két hibát, ami az 1929–1933-as nagy gazdasági világválságot az elkerülhetetlennél is súlyosabbá tette.
A mostani kríziskezelők az első csapdát elkerülték, amikor a fellendülés kezdeti jeleit látva a jegybankok nem estek pánikba, hogy jön az infláció, és nem kezdtek a monetáris politika szigorításába, hanem a mélyben tartották a kamatokat és öntötték a pénzt a gazdaságba. A második kihívás azonban viszályt szült. Az 1930-as évek elején a növekedést úgy igyekeztek stabilizálni, hogy az országok egymással versengve értékelték le valutájukat, majd protekcionista intézkedésekkel próbálták megvédeni piacukat, ez pedig elmélyítette a válságot.
A világ most is a saját valutájukat túl erősnek tartó országok zsivajától hangos, amit az IMF és a Világbank hét végi washingtoni közgyűlésén sem sikerült lecsillapítani, így a megoldás keresését a húsz vezető gazdaság (G20) novemberi szöuli csúcstalálkozóján folytatják.
Az exporttól várja a megváltást az USA és az EU, Japán és Kína, a fejlett és a fejlődő országok csoportja. A világkereskedelem azonban zéró összegű játék, azaz nem pörgetheti mindenki a kivitelt, mégis mindenki azt szeretné, ha ennek érdekében a valutája gyengülne.
A cikk teljes szövege a HVG Nemzetközi gazdaság rovatában olvasható.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.