szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ljubo Jurcic horvát közgazdász szerint az INA olajvállalat privatizálása az ország szuverén döntése volt, a külföldi befektető elfogadta a szabályokat, a kondíciókat pedig utólag módosítani nem lenne szerencsés lépés.

"Amennyiben 49 százalékban korlátozzuk a részvényesek tulajdoni hányadát, felmerül a kérdés, hogy ilyen feltételek mellett egyáltalán vásárolt-e volna részvényeket egy külföldi befektető" – mondta Ljubo Jurcic.

A PGS (Primorje-Gorski Kotar) regionális párt által rendezett vitán a 2002 és 2003 között Ivica Racan kormányában gazdasági miniszteri posztot betöltő Ljubo Jurcic, a horvát közgazdasági társaság jelenlegi elnöke csütörtökön kijelentette, hogy nem lenne szerencsés utólag új feltételeket szabni befektetőknek, "miután a horvát törvényekkel összhangban már befektetést hajtottak végre".

Jadranka Kosor miniszterelnök kedden jelentette be, hogy a kormány szombaton javaslatot terjeszt be a privatizációs törvény módosítására, amelynek értelmében egy tulajdonos nem szerezhetne 49 százaléknál nagyobb részesedést az INA olajvállalatban.

MOL finomító Rijekában
Túry Gergely

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslatot a Hanfa horvát pénzügyi felügyelet által az INA-részvények kereskedésének felfüggesztéséről hozott döntéssel összefüggésben terjesztik be. A Hanfa nagy tételekben észlelt külföldi felvásárlási érdeklődést az INA részvények iránt. Ezért hétfőn egy hétre felfüggesztette a papír kereskedését a zágrábi tőzsdén. Egyes horvát médiaspekulációk a Molt sejtették az ismeretlen vásárlók hátterében - írta a Hina horvát hírügynökség. A Mol 47,26 százalékkal az INA legnagyobb egyedi részvényese, a horvát kormány tulajdonrésze 44,84 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Titokzatos felvásárlók: öt napra felfüggesztették az INA-t

A horvát pénzügyi felügyelet (Hanfa) hétfőn öt napra felfüggesztette az INA olajvállalat részvényeinek kereskedését a zágrábi tőzsdén, miközben igyekszik azonosítani azokat a külföldi befektetőket, akik az elmúlt hetekben INA-részvényeket vásároltak fel. Az INA egyelőre nem kommentálta az intézkedést.

MTI Gazdaság

Egymilliárd kunás profit a Mol horvát leánycégénél

A horvát INA olajipari vállalat, a Mol leányvállalata 2010-ben az előzetes adatok szerint 958 millió kuna (129,2 millió euró) adózott eredményt ért el, szemben az előző évi 392 millió kuna veszteséggel - jelentette a Hina horvát hírügynökség.

MTI Gazdaság

Montenegrói olajkutatásba szállna be az INA

Tizenöt külföldi cég érdeklődik Montenegró dél-adriai part menti övezetében koncessziós olaj- és gázkutatás iránt, köztük a Mol többségi tulajdonában lévő horvát INA, valamint a budapesti bejegyzésű TDE Services - közölte a montenegrói gazdasági minisztérium pénteken.

hvg.hu Gazdaság

Portfolio: újabb külföldi olajcéget venne a Mol?

Õsszel dönt a lengyel kormány az ország második legnagyobb olajcégének, a Lotosnak a privatizációjáról, melynek során a cég többségi tulajdonrészét kívánják értékesíteni. A potenciális vevők között emlegetik a piacon a Molt is, mely a privatizáció előző körében, 2001-ben már élénken érdeklődött a finomítói fókusszal rendelkező társaság iránt. Az akvizíció a Mol horvát INA utáni legnagyobb, 750 millió eurós felvásárlása lehet - írja a Portfolio.hu.