Nem mindenhol lett ugyanannyi a borítékban
A kormány hétfőn megállapodott a versenyszférán belüli bérkompenzációról a munkaadók és a szakszervezetek képviselőivel. A kérdést Matolcsyék úgy kezelik, mintha a közszférában az ügy már le lenne tudva. Pedig a februári fizetések kézhezvételével a jogszabály alá eső közalkalkalmazottak sem egyformán örülhettek. Anomáliák a bérkompenzáció megvalósításában.
Kézhez kapták a közszférában is az első fizetési borítékot, melyben az új adó- és egyéb jogszabályok szerinti havi nettó lapult. A bérkompenzáció érvényesüléséről meglehetősen vegyes a kép.
„Két gyerek, megosztott családi adókedvezmény, párom nem az állami szférában dolgozik, de kompenzációnak csak nagyon keveset kaptam, 3000 Ft-ot (…), így a kompenzációval együtt is közel 6000 Ft-tal kevesebbet keresek” – írta egy hozzászóló a kozszolga.hu-n, melyen külön fórumban számolnak be az érintettek a tapasztalataikról.
„Több fizetést kaptam, 116 ezer helyett bruttó 138 ezer forintot, szóval egy szavam nem lehet, a kompenzáció mértéke annyi, amennyit ígértek” - mondta egy Pest megyei középiskola tanára, aki viszont nem emlékszik arra, hogy az elmúlt hetekben bármit is ki kellett volna töltenie. Azt állítja, hogy míg január elsejét megelőzően, amikor önkormányzati tulajdonban volt az iskola, előfordultak fizetési csúszások, a magyar államkincstár időben fizetett.
Üzenet a liftből |
A közalkalmazotti bérkompenzációval kapcsolatos direkt visszajelzések kerültek föl a kozszolga.hu fórumoldalaira, ahol hosszasan olvashatók azok kommentjei, akiket a kormányzati szándék valóban érint. Rengeteg hozzászólás érkezett, láthatóan az ország több régiójából is. Volt, akik pusztán a tényt közölték, hogy náluk e kompenzáció milyen eredménnyle járt - és bár ők voltak kevesebben, sokat elárul a posztoló lelki állapotáról is az, ha a problámáját ennyire tömören fogalmazta meg: "24 éve dolgozom közszférában eddig 86000Ft nettóért, kompenzáció után 79000Ft-ért". A hozzászólók zöme a saját példáján túl, a mélyebb összefüggéseket is feszegette; egyikük azt írta: "Csak azt nem értem, hogy mi köze van a családi kedvezménynek a munkabérhez. Azt állították, hogy senkinek nem csökkenhet a nettója. Ők szegik meg a legjobban a törvényt. Leírják, hogy az elvált béremelés 108.000.- Ft bruttóig 13800.- Ft. Én ellenben kaptam 12.000.- Ft-ot, így 4 ezerrel kevesebb a nettó. Akkor mit várunk a vállalkozóktól?". Egy más beíró pedig a bértábla értelmetelnné válását látja a dolgok mögött. Mint írja: "Ezzel megoldották, hogy a bértáblát nyugodtan meg lehet szüntetni, és teljesen mindegy, hogy kezdő vagy. vagy hány évet dolgoztál eddig, mennyi rutinod van az adott szakmában stb... Ez több mint vérlázító!!!" |
Sokan kaptak, sokan nem
A problémát nem is a jogosultság értelmezése vagy a kifizetés jelenti, hanem a módja, az ütemezése és kevéssé átlátható mivolta - mondta Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a pedagógus közalkalmazottak tapasztalatairól. Nem világos, hogy kinek mikor fizetnek, és erről Gallóné szerint a vonatkozó kormányrendelet (371/2011 (XII.31.)) is tehet. Homályos ugyanis az, hogy a kompenzációk bérszámfejtése mikor történik meg, így van, ahol már a napokban kézhez kapták a fizetéssel együtt a kompenzációt is, de van, ahol ez még nem történt meg - függetlenül attól, hogy a munkavállalók beadták-e a kitöltött adatlapokat vagy sem.
