szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Csütörtök este a brüsszeli csúcson az EU-vezetők megegyeztek, hogy újabb mentőövet dobnak az államcsőddel veszélyeztetett Görögországnak, feltéve, ha Athén újabb megszorításokat hagy jóvá - közölte a BBC. Az újabb mentőcsomag értéke a várakozások szerint 120 milliárd eurós is lehet.

Az összeg az eurózóna 17 tagjától, illetve az IMF-től érkezhet majd, de az eurót nem használó tagországok közvetlenül nem járulnak majd hozzá a csomaghoz - írta híroldalán a BBC. A bejelentés hírére a londoni FTSE 100 tőzsdeindex 1,2 százalékot emelkedett, a párizsi CAC 40 1,3 százalékot, a frankfurti DAX pedig egy százalékot erősödött.

Görögország korábban már kapott egy 110 milliárdos mentőcsomagot, amely szintén az IMF és az eurózóna tagjainak hozzájárulásából állt. A hellén kormánynak további megszorításokat kell elfogadnia ahhoz, hogy hozzájuthasson e 110 milliárdos csomag következő, 12 milliárdos részletéhez. Athénnak legkésőbb július 15-ig kell megkapnia az újabb részletet, különben arra kényszerül, hogy államcsődöt jelentsen - tette hozzá a BBC.

Barroso és Rompuy a brüsszeli csúcson
MTI/EPA

Az Európai Tanács által kiadott tegnap esti állásfoglalás az esetleges új mentőcsomag összegét ugyan nem tartalmazza, de azt írja, hogy a más források szerint 28 milliárd eurós kiadáscsökkentést, adóemelést és 50 milliárd euró értékű privatizációról szóló kormányzati programot "napokon belül" véglegesíteni kell - teszi hozzá a Guardian

"Megyeztünk, hogy új program indul Görögországnak" - mondta a Bloomberg szerint Angela Merkel német kancellár a brüsszeli csúcs utolsó ülése előtt. "Ez egy fontos döntés, amely megismétli, hogy mindent megteszünk az euró stabilizálásáért" - idézi a hírügynökség a kancellárt.

Németország korábban azt szerette volna elérni, hogy mind a 27 tagállam vegyen részt a görög segélycsomag finanszírozásában, de később letett erről a javaslatáról, így végül az eurózónán kívüli országok esetleges beszállását erősen kritizáló Nagy-Britanniának sem kell fizetnie (igaz, az IMF tagjaként már eddig is részt vett a görög hitelek finanszírozásában).

A brüsszeli csúcson tartózkodó Orbán Viktor annak a reményének adott hangot újságírók előtt, hogy a válságos pénzügyi helyzetbe jutott Görögország miniszterelnöke "elvégzi a munkáját". Hangsúlyozta, hogy párthovatartozástól függetlenül "mindannyian érdekeltek vagyunk a sikerben".

A csúccsal lezárul a magyar EU-elnökség
MTI/EPA

Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek tegnap esti állásfoglalása szerint az átfogó görög reformprogram és a szükséges törvények elfogadása képezheti az alapját egyfelől annak, hogy az euróövezet országai az IMF-fel együtt kidolgozzák az új pénzügyi támogatási program feltételrendszerét, másfelől annak is, hogy Athén időben hozzájusson azokhoz a pénzekhez, amelyekre szüksége van júliusban esedékes pénzügyi kötelezettségei teljesítéséhez. A magyar miniszterelnök ezzel kapcsolatban újságíróknak azt mondta: a görögök nem tehetnek mást, mint hogy remélik, jó kormányuk van.

Rossz kormánnyal ebből a válságból nem lehet kikecmeregni - vélekedett Orbán. Mint mondta, Görögországban most adott a kormány, és megvan a szükséges többsége. A magyar miniszterelnök megjegyezte: függetlenül attól, hogy ki milyen párthoz tartozik, mindenki érdekelt a sikerben. A csütörtök éjszakába nyúlt eszmecserét "inspirálónak" nevezte Orbán Viktor. Mint mondta, azt érzékelte a tanácskozáson, hogy az euróövezet országainak vezetői úgy látják, jó vágányon vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Judit Vélemény

Balázs Péter: „A pályáról lerúgnak minden játékost, és egyedül lövik a gólokat"

A június végén lejáró soros magyar EU-elnökség általánosságban jó eredményeket ért el, de kétségtelenül árnyékot vetett rá, hogy Orbán Viktor miniszterelnök gyakran szembement az uniós szokásokkal, értékekkel. Más országokkal szemben Magyarországon nem állították takarékra a belpolitikát és a pártok között nem született megegyezés - nyilatkozta a hvg.hu-nak Balázs Péter, a Bajnai-kormány volt külügyminisztere, közgazdász, jelenleg a Közép-európai Egyetem (CEU) tanára.

Zentai Péter Vélemény

Halló! A görög helyzet tényleg reménytelen?

Szerda hajnalban bizalmat szavazott az athéni parlament Papandreu miniszterelnöknek, aki a példátlan megszorító politika folytatását ígéri. Ám Matthias Kullas, a világszerte nagy tekintélynek örvendő freiburgi agytröszt, a Centrum für Europäische Politik vezető elemzője szerint Görögországot, hacsak fel nem adja az eurót, még évtizedeken át a többi európai országnak kell eltartania. Szerinte ilyen körülmények között Magyarországnak sincs sok keresnivalója az euró körül.

hvg.hu Világ

A görög kommunisták kilépnének az unió nagytőkés összeesküvéséből

Több megszorítást nem bírnak el a görög emberek, mert az utóbbi években így is sokat csökkent az országban az életszínvonal. Ebből a helyzetből egyetlen kiútnak az unióból való kilépés kínálkozik – jelentette ki Brüsszelben Haralamposz Angurakisz, a Görög Kommunista Párt Európai Parlamentbe delegált képviselője a hvg.hu kérdésére.