szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Széles sávban mozgó, mérsékelt növekedéstől markáns recesszióig terjedő előrejelzéseket adtak a magyar gazdaság vártható idei teljesítményére londoni felzárkózó piaci elemzők a tavalyi utolsó negyedévről pénteken közzétett végleges magyarországi és térségi GDP-adatsorokat kommentálva.

A KSH pénteki ismertetése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2011 negyedik negyedévében a korábbi gyorsbecslésben szereplő adatnak megfelelő mértékben, 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői pénteki kommentárjukban közölték, hogy várakozásuk szerint a magyar gazdaságot a következő negyedévekben "környékezni fogja a recesszió", és a ház az idei első negyedévre kismértékű GDP-visszaeséssel számol.

A cég előrejelzése szerint a magyar ipari termelés értéke éves szintre vetítve 3 százalékkal csökken 2012 első három hónapjában, és a Nokia azon döntése, hogy visszafogja összeszerelő tevékenységét európai üzemeiben, valószínűleg önmagában "néhány tized" százalékpontnyit lefarag az éves összevetésben számolt idei első negyedévi magyar GDP-adatból. Az év későbbi szakaszában azonban a nagyszabású autóipari beruházások várhatóan már felhajtóerőt adnak az ipari termelésnek és az exportnak is - jósolták pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni elemzői. A cég közgazdászai mindezt egybevetve közölték, hogy 2012 egészére 0,5 százalékos magyar GDP-növekedést várnak.

A JP Morgan szakértői szerint a költségvetés feszesebbre vonása és a hitelkiáramlás stagnálása nyomást gyakorol a fogyasztásra, ugyanakkor a devizahitelesek adósságterhének könnyítését célzó program hatására valószínűleg "'szerény mértékben" emelkedhet a háztartások fogyasztása.

Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics felzárkózó piaci elemzői, akik a közép- és délkelet-európai gazdaságok végleges tavalyi utolsó negyedévi GDP-adatai alapján állítottak össze pénteken átfogó összehasonlító elemzést, azonban éppen azt szűrték le a részletes GDP-ismertetésekből, hogy a térségi gazdaságok GDP-adatsorainak egyik közös jellemzője a fogyasztás "markáns lassulása".

A ház londoni közgazdászai elismerték, hogy a régió tavaly év végi növekedési teljesítménye "nem volt olyan rossz", mint amitől a cég tartott, "még Magyarországon és Csehországban sem". A Capital Economics korábban mindkét országban GDP-mínuszt várt a tavalyi negyedik negyedévre, de végül Magyarországon fennmaradt a növekedés, és csak Csehországban volt negyedéves összevetésben 0,1 százalékos visszaesés.

Orbán Viktor és Matolcsy György és Parragh László a Gazdasági Évnyitó rendezvényen
Fülöp Máté

A Capital Economics elemzői ugyanakkor kiemelték azt is, hogy a fogyasztás a térség egészében lassul, illetve Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában ténylegesen csökkent. Ebben több tényezőnek is szerepe van: a közszférákban takarékossági programok zajlanak, miközben a munkapiaci helyzet is gyenge, és ez együtt azt jelenti, hogy a reálbérek "a legjobb esetben is" stagnálnak.

Mindezt tetézi, hogy a hitelpiaci kondíciók is feszesek, ráadásul a háztartások éppen szabadulnak az adósságtól, különösen Magyarországon, ahol magas devizaalapú hitelállomány terheli a lakosságot - hangsúlyozták pénteki kommentárjukban a Capital Economics londoni közgazdászai. A ház előrejelzése szerint a térség legerőteljesebb gazdasági teljesítményét az idén várhatóan Lengyelország nyújtja. A Capital Economics ugyanakkor a leggyengébb teljesítményt Magyarországon várja 2012-re.

A ház szerint ezt az előrejelzést a magas exportfüggőség, a folytatódó költségvetési takarékosság, a gyenge munkapiaci helyzet, a magas adósságállomány és a banki kitettségek leépítésének kockázata indokolja. Mindezek alapján a Capital Economics londoni felzárkózó térségi elemzői 2012 egészére 1,5 százalékos GDP-visszaesést várnak a magyar gazdaságban.

Más nagy londoni házak ugyanakkor nem osztják ezt a borúlátó prognózist. A BNP Paribas bankcsoport befektetők számára minap összeállított, frissített térségi helyzetértékelésében jelentősen javította a közép-kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott idei és jövő évi növekedési előrejelzését, miután 0,7 százalékponttal emelte a német gazdaságra szóló idei növekedési becslését is. A cég közölte: jelenleg azzal számol, hogy a német GDP-érték 2012 egészében 1,1 százalékkal növekszik.

Németország a közép-kelet-európai térség első számú kereskedelmi partnere, és a német gazdaság teljesítményének javulása nagyobb hatást gyakorol a felzárkózó európai térségre, mint az euróövezeti periféria kilátásainak gyengülése, mivel ez utóbbi országcsoport kapcsolatai Közép-Európával sokkal kevésbé szorosak - indokolták a közép-kelet-európai prognózis javítását a BNP Paribas elemzői.

A ház mindezek alapján az általa vizsgált öt térségi gazdaságra - Magyarországra, Csehországra, Lengyelországra, Bulgáriára és Romániára - adott idei átlagos növekedési előrejelzését a korábbi 0,6 százalékról 1,4 százalékra, a jövő évit 2,2 százalékról 2,6 százalékra emelte.

Magyarországon a BNP Paribas előzőleg 0,9 százalékos idei GDP-visszaesést jósolt, az új előrejelzés azonban 0,1 százalékos egész éves növekedést valószínűsít 2012-re. Jövőre a cég új becslése szerint 2,2 százalékkal növekedhet a magyar GDP-érték a BNP Paribas közgazdászai által az előrejelzés frissítése előtt várt 2,1 százalék helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!