Békés megyében például gyorsan feldolgozták a beérkezett adatokat, így a kifizetések mindenhol rendben megtörténtek, míg a fővárosban (ahol egyébként a BKV-nak juttatott 9 milliárd forintos kölcsön miatt minden fővárosi fenntartású intézmény költségvetésének tizedét zárolták) egyetlen iskolában sem került erre sor.
Galló Istvánné szerint a bizonytalanság abból ered, hogy a kormányrendelet március 15-i határidőt szabott az adatlapok beadására, így sok helyen még a kitöltést sem kezdték el. Ám van olyan iskola, ahol a dolgozók már beadták a kérdőíveket, mégsem kapták még meg az ígért összeget. A kormányzati ígéret szerint a kifizetések legkésőbb a májusi fizetéssel megérkeznek, igaz, ez pillanatnyilag éppen azokat nyugtatja meg kevésbé, akik a februári fizetésük kézhezvételekor azzal szembesülnek, hogy akár 10 ezer forinttal is csökkent a havi bérük.
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, hogy érkeztek jelzések hozzájuk, ami szerint több iskolában nem kapták meg a bérkompenzáció összegét, ugyanakkor ő nagyobb problémának látja, hogy a közalkalmazotti bértábla öt éve változatlan. Arra sincs válasz, hogy az alapítványi fenntartású iskolák miért nem kapnak állami bérkompenzációt, amikor még az egyháziak is kapnak, nem csak az állami és önkormányzati iskolák.
Késések mindenütt
Sok helyen késik a bérkompenzáció az egészségügyi dolgozóknál, ha a szükséges papírokat nem adták le időben, ezért a mostani fizetésekben még nem jelenik meg - írja hétfői számában a Magyar Nemzet. Az átlag alatt keresők több ezer vagy akár tízezer forinttal is kevesebbet kaphatnak, mint egy hónappal korábban. Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete azért fordult a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkárságához, mert nem kaptak pénzügyi fedezetet a kötelező minimálbér és bérminimum emeléséhez.
A versenyszférát két lépcsőben kompenzálják |
130 milliárd forintjába kerül a versenyszféra bérkompenzációja a költségvetésnek; ez az összeg rendelkezésre áll a büdzsében - mondta Matolcsy György hétfőn a munkaadók és a munkavállalók szervezeteinek képviselőivel tartott megbeszélésen. A nemzetgazdasági miniszter elmondta, a versenyszférában kétlépcsős lesz a kompenzáció. Az első lépésben, mintegy három százalékig, az állam kompenzálja az alacsony munkabérű csoportokat, a második lépésben pedig azoknál, akik kimaradnak a kompenzáció játékszabálya szerint a béremelésből, az állam egyéni kompenzációt hajt végre.
Matolcsy György kifejtette, vegyes bérszabályozási modellről van szó: a közszférában valóban központi bérszabályozás van, a versenyszektorban azonban nem, hiszen a kormány nem írja elő az ötszázalékos béremelést, csak kéri, a kérése mellé pedig ösztönzőket állít. A versenyszférában 790 ezer feletti azoknak a munkavállalóknak a száma, akik béremelés nélkül rosszul járnak, nagyjából 600 ezren viszont mindenféle kompenzáció nélkül is jól jönnek ki. |
A hvg.hu megkereste az ügyészségi, valamint a rendvédelmi dolgozók szakszervezeteit is. Bicskey Ildikó, az Ügyészségi Dolgozók Országos Szakszervezetének elnöke még egyetlen visszajelzést sem kapott a munkatársaitól vagy a szervezet tagjaitól a bérkompenzáció problémáiról, igaz, a kitöltött kérdőíveket még csak most dolgozzák föl, tehát kifizetések még nem történtek. Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének főtitkára is azt közölte, hogy a kérdőívek feldolgozása még csak most van folyamatban, és későbbre ígért választ, miután tájékozódnak az esetleges panaszokról.
