Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem lesz elég az amerikai adósságdinamika stabilizálásához és valószínűleg az Egyesült Államok leminősítésének elkerüléséhez sem a Kongresszus adósságplafon-emelési egyezségében szereplő államháztartási deficitcsökkentési terv - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja szerint a most elért megállapodás nem állítja rá az Egyesült Államokat fenntartható költségvetési pályára, és így a következő évtizedben sem stabilizálja a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát. A ház szerint mindemellett az amerikai gazdasági növekedés gyengesége semlegesítheti a deficitcsökkentő csomagban szereplő megtakarítások nagy részét.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint ez az adósságprofil nem felel meg a hitelminősítők elvárásainak sem, és ez az Egyesült Államok leminősítéséhez vezethet. A cég szerint azonban a kulcskérdés nem is az, hogy az Egyesült Államok elveszíti-e lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását, hanem az, hogy a kötvénypiacok is "együtt mozdulnak-e" a hitelminősítőkkel.
A Barclays Capital számításai szerint a mostani kongresszusi egyezségben szereplő deficitcsökkentéssel még 2021-ben is a GDP-érték 82 százalékán lesz az amerikai államadósság-ráta, és a cég szerint még ez is derűlátó előrejelzés lehet, mivel az amerikai gazdaság reálnövekedése jóval elmarad a kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) legutóbbi előrejelzésétől. Ez azt jelenti, hogy a CBO alapeseti deficit-előrejelzései is optimistának bizonyulhatnak - áll a londoni befektetési bank keddi elemzésében.
Ennek illusztrálására a Barclays Capital közölte, hogy saját közgazdászainak jelenlegi prognózisa az idei negyedik negyedévre 1,5 százalékos amerikai reálnövekedést valószínűsít a tavalyi azonos időszakhoz mérve, jóllehet a CBO hivatalos előrejelzésében ugyanerre az időtávlatra 3,1 százalékos növekedési jóslat szerepel.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint mindezek alapján az adósságplafon-emelési vita során kidolgozott deficitcsökkentő egyezség jócskán elmarad a befektetők és a hitelminősítők által elégségesnek tartott mértéktől, és ha a Standard & Poor's - a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja - következetesen tartja magát ahhoz az okfejtéshez, amelyre hivatkozva negatív kihatású megfigyelés alá vette az amerikai adósosztályzatot, akkor valószínű, hogy le is minősíti az Egyesült Államokat.
A nemzetközi hitelminősítők már az adósságlimit emeléséről kirobbant kongresszusi vita korai szakaszában egyértelmű jelezéseket adtak arra, hogy megfoszthatják az Egyesült Államokat "AAA/Aaa" adósbesorolásától: a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service július közepén egyaránt negatív - vagyis leminősítést valószínűsítő - megfigyelés alá vette ezeket az amerikai adósosztályzatokat.
Az S&P ehhez fűzött akkori elemzésében "legalább egy a kettőhöz" esélyt adott arra, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat, akár abban az esetben is, ha megszületik ugyan az egyezség az adósságlimit-emelésről, de a cég megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú amerikai költségvetési és adósságkonszolidációt.
A Standard & Poor's közölte, hogy megítélése szerint az Egyesült Államoknak négyezer milliárd dolláros középtávú államháztartási konszolidációs programra lenne szüksége az adósságdinamika stabilizálásához.
A Barclays Capital keddi elemzése szerint azonban "teljességgel elképzelhető", hogy a Standard & Poor's - mielőtt döntene az amerikai adósbesorolás sorsáról - még megvárja, milyen további deficitcsökkentő tervekkel áll elő az ezek kidolgozására létrehozott kétpárti kongresszusi bizottság. Az Egyesült Államok leminősítését más nagy londoni házak is szinte biztosra veszik.
A Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó cég - szakértőinek hét eleji jóslata szerint az egyetlen kérdés az, hogy a Standard & Poor's és a többi hitelminősítő "már ezen a héten meghúzza-e a ravaszt, vagy még várnak egy kicsit".
A német kormány képviselője áttörésről beszél
Az amerikai adósságplafon emeléséről szóló washingtoni megállapodás egyes részleteit még tisztázni kell ugyan, de Berlin szerint mindenképp áttörésről lehet beszélni – mondta kedden a Merkel-kormány transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó koordinátora. Harald Leibrecht úgy vélte: sem tényleges nyertese, sem vesztese nincs az egyezségnek.
Mind a demokraták, mind a republikánusok eleget tettek felelősségüknek, és a kompromisszum ennek eredményeként jöhetett létre. Az adósságplafont megemelik, egyidejűleg átfogó és ambiciózus takarékossági program született – fogalmazott a kormánymegbízott.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.