szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma reggel közli a KSH a magyar gazdaság második negyedéves teljesítményének előzetes adatát. Az Index úgy értesült, hogy a GDP csupán – a hivatalos kormányzati prognózisokban és elemzői várakozásokban szereplő 2-2,5 százalék közötti értékektől jóval elmaradó – 1,6-1,8 százalék körüli mértékben nőtt. Ilyen gyenge második negyedév a kormányváltás időszaka óta nem volt.

Ha a GDP-adat valóban az információinkban szereplő 1,6-1,8 százalék körüli lesz, az komoly visszaesés az előző negyedévhez képest – állítja az Index. Az első három hónapban még 2,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A kormányzati előrejelzést tartalmazó konvergenciaprogram erre az évre 3 százalékos GDP-bővülést jósolt, vagyis az első negyedév után fel kellett volna pörögnie a gazdaságnak.

A GDP-adat várható mértéke a hazai ágazati statisztikák ismeretében nem meglepő. A legutóbbi termelési és értékesítési adatok szerint például az ipar teljesítménye júniusban visszaesett, 0,6 százalékkal maradt el a májusitól, a kiigazítatlan adat alacsonyabb volt az előző júniusinál, és júniusban már az ipari export is csökkent.

Túry Gergely

Az építőipari adatok még rosszabbul festenek, hiszen egy év alatt 9,6 százalékkal esett vissza, de júniusban már 13,9 százalékkal volt kisebb a teljesítménye az előző évinél. A foglalkoztatási mutatók ugyan jobbak a tavalyinál, de a tíz évre tervezett egymilliós, vagyis évi százezer új munkahelyből csak néhány tízezer jött össze. Az adóátrendezést várt felpörgető hatás nem jelent meg a gazdaságban, a családoknál maradó pénzből nem származott jelentős többletköltés, ami felpörgette volna a kiskereskedelmet és a belső fogyasztást.

Ha a gazdasági növekedés lassabb lesz a vártnál, annak egyik következménye az lehet, hogy nehezebb lesz a költségvetési hiánycél elérése – részben a kevesebb bevétel, részben önmagában az alacsonyabb GDP-adat miatt –, bár ebben az évben a magánnyugdíjalap államosítása miatt ez még nem okoz gondot. Elemzők szerint egyensúlyi intézkedések nélkül kérdéses, hogy tartható lesz-e a 2012-re vállalt 2,9 százalékos GDP-arányos deficit az Index.hu szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Az MNB jelenti: a Széll Kálmán-terv kevés lesz

A Magyar Nemzeti Bank tegnap tette közzé jelentését az infláció alakulásáról, amiből kiderült, hogy a jövőre kitűzött 2,5 százalék helyett még akkor is 3,6 százalék lehet a hiány, ha a Széll Kálmán-tervben foglalt összes intézkedést maradéktalanul végrehajtja a kormány. Ráadásul a jegybank a novemberben még 4 százalékosra becsült 2012-es GDP-növekedést most már csak 3 százalékosra teszi.

hvg.hu Hazai gazdaság

Látványos ipari növekedés, bíztató jelek

Kimagasló mértékben, szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított 15,3 százalékos ütemben növekedett az ipari termelés volumene havi szinten 2011 januárjában, rácáfolva a gyenge 2010. decemberi adatok kapcsán felmerülő trendfordulós aggodalmakra. Bíztató, hogy az exportunk, így lényegében egész gazdasági növekedésünk szempontjából kiemelkedően fontos két szektor, a járműveket illetve a számítógép, elektronikai, optikai termékeket gyártó vállalatok is új rendelésállományuk stabil bővüléséről számoltak be - állítja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország, stratégiai elemzési igazgatója.

MTI Hazai gazdaság

Az OECD 3 százalék feletti növekedést vár jövőre Magyarországon

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet, az államháztartásban pedig az idén többlet keletkezhet, jövőre viszont az uniós határértéknél nagyobb hiány várható a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán megjelent előrejelzése szerint.

MTI Hazai gazdaság

GKI: idén 2,5 százalékkal bővül a gazdaság

A GKI Gazdaságkutató Zrt. azzal számol, hogy az idén 2,5 százalékkal bővül Magyarország gazdasága, a decemberi előrejelzésben még 2,7 százalékos növekedés szerepet - mondta Vértes András, az intézet elnöke szerdán.