szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érdektelen lenne Európa számára a magyar jegybanktörvény, ha a magyar államadósság nagy része nem európai bankok kezében lenne - írja a Le Monde blogoldalán Georges Ugeux befektetési bankár, aki szerint azonban így Magyarország Ausztriát és Olaszországot is magával ránthatja a szakadékba.

Bár Orbán Viktor nem egy ragyogó személyiség és nem tiszteli Európát, Magyarország alkotmányos reformja pedig nagyon aggasztó irányba viszi az ország kormányzását, emögött a vita mögött egy másik fenyegetés is jelentkezik, ez pedig a magyar magán- és államállamadósságé - írja a Le Monde oldalán vezetett blogjában Georges Ugeux befektetési bankár, a Galileo Global Advisors befektetési tanácsadó cég elnöke.

Ugeux felidézi, hogy a magyar államadósság meghaladta a 140 milliárd eurót, amiből 120 azonban európai bankok kezében van - 40 milliárd osztrák, míg 25 milliárd olasz bankok kezében. Ez pedig a blog szerzője szerint azt jelenti, hogy Magyarország csődje esetén ezeknél a bankoknál is olyan hiány keletkezik, ami nekik sem hiányzik.

A bankár felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg a magyar kockázatitőke-felár a harmadik legrosszabb Európában, csak Görögország és Portugália van még ennél is rosszabb helyzetben, Magyarországnak azonban saját pénzneme van, a forint, amely hat hónap alatt 260-ról 320-ra romlott az euróval szemben.

Stiller Ákos

"Ezen kívül Orbán Viktor hazudik: megpróbálta elhitetni velünk, hogy a tárgyalások az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és Magyarország között jó úton haladnak. A valóság ezzel szemben az, hogy a tárgyalások csak a héten kezdődnek." Sőt, a szerző szerint Orbánnak az az állítása sem valós, hogy Magyarország képes megállni a saját lábán.

"Az a tény, hogy Magyarország adóssága euróban, a jövedelmei pedig forintban vannak, valamint az, hogy az adósság kamatlába elérte a 10 százalékot, kettős robbanáshoz vezet: megnövekszik az adósság és az adósság költségei is" - írja Ugeux.

A befektetési bankár a jegybanktörvényről szólva viszont nem tartja valószínűnek, hogy az EU és az IMF beavatkozna, ám megjegyzi, a "birkózás ezen része érdektelen lenne, ha Magyarország nem tartaná túszként az európai bankokat, amelyek hiteleztek neki". A jelen helyzetben azonban Magyarország bukása Olaszországot is magával ránthatja, Ausztria közreműködésével - írja a Le Monde bloggere.

fzs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!