szerző:
Nol
Tetszett a cikk?

Bérstopra és létszámcsökkentésre számíthatnak a közalkalmazottak – tudta meg a Népszabadság online kiadása. Újabb karcsúsításokra és költséglefaragásokra kötelezi a minisztériumokat, valamint háttérintézményeiket a nemzetgazdasági tárcának a 2012-es költségvetés tervezéséhez iránymutatásként kiadott körirata.

A minisztérium honlapjára feltett munkaanyag konkrét számokat nem fogalmaz meg a leépítésekkel kapcsolatban, várja ehhez a kormányszervek önkéntes „felajánlásait”. Azt viszont megköti, hogy a megtakarításokat a maradók bérfejlesztésére nem használhatják fel.

A közszféra béreit gyakorlatilag befagyasztják, ugyanis a tervezéskor a tárcáknak változatlan mértékű illetményalappal/alapilletménnyel és közalkalmazotti illetménytáblával kell számolniuk, fedezetlen ígéreteket nem tehetnek. A „felszabaduló létszámot” pedig „törölni kell”. Az anyag létszámfelvételi stopot nem ír ugyan elő, de csak ott enged bővítést, ahol az új feladathoz a szükséges forrás is biztosítva lesz - részletezi a lap.

A társadalombiztosítási járulékokat is gondosan előre kell tervezni, méghozzá a munkaadók esetében 27 százalékkal, azaz az élőmunkát sújtó magas központi elvonások enyhítése továbbra sincs a kormány napirendjén. A közfeladatokat ezután is el kell látni – fogalmaz a tárca –, ám az ehhez szükséges intézményrendszert megszüntetések és összevonások révén karcsúsítani kell.

A célként kitűzött „érdemi létszám-megtakarítás” mellett a dologi kiadások csökkentésének lehetőségét is „érdemben fel kell tárni”, ami magyar megfogalmazásban az eszközbeszerzések és az igénybe vett szolgáltatások megnyirbálását jelenti.

A tárcák még egy bevételi forrásukról is lemondhatnak a jövő évtől: a bírságokból befolyó pénzekből ezután közvetlenül nem részesednek, azt egyenesen a közös kalapba kell befizetni. Cserébe a tárcáknak tervezniük sem kell az ilyen bevételekkel, igaz, ez nem jelenti automatikusan, hogy nem lesznek teljesítendő elvárások. A legnagyobb tétel ezen területeken a Belügyminisztériumnál volt, a rendőrök által kiosztott pénzbírságok azonban már az idén is a központi költségvetésbe mentek, azaz a közvetlen érdekeltség ilyenformán nem befolyásolta a rendvédelmisek ellenőrző tevékenységét.

Rossz hír, hogy a minisztériumok végleg búcsút mondhatnak annak a csaknem kétszázmilliárd forintos költségvetési tételnek, amelyet még az év elején, a nemzetközi környezet romlása és az adóbevételek túltervezése miatt kellett zárolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!