szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A portugál ügyvezető kormány elismerte, hogy pénzügyi segítséget kell kérnie az Európai Uniótól. Ez fordulat Lisszabon politikájában, ugyanis az ország rohamosan romló pénzügyi helyzete ellenére hónapokig nem kért segítséget.

Az Európai Bizottság Brüsszelben közölte, hogy kész tanulmányozni minden portugál kérést, de hivatalos felkérést még nem kapott a lisszaboni kormánytól. Fernando Teixeira dos Santos pénzügyminiszter a Jornal de Negocios című napilap online kiadásának küldött írásos nyilatkozatában közölte: Portugáliát "felelőtlen módon igen nehéz helyzetbe hozták a nemzetközi tőkepiacokon". Ezzel arra utalt, hogy a parlamentben az ellenzék nem fogadta el a kormány legújabb takarékossági csomagját. "Ebben a nehéz helyzetben, amely elkerülhető lett volna, úgy gondolom, hogy az európai téren elérhető finanszírozási kerethez kell fordulnunk" - tette hozzá Fernando Teixeira dos Santos.

Szavaiból nem derül ki, hogy a portugál kormány rövid távú pénzügyi segélyt szeretne-e igénybe venni, amellyel a június ötödikei parlamenti választásokig finanszíroznák az államháztartást, vagy olyan nagyszabású segítséget, amilyet korábban Görögország és Írország is kapott az Európai Uniótól.

Portugália pénzügyi helyzete a múlt hónapban fordult különösen rosszra, miután lemondott a kormány. Ennek hatására az állampapírok hozamai magasba szöktek, a hitelminősítők sorozatban leértékelték az ibériai országot, a portugál bankok pedig arra figyelmeztettek, hogy esetleg nem lesznek többé képesek állampapírokat vásárolni. José Sócrates portugál miniszterelnök szerda este várhatóan bejelentést tesz a pénzügyi segítséggel kapcsolatos lisszaboni tervekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Nemzetközi gazdaság

Két és fél éves csúcson az olaj ára

A nyersolaj ára két és fél éves csúcsra emelkedett szerdán a közel-keleti és az észak-afrikai zavargások miatti olajellátási bizonytalanságra, valamint a globális gazdaságélénküléssel együtt járó keresletnövekedésre.