szerző:
Fürjes Szabolcs
Tetszett a cikk?

A mögöttünk álló héten érdekes események tanúi lehettünk: például a várakozásokat meghaladó amerikai gyorsjelentési számok ellenére a dollár gyengült az euróval és a többi vezető devizával szemben.

Történt mindez annak ellenére, hogy nem egy elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az euró erősödése olyan helyzetben következik be, amikor az eurózóna peremországai esetében még mindig különösen magas kockázatot jelent a rendkívül magas államháztartási hiány finanszírozhatósága. A múlt héten azonban inkább az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől várt további mennyiségi lazításra figyelt a piac, ami további likviditásbővülést jelenthet a jövőben, ami viszont a befektetési eszközök felértékelődéséhez kell, hogy vezessen.

A hazai piaci hangulatot a nemzetközi trendek mellett a kormány újabb intézkedéscsomagja határozta meg. Az intézkedésekkel kapcsolatban azt tartjuk fontosnak megjegyezni, hogy az elemzők szinte kivétel nélkül elismerik, hogy az idei és a jövő évi hiánycélok elérése teljesíthető ugyan, de sokan kifogásolják, hogy ezúttal sem történt intézményi, vagy a nagy ellátórendszerekben strukturális reform. Ez utóbbi pedig azt jelentheti, hogy a hiány újratermelődik, így hosszabb távon nem jelent megoldást. Miután a bejelentett intézkedésekkel kapcsolatban még sok a megválaszolatlan kérdés – sok részlet még nem ismert −, egyértelmű állást foglalni a gazdasági hatások tekintetében ma még korai lenne.

Devizapiac

Érdemi változás nem történt az EUR/USD trendjében, de az 1,40-es szint felett elfogyott a levegő, a devizapár emelkedése kifulladóban van. A jelentős emelkedés után egy természetes korrekció, vagy akár trendváltás is kialakulhat, de ezt ma még korai lenne egyértelműen megmondani. Ennek oka az, hogy a Fed részéről a tervezett intézkedésekre – melyek mennyiségi lazítást jelentenek – nem került sor, a Fed-jegyzőkönyv ugyan utalt rá, de ma még ez inkább csak szóbeli intervenció a dollár gyengítése érdekében. Kérdés, hogy mi lesz abban az esetben, ha a terveket valóra váltja a Fed, és jelentős mértékben ismét növeli a piaci likviditást. Ma úgy tűnik, hogy az 1,40 körüli szint már a mennyiségi lazítás beárazását jelenti, így ebben az esetben sem lehet arra számítani, hogy további jelentős emelkedés következzen. Ebben a helyzetben az 1,40 fölötti szinteken EUR/USD eladás javasolt.

hvg.hu

A hazai piacon azt látjuk, hogy a korábban megelőlegezett bizalom kissé megingott, mert a hiánycélok a kormányzati intézkedések hatására ugyan tarthatók, de a befektetők úgy látják, hogy komoly reformok nélkül, a költségvetési kiadások lefaragása nélkül az intézkedések csak átmeneti hatással lehetnek a makrogazdasági folyamatokra. Ez pedig ahhoz vezetett, hogy az állampapírpiaci hozamok kisebb emelkedése mellett megállt a forint erősödése, sőt, kisebb gyengülés is bekövetkezett. A gyengülés mértéke azonban meg sem közelíti azt a szintet, ahonnan a forint erősödésnek indult az elmúlt hetekben.

