szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rosszallással fogadták az érintett európai uniós országok azt, hogy a Standard & Poor's pénteken leminősítette államadós-besorolásukat.

A portugál pénzügyminisztérium közleményében úgy fogalt állást, hogy az S&P értékelése nem tükrözi a valóságot, s nem veszi figyelembe azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az ország tett a pénzügyi helyzet stabilizálása érdekében, különös tekintettel arra, hogy az előrejelzések szerint Portugália tavalyi költségvetési hiánya 4 százalék lesz, jóval alacsonyabb az tervezett 5,9 százaléknál.

A spanyol pénzügyminisztérium a leminősítés után kiadott közleményében csökkenteni igyekezett a döntés jelentőségét. A tárca szóvivője azt mondta, hogy az ország jelenlegi gazdasági helyzete "a múlt öröksége". Arra utalt, hogy Mariano Rajoy miniszterelnök kormánya december végén vette át az ország irányítását a szocialista Zapatero-kabinettől, amely hét évig volt hatalmon. "Megismételjük, hogy a gazdaságpolitikánk elkötelezett a kiegyensúlyozott költségvetés és a stukturális reformok végrehajtása iránt" - mondta a szóvivő.

Az olasz miniszterelnöki hivatalban közölték, hogy az S&P döntése után Olaszország még eltökéltebb lesz a reformok végrehajtásában. "Ez az értékelés erősíti az olasz kormány eltökéltségét a megkezdett út folytatásában" - tették hozzá.

Wolfgang Schäuble. A szomszédért aggódnak, magukat is féltik
MTI / Kovács Tamás

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is csökkenteni igyekezett annak jelentőségét, hogy az S&P megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól. Szolidaritást fejezve ki Párizzsal úgy nyilatkozott, hogy Franciaország "jó úton halad". A német pénzügyminisztérium közleményében meggyőződését fejezte ki, hogy az eurózóna stabilizálja pénzügyeit, és helyreállítja a piac bizalmát. A tárca szerint nem kérdőjelezhető meg Németország eltökéltsége az adósválság rendezésében.

Wolfgang Schäuble nem rejtette véka alá, hogy nem lepte meg az S&P döntése, s szerinte nem kizárt, hogy ez hatással lesz Németországra is. Hangsúlyozta azonban, hogy csak az S&P minősítette le Franciaországot, s a másik két hitelminősítő, a Moody's és a Fitch Ratings meghagyta Franciaország legmagasabb besorolását.

"Nem jó hír, de nem is katasztrófa" - így kommentálta a leminősítés tényét Francois Baroin francia pénzügyminiszter, aki már a hivatalos bejelentés előtt elsőként erősítette meg a sajtóértesüléseket. Ezt követően a köztársasági elnök válságtanácskozásra hívta össze a francia kormány legfontosabb tagjait. A megbeszélést követően Baroin azt közölte a France2 közszolgálati televízió híradójában, hogy "nem a hitelminősítők diktálják Franciaország politikáját".

A pénzügyminiszter kizárta, hogy a kormány egy harmadik megszorítási csomagot készítsen elő a 2011 augusztusban, majd novemberében bejelentett megtakarításokat követően. Véleménye szerint a Standard & Poor's döntése az eurózónán belüli "kormányzási problémával" magyarázható.  Nicolas Sarkozy korábban ötéves mandátuma "céljaként és kötelességeként" jelölte meg, hogy megőrizze Franciaország számára a lehetséges legjobb, "AAA" osztályzatot.

A világ legnagyobb hitelminősítő intézete eredetileg azt jelezte, hogy két fokozattal minősítheti le, de végül csak egy fokozattal "AA plusz"-ra minősítette vissza Franciaország államadós-besorolását. Eközben viszont megerősítette Németország "AAA" osztályzatát, amellyel jelezte az eurózóna két legerősebb gazdasága közötti különbséget.

"Franciaország jelenleg biztos érték, törleszteni tudja államadósságát és az államháztartási hiányról szóló hírek is jobbak a vártnál" - közölte este a költségvetési miniszter. Valérie Pécresse hozzátette: "Nem fog változni gazdasági stratégiánk, amely az adósságcsökkentés, a versenyképesség és a növekedési potenciál". Véleménye szerint elengedhetetlen hogy a francia és a német gazdaságpolitika továbbra is összehangoltan működjön.

A Standard & Poor's kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken, arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez. Megvonta pénteken a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának pedig Magyarországénál is gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott. Németország "AAA" osztályzatát viszont megerősítette.
Olaszország, Ciprus és Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságainak besorolásait kettő, Málta, Szlovákia és Szlovénia osztályzatait egy fokozattal csökkentették.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!