szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Túlreagálásának tartják német közgazdászok a világ tőzsdéin végigsöprő pánikszerű eladási hullámot, "csordaszellemet" vetve a befektetők szemére.

Több pénzügyi szakértő szerint az elmúlt napokban bekövetkezett drámai árfolyamesést nem indokolja, sem az éves vállalati eredményelőrejelzések óvatosságból történt csökkentése, sem az euróövezeti adósságszolgálati válság. 

Az Allianz vezető közgazdásza Michael Heise nem tartja indokoltnak az árfolyamokban bekövetkezett csökkenést. Véleménye szerint a piacok eleve nem reagálták le megfelelően sem az amerikai adósságplafon megemeléséről született kompromisszum által, sem pedig a legutóbbi euróövezeti mentőcsomag összeállítása által keltett pozitív impulzusokat. "Az elkövetkező hetekben azonban a piacok szemlélete meg fog változni" - mondta. 

Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedését valószínűtlennek tartja az Allianz szakértője. "A szélsőségesen alacsony kamatszint és az expanzív monetáris politika az idén sikeresen stabilizálhatja az amerikai gazdaságot, de akár még növekedési pályára is állíthatja." Sokkal nagyobb súllyal esik azonban latba az euróövezeti adósságszolgálati válság, ami mostanra már Olaszországot és Spanyolországot is a pénzpiacok látóterébe terelte, aggodalmat keltve ezáltal a tőkepiacokon. "A probléma további eszkalálódása már az európai konjunktúrát sodorhatja veszélybe - amire a világgazdaságnak a jelenlegi helyzetben a legkevésbé sem lenne szüksége."

Jürgen Meyer, a SEB Bank részvénypiaci elemzője szintén túlzottnak tartja az értékpapír piaci áresést. "A papírokat azért veszik meg, mert van aki eladja őket" - mutatott rá az euróövezeti részvényekre szakosodott szakértő a dpa hírügynökségnek. A vállalati eredmény beszámolók többségükben kedvező adatokat mutatnak, a visszafogott éves előrejelzések pedig egyáltalán nem kellene, hogy pánikra adjanak okot. "Óvatos eredmény előrejelzésben nincs semmi rendkívüli. Ez minden felelős vállalattól elvárható magatartás."

Véleménye szerint a mostani tőzsdei felfordulást sem az amerikai, sem az európai adósságprobléma nem indokolja. "A probléma egyáltalán nem új keletű, az év folyamán fokozatosan halmozódott fel. Mindössze arról van szó, hogyan finanszírozzák kiadásaikat a kormányok és ehhez kinek a zsebébe nyúlnak bele - ami persze fájdalmas lehet és árthat a fogyasztásnak is, de ezt semmiképpen nem lehet a gazdaság végórájának kikiáltani."

Wolfgang Gerke tőzsdei szakértő szerint a tőzsdei áresést bizonyos árfolyamszintekre automatikusan beinduló veszteségminimalizáló számítógépes programok gyorsítják fel. "Ez önmagában is drámai mértékben fokozza a csordaszellemet" - mondta a szakember a dpa hírügynökségnek. "A piacok persze meg fognak nyugodni, de nem egyik napról a másikra."

Gerke éles kritikával illette José Manuel Barroso-t, az EU-Bizottság elnökét, amiért nyilvánosan az EFSF euróövezeti mentőalap további feltöltésére tett javaslatot. "Ez felelőtlenség volt részéről. Egyrészt nyugtalanságot okozott vele a piacon, másrészt kollégáit is kényszerhelyzetbe hozta."

Barroso lépését Philipp Rösler német gazdasági miniszter is bírálta. "A felvetés rossz időben történt, hiszen alig két hét telt el jó és átfogó döntések meghozatala óta" - mondta a miniszter a dpa hírügynökségnek. A július 21-i csúcstalálkozó döntéseit szerinte mindenekelőtt következetesen végre kell hajtani. "Ezért egyáltalán nem látom szükségét annak, hogy újból vitát nyissunk a témában."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!