szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyöntetűen a jelenlegi 7,00 százalékos alapkamat változatlanul hagyását várják londoni felzárkózó piaci elemzők a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülésén. A jövőbeni MNB-kamatpálya pedig a citybeli vélemények szerint az IMF/EU-tárgyalásoktól, ezzel szoros összefüggésben a jelenleg érezhetően javuló kockázati környezet további alakulásától, valamint az inflációs kockázatoktól függ.

Az MTI előzetes felmérésébe bevont összes nagy londoni befektetési és elemzőház - Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, BNP Paribas, JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs, 4cast - felzárkózó térségi közgazdászai azt jósolták, hogy a monetáris tanács kedden nem változtat az alapkamaton.

A JP Morgan bankcsoport citybeli közgazdászai előrejelzésükben kiemelték, hogy javulnak Magyarország kockázati mutatói, a múlt havi monetáris tanácsi ülés óta a forint csaknem 4 százalékot erősödött az euróval szemben, a magyar szuverén kötvényadósság törlesztési leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama 70 bázisponttal csökkent, a kormánykötvények hozama pedig mintegy 50 bázisponttal lett alacsonyabb.

A JP Morgan londoni elemzői szerint ennek alapján úgy tűnik, hogy a monetáris tanács négy külsős tagja járt el helyesen, amikor a múlt havi kamatdöntő ülésen megakadályozta az újabb kamatemelést. A ház szakértői szerint ugyanakkor az inflációs kilátásokat rontotta az olajárak legutóbbi meredek emelkedése és az elmúlt időszak kemény téli időjárása. A JP Morgan elemzői közölték, hogy jelenleg 5,5 százalékos átlagos idei egész évi inflációt várnak Magyarországon, és erre a prognózisukra is felfelé ható kockázatokat látnak.

A cég ennek alapján azzal számol, hogy ha létre is jön a második negyedévben a megállapodás az IMF/EU-finanszírozási csomagról, a magas infláció megköti a monetáris tanács tagjainak kezét, és emiatt a JP Morgan londoni közgazdászai "legalább az idei első félévben" valószínűtlennek tartják az MNB-kamatcsökkentést. A ház ugyanakkor most már kamatemelést sem tart indokoltnak. Új előrejelzése szerint az MNB-alapkamat az idei első félévben a jelenlegi 7,00 százalékon marad - a cég korábban 7,50 százalékon tetőző kamatszintet jósolt -, és a JP Morgan elemzői a harmadik negyedévtől az év végéig összesen 1,00 százalékpontnyi kamatcsökkentésre látnak lehetőséget, így 2012 végére jelenleg 6,00 százalékos alapkamatot valószínűsítenek.

Köztölték mindazonáltal, hogy e prognózisukra felfelé mutató kockázatok hatnak, tekintettel az inflációs kilátások romlására. A cég londoni elemzői szerint az olajárak emelkedése a forint erősödése ellenére is felfelé ható kockázatot jelent az idei inflációs kilátásra.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai azt jósolták az MNB keddi kamatdöntő ülése előtt adott prognózisukban, hogy hacsak nem következik be jelentős kockázatkerülési hullámot okozó esemény az euróövezetben, az MNB valószínűleg legalább az IMF/EU-megállapodás aláírásáig nem nyúl az alapkamathoz. Az IMF/EU-program elfogadását a BofA Merrill Lynch Global Research az idei második negyedév végére várják.

A ház elemzőinek előrejelzése szerint a múlt havi 4:3-as megoszlás után ezúttal az összes monetáris tanácsai tag várhatóan a kamattartásra szavaz, és a cég szerint ez lesz a jellemző az IMF/EU-program létrejöttéig. A BofA Merrill Lynch Global Research szakértői a program aláírása után sem várnak azonnali, agresszív kamatcsökkentést az MNB részéről.

A cég szerint mindazonáltal a legutóbbi szavazati eredmények, valamint az MNB által indított likviditáspótló művelet arra vall, hogy "egyértelmű eltolódás" ment végbe a monetáris tanácson belül az enyhítési alapállás felé. Ennek alapján a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői közölték, hogy korábbi várakozásuknál korábban, már az idei negyedik negyedévben valószínűsítenek egy 0,50 százalékpontos kamatcsökkentést.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői is úgy vélekedtek előrejelzésükben, hogy a magyar gazdaság javuló kockázati megítélése, amely a forint erősödésében, a CDS-díjszabások csökkenésében, valamint a kormányzati szféra és a bankszektor finanszírozási költségeinek csökkenésében mutatkozik meg, a kamatszint változatlanul hagyásáról fogja meggyőzni a monetáris tanácsi tagok többségét.

A GS londoni elemzői szerint azonban az IMF/EU-finanszírozási megállapodás elérésének "továbbra is bizonytalan kilátásai" még a legderűlátóbb monetáris tanácsi tagokat is megakadályozhatja abban, hogy a megállapodás megszületése előtt kamatcsökkentést javasoljanak. A Goldman Sachs szakértői szerint ugyanez a meggondolás a monetáris testület "óvatosabb" tagjait arra késztetheti, hogy ismét kamatemelésre voksoljanak, azzal együtt is, hogy a múlt hónapban ezt a javaslatukat a többség leszavazta.

A GS londoni elemzői közölték: változatlanul azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy a második negyedév végéig létrejön a megállapodás az EU-val és a valutaalappal egy új finanszírozási programról. A ház szakértői szerint azonban a tárgyalások "nem lesznek könnyűek", ugyanúgy, ahogy azok a törvénymódosítási egyeztetések sem haladnak könnyen, amelyek jelenleg folynak az EU-val egyáltalán a tárgyalások elkezdéséről.

A GS szerint a tárgyalások során várható "zökkenők" kedvezőtlenek lesznek a magyar kockázati megítélés szempontjából, és ez akár 1,00 százalékpontnyi "reaktív" MNB-kamatemelést is eredményezhet. Ezt azonban a cég szerint az MNB visszafordítaná az egyezség megszületése után. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!