Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Az elmúlt napok vad tőzsdei és devizapiaci hullámzásai Magyarországon is sokaknak okoznak fejfájást. Nem csak azoknak van félnivalójuk, akiknek befektetésük vagy törlesztendő hitelük van, hanem tulajdonképpen mindenki aggódhat, hiszen az euróövezet nagy gazdaságait érintő viharok a magyar gazdaság teljesítményét és az ország finanszírozhatóságát is jelentősen rontják, ami végül a polgárok zsebére megy.
A svájci frank árfolyamának elszállása és a globális tőzsdepánik már a nagy nyilvánosság előtt is egyértelművé tette, hogy a politikusok és jegybankárok eddigi erőfeszítései ellenére a világgazdaság nem találta meg egyensúlyát, s különösen az Egyesült Államokban és Európában a zavarok nem csak átmenetiek. Mi várható? Mikor lesz megnyugvás? Mit kezdjen a kisbefektető?
Fürjes Szabolcs, a Friedrich Wilhelm Raiffeisen befektetési menedzsment vezetője a hvg.hu-nak elmondta, hogy nem lát a piacon nagy változásokat az elmúlt napok heves árfolyammozgásai ellenére. A Svájci Nemzeti Bank (SNB) vezetői ugyan beszélnek a frank árfolyamát gyengítő beavatkozások lehetőségéről, arról, hogy mindent megtesznek, amit csak tehetnek. De mit is tehetnének ekkora szembeszélben?
A napi eseményekről Fürjes Szabolcs elmondta, hogy bár a nagy volatilitás megmarad ugyan a tőzsdéken és a devizapiacokon is, de további komoly esés már nem várható. A svájci frank valószínű, hogy veszít az erejéből, és a forinthoz mért árfolyama 220-240 forint között stabilizálódhat. A korábbi 200-215 forintos nyugvószintet már azonban nem valószínű, hogy eléri. A kisbefektetők ilyen körülmények között nem sokat tehetnek. Jobb, ha kivárnak, s biztonságos, garantált hozamú papírokba, lekötött betétekbe teszik a zavarok idejére a pénzüket. Vannak ugyan most is biztonságos tőkepiaci, pénzpiaci befektetések, de általában olyan bonyolult konstrukciókban, amelyek megtalálása egy kisbefektető számára szinte lehetetlen.
Sokan az aranyba való befektetést ajánlják, hiszen a prognózisok szerint jövőre akár 2400 dollárig is felmehet az unciánkénti aranyár a jelenlegi 1800 dollár körüli szintről. De a nemesfém árfolyamát nem stabil kereslet, hanem jelentős mértékben a piaci hangulat mozgatja, ami komoly bizonytalanságot jelent egyben. Vannak olyan befektetési termékek, ahol például a hozamokat az arany árváltozásához kötik, s ha az árfolyam esik, akkor csak a tőkét kaphatja vissza a befektető. De az ilyen konstrukciók megtalálása meglehetősen nehéz. S akkor még ott van annak a kockázata, hogy milyen devizában sikerül a nemesfémet megvásárolni, hiszen a devizaárfolyamok hullámzása sokkal nagyobb lehet, mint magáé az aranyé.
Azaz a nemesfémvásárlás is kalandos vállalkozás. De vannak még nagyobb kihívások, például az idei globális gabonatermés nagysága már viszonylag pontosan prognosztizálható, mivel a termés kisebb csökkenése mellett a kereslet ismét növekedett az élelmiszer- és az energiacélú felhasználás bővülése miatt. A Solar Capital elemezése szerint a búza és a rozs felértékelődésére lehet számítani. „Mivel az idei termés a felhasználási igényt nem képes fedezni, és a gabona fogyasztása rövid időn belül a válság ellenére sem eshet vissza radikálisan, a gabonakészletek várhatóan tovább csökkennek, és az árak tovább emelkednek. A gabonák értékének alapvetően a jelenlegi globális monetáris politika is kedvez, hiszen a jegybankok folyamatos pénzbővítésével a valós eszközök felértékelődnek” – összegezte várakozásait Hont András, a Solar Capital elemzője.
Szerinte érdemes egy pillantást vetni a rozsra is, amelynél a 2010-11-es termés több mint 31 százalékkal csökkent. A gabonapiac forgalmának oroszlánrészét adó chicagói árutőzsdén – amelyet a vállalkozó szellemű hazai befektetők is elérhetnek –, egy ilyen radikális visszaesés a jelenlegi piaci környezetben e terméknél is óriási árfolyam-emelkedéssel párosulhat.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Egyre több a vendégmunkás, miközben a hazai munkaerő-tartalék – a kormány ígéretével szemben – nem apad. A tartaléksereg aligha aktivizálható, nagyszámú új munkahely pedig nem keletkezik.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset az osztrák extrémsportolóval.
Többek között Dés László, Presser Gábor, Spiró György is felszólalt a terroristákat éltető északír raptrió koncertje ellen.