szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyersanyagok drágulása miatt áremelésre kényszerülhet a brit-holland Unilever csoport, és emelkedő árakra számít az Otto, a legnagyobb európai katalógus áruház is.

Az élelmiszereket, kozmetikumokat és tisztítószereket gyártó és forgalmazó Uilever egyik vezetője szerint elsősorban a növényi olajból kézülő termékek, például a testápoló szerek és a margarin ára emelkedhet. "A költségoldalon 2 százalékon felüli a nyomás, amit nem tudunk áremelés nélkül kompenzálni" - mondta Harry Brouwer, az Unilever német-osztrák-svájci területi vezetője a WirtschaftsWoche című gazdasági hetilapnak. A növényi olajok ára főként az orosz és az ázsiai kereslet növekedése miatt emelkedik. A növekvő igényeket szinte lehetetlen kielégíteni, ráadásul a készletek jelentős részét nem engedik a piacra fedezeti alapok, amelyek további drágulásra spekulálnak - mondta Brouwer.

A német Otto katalógus áruház vezetője szerint elsősorban a ruházat és más textilipari termékek ára emelkedhet a következő hónapokban. Hans-Otto Schrader a Spiegel című német hírmagazinban megjelent interjúban úgy vélte, a pamut árának ütemes emelkedése miatt kialakuló helyzetet súlyosbítja, hogy hiány keletkezhet, mert a válság miatt Ázsiában csökkentették a gyártókapacitást. A dráguláshoz az is hozzájárulhat, hogy Kínában, a "világ műhelyében" növekednek a bérköltségek és jelentősen bővül a belföldi fogyasztás.

Csúcsra emelkedtek a nyersanyagárak

Szintén vasárnap érkezett a hír, hogy minden korábbinál magasabbra emelkedtek a nyersanyagárak novemberben, leszámítva az energiahordozók árát. A korán érkezett tél miatt azonban a kőolaj is több mint 2 százalékkal drágult a múlt hónapban - mutatta ki a hamburgi világgazdasági kutatóintézet (HWWI).

A nyersanyagok dollárban kifejezett árának alakulását tükröző index az energiahordozók nélkül 3,2 százalékkal haladta meg novemberben az eddigi, 2008 júliusi csúcsot. A dollárral szemben gyengülő euróban kifejezett árindex jóval nagyobb, 19,2 százalékos emelkedést mutat a korábbi rekordhoz képest. A legnagyobb mértékben - euróban számolva 19,3 százalékkal - a pamut ára emelkedett novemberben az egy hónappal korábbihoz képest, főként a több magyarországnyi területet elöntő pakisztáni árvizek és a kínai termelés visszaesése miatt. Ugyancsak jelentősen, 13,8 százalékkal drágult a gyapjú.

Az Unilever kapcsán már említett növényi olajok euróban 9,1 százalékkal drágultak novemberben, a cukor ára 9,1 százalékkal nőtt, a kávé 9,5 százalékkal, a gumigyártásban alkalmazott kaucsuk 12,5 százalékkal drágult. A nyugati-féltekén irányadó WTI olajfajta ára messze elmarad a 2008 júliusi, hordónkénti 140 dolláros csúcstól, de távol van már a 2008 decemberi 36 dolláros mélyponttól is. A WTI ára az utóbbi hónapokban a 75-85 dolláros sávban mozgott, novemberben viszont járt 88 dollár körül is. Az euróövezeti adósságválság és a kínai infláció gyorsulása miatt a hónap második felében csökkent az irányadó olajfajta ára, majd a november végi rendkívüli hideg hatására ismét emelkedett, a hónap egészét tekintve így - dollárban számítva - 2,7 százalékos drágulás ment végbe.

Az élelmiszerárak is jelentősen emelkedtek novemberben. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) számításai szerint a globális élelmiszerár-index a múlt hónapban megközelítette a 2008-as élelmiszerválság idején elért történelmi csúcsot. Az index 205,44 pontra, 28 havi csúcsra szökött fel, és csupán 8 ponttal marad el a 2008 júniusi rekordtól. A mutató főként azért nőtt, mert a legnagyobb gabonatermelő országokban, Oroszországban, Ukrajnában és az Egyesült Államokban rossz volt a termés. Oroszország például a nyári aszály és a tűzvészek miatt behozatalra szorul, holott korábban az egyik legnagyobb gabonaexportőr volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Elektronikus kütyüink alapanyagaiért vér folyik Kongóban

Erőszakot gerjesztenek a nyugati bányavállalatok a Kongói Demokratikus Köztársaságban azzal, hogy nem sikerül ellenőrizniük az általuk felvásárolt nyersanyagok eredetét – áll a Global Witness emberjogvédő szervezet jelentésében.

hvg.hu Tech

Baktériumok menthetnek meg minket a nemzetközi krízistől

Nemzetközi konfliktusokhoz vezethet a mélytengeri és óceánmélyi erőforrásokért folytatott verseny. A vízfelszín alatt több száz vagy ezer méter mélyen jelentősebb mangán-, kobalt-, réz-, cink- és nikkel-lelőhelyek is vannak, ha pedig rájövünk, milyen folyamatok révén alakulnak ki ezek, akkor mindezeket utánozva újabb mesterséges nyersanyagbázisokat hozhatunk létre - írja a Science Daily.

MTI Gazdaság

Rekordot döntött a réz ára

A réz ára 20 havi csúcsra emelkedett a londoni fémtőzsdén (LME) kedden, újabb jeleként a világgazdaság élénkülésének. Az optimizmust egyebek mellett az váltotta ki, hogy a foglalkoztatottak száma 162 ezerrel nőtt márciusban az Egyesült Államokban, havi szinten a legnagyobb mértékben 2007 márciusa óta.