szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő tíz év folyamán az Európai Unióban összesen 1.000 milliárd euró összegben lesz szükség infrastruktúra-fejlesztési beruházásokra - jelezte az Európai Bizottság a 2020-ig terjedő időszakra vonatkozó energiapolitikai stratégiát bemutatva, amelynek hármas jelszava a versenyképesség, a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság.

Az EU "kormánya" azt szeretné, ha az ágazatot takarékos energiafelhasználás, versenyképes árak mellett működő, biztonságos energiaellátást ígérő piacok jellemeznék, emellett megerősödne az unió technológiai vezető szerepe is.

Günther Oettinger energiaügyi biztos hangoztatta, hogy "a hatékony, versenyképes és kevés szén-dioxidot kibocsátó gazdaság megteremtéséhez európaivá kell tenni" az energiapolitikát.

A bizottsági javaslatok középpontban állnak majd az európai uniós állam- és kormányfők 2011. február 4-én - magyar EU-elnökség alatt - sorra kerülő, a maga nemében mindeddig egyedülálló energiapolitikai csúcstalálkozón.

A bizottság fontosnak tartja, hogy az EU kezdeményezései a legnagyobb energia-megtakarítást ígérő két szektorra, a közlekedésre és az épületekre összpontosuljanak, és ennek érdekében "2011 közepéig beruházásösztönző és innovatív pénzügyi eszközök létrehozását fogja javasolni".

Oettingerék szerint 2015-re teljessé kell tenni a belső energiapiacot, azaz egyetlen tagállam piaca sem működhet a többiétől elszigetelve.

Az Európai Bizottság új intézkedéseket javasol az árak összehasonlíthatósága, a szolgáltatóváltás, valamint a világos, átlátható számlázás területén is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Munkahelyek tízezreit teremti a megújuló energia

A berlini Német Gazdaságkutató Intézet (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung - DIW) tanulmánya szerint 2009-ben 340 ezren dolgoztak a megújuló energiaforrások területén, ami 60 ezres növekedés a munkanélküliség növekedését okozó világméretű gazdasági válság elmélyülése előtti utolsó évhez, 2007-hez képest, és kétszer annyi, mint 2004-ben.

hvg.hu Vállalkozás

Járatlanok a kkv-k az energiaszolgáltató-váltásban

A hazai kis- és középvállalati energiafogyasztók mintegy fele tartja úgy, hogy versenyképességére erős hatással van energiaköltségeinek alakulása, ám csak a negyedük tett valamit annak érdekében, hogy megkísérelje ezen kiadásait lefaragni – derül ki a Mentor Partner és a Bell Research Kft.felméréséből, amely a Világgazdaság Online-on olvasható.