A trend ugyan nem tört meg sem az euróval, sem a dollárral szemben, de érezhető a befektetők elbizonytalanodása. A kormányzati intézkedések vegyes megítélése miatt bekövetkező bizonytalanságot az oldhatja kissé, hogy a tervezett lépések részleteit is megismerik a befektetők, és az, hogy ha a költségvetés helyzete látványos javulást mutat 2010 hátralévő hónapjaiban. Mivel az intézkedések hatásait ma még nem tudjuk pontosan felmérni, és az sem mondható meg kellő biztonsággal, hogy a hatásokra hogyan fognak reagálni a befektetők, korai lenne hosszabb trendet előre jelezni, de rövid távon a forint gyengülése következhet. Egy esetleges gyengülés technikai szempontból is értelmezhető lenne, hiszen az utóbbi hetek erősödése után egy kisebb korrekció természetes piaci folyamatnak tekinthető. A jegyzés ebben az esetben az euróval szemben elérheti a 280-as, míg a dollárral szemben a 205-ös szintet is. Innen még kérdéses a további irány, a fentebb már említett tényezők bizonytalansága okán.

A fentiek szerint EUR/HUF vétel javasolható a 275-ös szint körül, míg az USD/HUF tekintetében 198 körül ajánlható vétel. A pozíciókat a már említett elérhető lokális csúcsok közelében érdemes zárni.

Kötvénypiac

A fejlett kötvény-piacokon továbbra is a likviditás vezérli a piacot. Ezúttal azonban már nem csak a tényleges piaci likviditás hatása mérhető, hanem a várható Fed-lazítás is beárazottnak tekinthető. Ennek okán további érdemi hozamcsökkenésre nem számítunk, ellenben sok olyan esemény lehet (mégsem lazít a Fed, finanszírozási problémák merülnek fel a fejlett országok esetében, nem javul a foglalkoztatás), ami a hozamok gyors és akár nagyarányú emelkedéséhez vezethet.

hvg.hu

A hazai kötvénypiacon a hosszú oldalon emelkedtek a hozamok az elmúlt egy-két napon, ami egyértelműen a befektetők elbizonytalanodására vezethető vissza, valamint arra, hogy a nyugdíjpénztárakat érintő intézkedések miatt a belföldi intézményi befektetők állampapír kereslete jelentős mértékben csökkenhet.

Ezzel együtt sem beszélhetünk arról, hogy drámai változások voltak, de a hozamcsökkenés trendje egyértelműen megtört. A továbbiakban előfordulhat, hogy a közép- és hosszú lejáratú kötvények hozama tovább emelkedik, így most az elérhető nyereségek realizálását tartjuk a legcélravezetőbb befektetői magatartásnak.

Részvénypiac

Míg korábban csak a fejlődő piacokon láthattunk kitörést, a korábbi lokális csúcsok meghaladását, addig a múlt heti piaci emelkedés oda vezetett, hogy a DAX is új éves csúcsot ért el, amivel jelentősen felülteljesítette az USA piacok emelkedését. A DAX erejét az adja, hogy a német gazdaság továbbra is a várakozások feletti teljesítményt mutat, de nem szabad elfelejteni, hogy a peremországok államháztartási problémái miatt hosszabb távon az euró akár jelentősen gyengülhet a dollárral szemben, ami további lökést adhat az erősen export-orientált gazdaságnak. Természetesen a vállalati gyorsjelentések adatainak a várakozásokat alá kell támasztania, különben az új csúcsról könnyen lefordulhat az index.

Az USA piacai továbbra sem értek új csúcsra, de az tény, hogy a korábbi ellenállások felett stabilizálódtak az indexek. Jó negyedéves vállalati számok, és kedvező – legalább a várakozásoknak megfelelő – makrogazdasági adatok esetén azonban az USA piacai is új csúcsokra léphetnek. Az eddig megismert negyedéves adatok kedvezőek, de fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a tőzsdén jegyzett vállalatoknak még csak igen kis hányada közölte friss számait. A továbbiakban arra számítunk, hogy az indikátornak tekintett S&P500 az 1,150 és 1,180-as szintek között oldalaz.

