szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forinthiteleknek is van kockázatuk, így a takarékszövetkezetek számára nem tanácsos, hogy a Szász Károly PSZÁF-elnök által lehetőségként említett 500 milliárd forint értékben részt vegyenek a devizahitelek kiváltásában - mondta Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke a szervezet szerdai sajtótájékoztatóján.

Akkor jó egy takarékszövetkezetnek, ha széles a portfóliója, és nem egy lóra tesz - fogalmazott a Portfolio.hu szerint Demján, óva intve a szereplőket, hogy kockázatos hitelezésbe fogjanak. A takarékok tőkeigénye egyenként más és más, összességében nincs szükség az állam által tavaly nagylelkűen megígért 100 milliárd forint összegű kölcsöntőkére - mondta. Amennyiben azonban konzekvens stratégia lesz erre, igénybe vehetnek a szereplők a jövőben hasonló segítséget.

Tőke- és likviditási helyzetük alapján több mint 500 milliárd forintnyi devizaalapú jelzáloghitel kiváltására lennének képesek a takarékszövetkezetek - mondta a Portfolio.hu szerint Szász Károly, a PSZÁF elnöke. Eddig mintegy húszmilliárd forintnyi hiteligénylés futott be a takarékszövetkezetekhez a devizaalapú jelzáloghitelek végtörlesztése céljából - mondta korábban Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke.

Eddig nem minden takarékszövetkezet fogadott be hitelkiváltási forinthitelt, csak közel 60 százalékuk. Bekapcsolódhatnak mások is, az érdeklődés nagy, így további jelentős összegben nőhet az eddigi 20 milliárd forintnyi hiteligény-befogadás - mondta Demján. A Takarékbank 11,47 százalékos teljes hiteldíjmutatóval dolgozott ki erre hitelt, de ez csak központilag kiajánlott kondíció, és sokan ennél alacsonyabb hiteldíjjal kínálnak hitelt. Újságírói kérdésre Demján Sándor azt válaszolta, egy 9 százalékos hiteldíj már blöffnek tekinthető.

Demján Sándor
MTI / Kovács Tamás

Demján szerint ha "300 fölé megy az euró", hihetetlenül nehéz helyzetbe kerül az ország. Az árfolyam védelme érdekében adott esetben a forintkamatot emelni kell, de 15 százalékos forintkamat környékén már rosszabbul jár, aki átváltja a hitelét. Ezért fontos lenne, hogy legyen gazdasági növekedés Magyarországon, és ne kényszerüljön a jegybank kamatemelésre - hangsúlyozta. A devizahitelek átváltását szerinte szelektív módon (például a lakás alapterülete szerint megkülönböztetve) kellene végrehajtani, és aki villára vagy uszodára vett fel hitelt, ne tehesse ezt meg.

Demján szerint a devizahitelek átváltására már korábban sort kellett volna keríteni, ők 180 forintos árfolyam környékén erre tettek javaslatot. A további mentőcsomagoknak véleménye szerint a méltányosságon kell alapulniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!