A WTO szerint részben törvényellenes a Boeingnek nyújtott amerikai kormánytámogatás

A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) csütörtökön nyilvánosan is bejelentette, hogy törvénytelennek találta a Boeing repülőgépgyártónak nyújtott amerikai kormányzati támogatások egy részét.

  • MTI MTI
A WTO szerint részben törvényellenes a Boeingnek nyújtott amerikai kormánytámogatás

Az Európai Unió és az Egyesült Államok képviselőit bizalmasan már januárban értesítették a jelentés tartalmáról. A dokumentum szerint a Boeing tiltott export-szubvenciókat kapott, a WTO ezért azt javasolta Washingtonnak, hogy ezeket szüntesse meg, vagy pedig tegyen lépéseket káros hatásaik felszámolására.

Boeing 747-8. Túlságosan nagy állami tolóerő
AP

WTO-határozat a legújabb fejezet a két repülőgépgyártó óriás, az Airbus és Boeing hetedig éve tartó csatájában, amelynek keretében az EU és az USA kölcsönösen a rivális óriásvállalat szabályellenes támogatásával vádolta meg egymást. A WTO tavaly, egy párhuzamos eljárásban az Airbust marasztalta el a világszervezet szabályaival összeférhetetlen finanszírozás miatt. A két fél fellebbezése nyomán a WTO áprilisban hirdeti ki újabb állásfoglalását.

A mostani, telefonkönyv vastagságú jelentés nyilvánosságra hozatala után - ahogy azt tavaly is tették - mindkét fél győzelmet hirdetett.

Az EU Bizottsága csütörtökön üdvözölte és mérföldkő-jelentőségűnek minősítette a WTO döntését, amely szerint Amerika a világszervezet szabályaival ellentétes módon használt fel dollármilliárdokat a Boeing támogatására. Uniós források ugyanakkor nem zárták ki annak lehetőségét, hogy az EU megfellebbezi a WTO következtetéseit.

Az uniós állásfoglalás szerint igazolást nyert az európai álláspont, amely szerint az amerikai szövetségi kormány és az USA több tagállamának vezetése 1989 és 2006 között - a WTO-szabályokkal összeférhetetlen módon - 5,3 milliárd dollárt folyósított a repülőgépgyártónak, és további 3-4 milliárd segítséget tervezett.

Karel de Gucht uniós kereskedelmi biztos rámutatott, hogy  2004-ben a vitát a Boeing kezdeményezte, és most rábizonyosodott, hogy – vissza nem térintendő hitelek, a NASA-tól kapott k+f támogatás, kereskedelmi támogatás, kormányzati létesítmények ingyenes felhasználása és adókedvezmények formájában – törvénysértő szubvenciókat kapott. De Gucht szerint a támogatások 45 milliárd dollárnyi kárt okoztak az EU érdekeinek, mert az Airbus a leszorított árak miatt piacokat vesztett.

Ron Kirk amerikai kereskedelmi megbízott csütörtökön Washingtonban kijelentette: az amerikai kormány mérlegeli, hogy megfellebbezze-e a WTO határozatát, amely szerint a Boeing 2,7 milliárd dollár törvénytelen kereskedelmi támogatást kapott. Kirk rámutatott, hogy a WTO tavaly az EU-t ítélte el az Airbusnak nyújtott támogatás miatt.

Az Airbus és a Boeing olyan piacon verseng egymással, amelynek összértéke a következő két évtizedben eléri a 3000 milliárd dollárt. A két fél legutóbb az amerikai légierő légiutántöltő-flottájának lecserélésében kiírt pályázat ügyében csapott össze. A Pentagon a Boeinget hirdette ki győztesnek.

A WTO-határozatok egyébként nemcsak a Boeing-Airbus párharcban lesznek meghatározók, hanem a két óriás kínai, orosz, brazil, kanadai és japán vetélytársai piaci viselkedésének szabályozásában is.


 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.