szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) illetékesei szerint abban az esetben, ha nem jönne össze az IMF-megállapodás, akár a Mol-csomag eladásával is finanszírozhatná magát az ország. A Napi Gazdaság elemzőket kérdezett, akik szerint ez nem lenne túl jó ötlet, ráadásul realitása sincs.

Az ország rendelkezik tervekkel arra az esetre, ha nem jönne össze a megállapodás az IMF-fel, ebben az esetben többek között a Mol-csomag értékesítésével is finanszírozhatja magát - idézi a Napi Gazdaság Nátrán Roland, az NGM helyettes államtitkárának a nyilatkozatát, amelyet a Wall Street Journalnak adott.

Szakértők szerint azonban ez egyáltalán nem lenne ilyen egyszerű. Pletser Tamás, az ING elemzője a Napi Gazdaság szerint azt mondta, most az európai piacon is lehetetlen lenne pénzügyi befektetőknek egy ekkora csomagot eladni, nemhogy Budapesten.

Túry Gergely

A kontinens IPO-piaca (az új tőzsdei bevezetések piaca) lényegében befagyott, de ha javulna is a helyzet, a 25 százalékos pakk eladása méreténél fogva akkor sem lenne túl egyszerű - tette hozzá a szakértő, aki szerint stratégiai befektető esetleg még akadna is, de azok, akik érdeklődhetnének, a kormány számára valószínűleg elfogadhatatlan partnerek lennének.

Vágó Attila, a Concorde elemzője a lapnak azt mondta, kizárt dolognak tartja, hogy a kormány lemondana a Mol feletti kontrollról, a részvények eladása elképzelhetetlen. Ha valami, szerinte egy olyan konstrukció képzelhető el, mint a Richter átváltható kötvénye volt.

A Nemzeti Vagyonkezelő korábban a gyógyszercég 25 százalékos pakkjára bocsátott ki átváltható kötvényeket, amelyekre 4,4 százalékos kamatot fizet. A lejárat végén az állam visszavásárolhatja őket, vagy Richter-részvényeket ad értük cserébe - idézte fel a Napi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!