Bonyolult, mert (majdnem) pontos
A bérkompenzációra az adójóváírások kivezetése, és ennek következtében az alacsonyabb jövedelemkategóriákban a nettó jövedelmek csökkenésének ellensúlyozása miatt volt szükség. Mindez azonban rendkívül bonyolult rendszert hozott létre. Ember legyen a talpán, akinek sikerül eligazodnia a bérkompenzációról szóló kormányrendeleten, mely négy mellékletben határozza meg, hogy kik kaphatnak bérkiegészítést. A rendelet tizenkétféle családmodellt állít fel, a foglalkoztatás kezdete és a kereseti szint épp úgy befolyásolja a kompenzációt, mint a gyerekek száma. Akik legalább három gyermeket tartanak el, azok nem összegszerű kompenzációt kapnak, hanem százalékosat. (A részleteket a penzcentrum.hu cikke röviden összefoglalja)
Erdélyi Gabriela, a Nemzetgazdasági Minisztérium főtanácsosa egy januári konferencián a kormányrendelet bemutatásakor leszögezte: a szabályozás "egyrészről annál korrektebb, minél részletesebb; másrészről: minél részletesebb, annál bonyolultabb, mert annál több adatot kell bekérni (és ennek következtében annál több változást kell figyelni). A 'tökéletes' megoldás mindenkit egyedileg kezel(ne)". Vagyis a megoldás majdnem tökéletes.
Nem mellékes mellékletek |
Az 1. melléklet szerint azok jogosultak bérkompenzációra, akik 2010. december 31-én is közszolgák voltak, más munkáltatóval nem létesítettek jogviszonyt és nem jogosultak családi kedvezményre. Havi bruttó 255 500 forint illetményig jár a kompenzáció - írja a kormányrendeletet viszonylag áttekinthetően feldolgozó penzcentrum.hu. A 2. táblázatba azok tartoznak, akik havi bruttó 216 700 forintig keresnek, havi illetményük 109 ezer forint alatt van, nem jogosultak családi adókedvezményre, 2011-ben léptek be a közszférába, egy kedvezményezett eltartott után jogosultak adókedvezményre és 3 főnél kevesebb az eltartottak száma, házas- vagy élettársa is közszolga, kettejük illetménye között legalább 50 ezer forint a különbség. Akinek 1 kedvezményezett gyerek után jár családi kedvezmény, az eltartottak száma kevesebb, mint három, és házas- vagy élettársa a versenyszférában dolgozik, a 3. melléklet alapján kérhet kompenzációt. Ide tartozik az is, akinek házastársa közszolga és mindkettejük illetménye 109 ezer forintnál több. Havi bruttó 216 500 forintig jár a kiegészítés. A legutolsó csoportba többek között azok tartoznak, akik 2 kedvezményezett után jogosultak családi kedvezményre, az eltartottak száma háromnál kevesebb, és a házas- vagy élettárs nem a közszférában dolgozik. Vagy ha igen, a keresete 109 ezer forint alatt van és a két kereset között legalább 50 ezer forint a különbség. |
*
Cikkünk megjelenését követően adott ki sajtóközleményt az ügyben a Nemzetgazdasági Minisztérium. A dokumentum azonban lényegét tekintve pusztán arra hívja fel a közszféra dolgozóinak figyelmét, hogy „annak érdekében, hogy a kompenzációt egész évre biztosítani lehessen, a munkavállalónak a munkáltatója felé legkésőbb 2012. március 15-ig nyilatkoznia kell”, mert a munkáltató „a kompenzációs igényt csak az átvételt követően tudja megküldeni az illetékes illetményszámfejtő helynek”. A minisztérium ezért kéri, hogy mindenki „lehetőleg minél hamarabb nyilatkozzon”.