Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Gazprom japán vállalatokkal közösen cseppfolyósított földgáz előállítására alkalmas üzemet létesít Vlagyivosztokban – közölte csütörtökön egy magát megnevezni nem kívánó Gazprom-forrás.
Az üzem – amelynek megépítése hozzávetőleg hét milliárd dollárba fog kerülni – várhatóan 2016-ban kezdi meg működését, s a Gazprom LNG-kapacitását a jelenlegi duplájára, azaz évi 20 millió tonnára fogja növelni.
A beruházás hozzásegíti a Gazpromot, hogy még nagyobb szeletet hasítson ki magának a japán LNG-piacból, miután Japán vásárolja a legtöbb cseppfolyósított földgázt a világon. Egyszersmind rugalmasabbá teszi a világ legnagyobb földgáztermelője számára az exportot egy olyan időszakban, amikor a hagyományos vásárlók – az európai országok – igyekszenek minél inkább függetleníteni magukat az orosz földgáztól, és új beszerzési források felkutatását tűzték ki célul.
Japán tavaly 70 millió tonna LNG-t importált, ebből hat millió érkezett a Oroszországból, amely egyébként Japán ötödik legnagyobb LNG-szállítója. Az új üzemből hét millió tonnát fog kapni Japán, a maradék 3 millió tonna Dél-Koreába megy.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.