Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az elmúlt több mint 20 év alatt 420 tranzakcióban közel négymilliárd dollár kockázati- és magántőkét fektettek be Magyarországon.
Az elmúlt több mint 20 év alatt 420 tranzakcióban közel négymilliárd dollár kockázati- és magántőkét fektettek be Magyarországon, s eddig 900 millió dollár értékben zártak le befektetéseket - ismerteti a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA - Hungarian Venture Capital and Private Equity Association) a fennállásának 20. évfordulója alkalmából készült felmérést.
Csütörtöki közleményük beszámol arról, hogy 1989 és 2010 között 126, a magyar piacon aktív alapot vizsgált az egyesület. Ezek folyó áron számolva több mint 20 milliárd dollár tőkét kezeltek, amiből a magyarországi vállalkozásokba 420 tranzakció keretében 3,7 milliárd dollárt fektettek. Ez 1990 óta az összes külföldi tőkebefektetés hat százalékát teszi ki. A megvizsgált 180 kiszállás (exit) könyv szerinti értéke pedig megközelítette a 900 millió dollárt.
A kockázati és magántőke befektetés magas kockázattal járó olyan befektetés, amikor a befektetők tőzsdén nem jegyzett vállalatokba rövid távra - leggyakrabban 3-7 évre - tulajdonossá válnak azzal a céllal, hogy tulajdonrészük értékesítéskor (exit) magas hozamot érjenek el.
Bethlen Miklós, a HVCA elnöke a közleményben kifejtette: "az elmúlt húsz évben kifejezetten javult a magyarországi vállalkozások kockázati- és magántőkéhez jutási lehetősége és ez a tendencia várhatóan folytatódik. A kockázati- és magántőke igen hatékony lehet a pénzügyi válság hatására kialakult forráshiányos helyzet kezelésében és a gazdasági élet fellendítésében" - tette hozzá.
Karsai Judit, a HVCA statisztikai bizottságának elnöke a magyar kockázati- és magántőke piac kilátásairól a közlemény szerint úgy vélekedett, hogy "a potenciális befektetők szemében az ország kisebb mérete, nagyfokú eladósodottsága, a privatizációs lehetőségek kimerülése, a belföldi kereslet lassú növekedése, a Budapesti Értéktőzsde alacsony likviditása és a gazdaságpolitika terén érzékelt bizonytalanság egyaránt kedvezőtlen jelenség. Ugyanakkor az exportpiacok fellendülése és a gazdasági növekedés felgyorsulása a magyarországi kockázati- és magántőke befektetések számára is újabb lendületet adhat."
A magyarországi kockázati- és magántőke piac jelentőségét mutatja, hogy a magyar székhelyű vállalatokba történt kockázati- és magántőke befektetések értékének GDP-hez viszonyított éves aránya alapján Magyarország Európában 2006-ban az ötödik, 2007-ben a kilencedik, 2008-ban a hatodik, míg 2009-ben a tízedik helyet foglalta el.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.