A fejlődő piacok közül a török, a dél-koreai, a brazil, valamint a kínai indexek kitörésben vannak, de a hosszú ideje tartó emelkedés után korrekció következhet, így ezeken a piacokon az elérhető nyereségek realizálását javasoljuk.

hvg.hu

A magyar piacon is hasonló a helyzet, hiszen a nemzetközi trendek mellett a részvénypiacot is befolyásolják a kormány új gazdasági intézkedései. A különböző, vállalatokat érintő adók a Mol, és a Magyar Telekom esetében jelentenek az eddigieknél nagyobb terhet, míg az OTP esetében már korábban ismertté vált a különadó befizetésének kötelezettsége.

Mivel az adóváltozások a négy vezető részvény közül hármat hátrányosan érintenek, és a fejlődő piacokon egyébként is kialakulhat egy kisebb korrekció, nem csoda, hogy a BUX emelkedése lassul, a korábbi csúcs elérésére egyre kevesebb esély mutatkozik. Azok számára akik pozícióban vannak, az elérhető nyereségek realizálását javasoljuk, míg azoknak, akik nem rendelkeznek hazai részvényekkel, ezúttal kivárás javasolt.

Ajánlások

Devizapiac
EUR/USD:
Eladás: 1,40 fölött (STOP: 1,45, nyereség-realizálás: 1,35)
EUR/HUF:
Vétel: 275

USD/HUF:

Vétel: 198

Nemzetközi részvénypiac
EU részvények: DAX tartás
USA részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: orosz, kínai, dél-koreai, brazil török indexekre nyereség-realizálás

Hazai részvénypiac
Nyereség-realizálás, kivárás

Kötvénypiac
Fejlett piacok: eladás
Fejlődő piacok (Távol-Kelet, Oroszország, Brazília) kötvény alapok vétel
Hazai piac: 3-15 éves szegmensben nyereségrealizálás

Befektetési alapok
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

A szerző a Raiffeisen Bank elemzője

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember elejére

Az előző hét vegyes makrogazdasági adatokat, sokféleképpen értelmezhető híreket hozott, de a piacokon mégis a konszolidáció jelei mutatkoznak. Miután a fejlett kötvénypiacokon történelmi mélypontra estek a hozamok, a befektetők – a még mindig magas likviditás mellett – a részvénypiacok felé fordultak. A likviditás vezérelte tőzsdei korrekció nem nevezhető konzekvensnek a héten megjelenő makrogazdasági adatok ismeretében, de tény, hogy az intézményi befektetők által kezelt vagyon részvénykitettsége még mindig messze elmarad a válság előtti szinttől, így végül is érthető a piacok mozgási iránya.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember végére

A mögöttünk álló héten a tőzsdék alig mutattak elmozdulást, de nem volt eseménytelen a hét, mert a devizapiacon akadtak olyan változások, amelyek akár hosszabb távon is meghatározóak lehetnek.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok augusztus végén

Mögöttünk az augusztus, a nyári szezon lassan véget ér, de mégsem tudtunk meg sokkal többet arról, hogy milyen irányt vehetnek a piacok az őszi hónapokban, amikor a szabadságolások után visszatérnek a befektetők. Legalábbis, ha csak az árakat, árfolyamokat nézzük.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember második hetére

A mögöttünk álló napokban nem sok változás történt, de az már kirajzolódott a nyári „uborkaszezon” után, hogy csak később lehet jelentős változás a befektetői hangulatban. Korábban tartani lehetett attól, hogy szeptemberben akár jelentős esés alakul ki a piacokon, mert a vezető gazdaságok növekedése lassul, miközben a befektetői várakozások optimisták.

Fürjes Szabolcs Gazdaság

Befektetési tanácsok október második hetére

Az elmúlt hetekben érdekes folyamatok bontakoztak ki a világ pénz- és tőkepiacain. Az első jel az volt, hogy a japán jegybank nyíltpiaci intervenciót hajtott végre, majd nem sokkal ezután csökkentette az alapkamat mértékét. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed újra mennyiségi lazítást fontolgat, miközben Brazília adminisztratív intézkedésekkel próbálja fékezni az országba érkező spekulatív tőkét, és az EU komoly vitába keveredett Kínával a jüan alulértékeltségével kapcsolatban.