szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hitelminősítők kategóriái közül Magyarország a leminősítés után még mindig a lista közepén helyezkedik el. Igaz, a bóvli kategóriával - amely mellett a hitelminősítő megtartotta a negatív kilátást a magyar adósbesorolásra - átléptük a lélektani határt: utoljára 15 évvel ezelőtt voltunk ilyen helyzetben. Hogy pontosan milyen hatásai lesznek a leminősítésnek, az heteken belül dől el, több befektető ugyanis nem vehet bóvliországtól állampapírt vagy vállalati kötvényt.

A három nagy hitelminősítő, a Moody’s, a Fitch és az S&P, jelentései a befektetőket segítik annak eldöntésében, mikor, mibe és melyik országban érdemes befektetniük. Ezen kívül a vállalatoknak is a segítségére van, hiszen ha kötvénykibocsátáson keresztül szeretne hitelhez jutni, akkor a hitelminősítő sorolja be kötvényét annak megfelelően, milyen piaci kilátásai vannak és mennyire tekinthető a vállalat jó adósnak.

A hitelminősítők mindent megvizsgálnak, ami befolyásolhatja a fizetőképességet: az exportot, az importot, a növekedési lehetőségeket, béreket, inflációt. A leginkább azonban a költségvetés szerkezetét tanulmányozzák.

A hitelminősítők azért jöttek létre, mert a befektetőknek szükségük volt és van egy olyan értékelési rendszerre, amelynek segítségével gyorsan és könnyen képet kapnak egy-egy ország helyzetéről. Eredetileg négy kategória volt, A-tól a D-ig. Az A kategóriába tartoznak azok, akik biztosan vissza tudják fizetni a pénzt, a D kategóriába pedig azok, akik biztosan nem.

Később finomodtak a kategóriák: egyrészt újabb betűkkel (AAA, CC stb.), illetve plusz-mínusz jelekkel, így ma összesen 21-24 kategória van, plusz arról is véleményt mondanak, hogy egy-egy ország mennyire stabilan áll a helyén. Így megint egyszerűsíteni kellett: az egyszerűség kedvéért a listát kettévágták, és BBB-- alatt a kötvényt már nem ajánlják befektetésre. A bóvli kategória valójában a CCC-- szinttől kezdődik, de a piaci megítélés szempontjából az igazi vízválasztó, hogy egy kötvényt befektetésre ajánlanak-e.

Mit jelent a bóvli?

Annak ellenére, hogy a Moody’s az éjjel bóvliba vágta Magyarországot, még mindig a lista közepén helyezkedünk el, igaz, a lélektani határt már átléptük, és a hitelminősítő megtartotta a negatív kilátást is a magyar adósbesorolásra.

Fazekas István

Magyarország ugyanis 15 évig a normális országok közé tartozott. A rendszerváltástól követően egészen 1996. december 19-ig a Moody’s bóvli kategóriába sorolta Magyarországot, a Bokros-csomag hatására viszont felminősítettek. Ezt akkor az S&P kezdte, 1996. október 28-án bóvli kategóriából eggyel feljebb, BBB mínuszba sorolta át hazánkat. (A hitelminősítés alakulását a rendszerváltástól napjainkig itt nézheti meg.)

A hitelminősítőknél a bóvli kategória azt jelenti, hogy a magas kockázatok miatt a befektetőknek azt mondja, az adott állam kötvényeit, és vállalati részvényeit nem érdemes megtartani vagy túlságosan kockázatos megvásárolni. A befektetési döntéshozóknak ez nem csak jelzés, bizonyos alapkezelőknél előírás, hogy nem vehetnek bóvliországtól állampapírokat, és vállalati kötvényeket.

Hogy Magyarország számára mit jelent a bóvli kategória, az nem ma, hanem csak heteken belül derül ki. Az, hogy a Moody's megtartotta a negatív kilátást is a magyar adósbesorolásra, azt bizonyítja, hogy a besorolás egyértelműen a költségvetés fenntarthatóságától függ - mutat rá a Nomura elemzője. Az Equilor szerint pedig a nagy intézményi szereplők egyelőre csak kisebb részben pozicionálták magukat arra, hogy bóvli kategóriába kerül a magyar minősítés, ennek megfelelően a portfólióátrendezések akár heteket is igénybe vehetnek. Ennek eredményeképpen a hazai piac alulteljesítésére számítanak rövid távon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóta W. Árpád w.hvg.hu

Tóta W.: This is Sparta!

Rossz lehet most Matolcsy Györgynek lenni, sajnálom már szegényt. Az álmatlan éjszakák, a szorongás, a bepisilések. És bizton készülhet a további sorscsapásokra. Például hogy végül a nyakába varrják az egészet. Pedig az elkúrás nemcsak az ő műve, a bóvli minősítést nem egyedül harcolta ki.

hvg.hu Gazdaság

FT: "nem is jöhetett volna rosszabbkor" a Moody's lépése

A Moody's leminősítésének bejelentése "nem is jöhetett volna rosszabbkor" - idézi az ING Bank egyik elemzőjét a Financial Times szerkesztőségi blogja, amely szerint az Orbán-kormány IMF-fel kapcsolatos lépéseit látva nem meglepő, hogy a befektetők "idegesek".

hvg.hu Gazdaság

Bóvlibuli: pozitív is lehet, hogy "a Moody's összetörte a gitárt"

A Moody's leminősítésével retro hangulatot teremtett a magyar piacon, utoljára ugyanis 1996-ban jártunk ebben a skatulyában - közölte elemzésében az Equilor Befektetési Zrt., amely a hitelminősítő lépésével kapcsolatban összefoglalta, mi várható a piacokon. Az elemzők szerint bizonyos szempontból pozitív hatásai is lehetnek a leminősítésnek.