szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már nem az amerikai, hanem a kínai a legjelentősebb műkincspiac – derül ki egy tanulmányból, amelyet európai képzőművészeti vásár idején tettek közzé a hollandiai Maastrichtban.

Kína ma már a globális műkincspiac 30 százalékát adja, szemben a 2010-ben mért 23 százalékkal. Az Egyesült Államok 29 százalékot, míg a 2010-ben a harmadik helyre visszacsúszó Nagy-Britannia 22 százalékot tudhat magáénak. A negyedik helyen Franciaország áll, hat százalékkal.

A tanulmány szerzője, Clare McAndrews szerint Kína előretörése "az utóbbi 50 évben végbement egyik legalapvetőbb és legfontosabb változás". A művészet világa fordulópontot él meg – vélte. Hozzátette, hogy a robbanásszerűen bővülő kínai aukciós piac jelenti az alapot a világ műkincspiacának az elmúlt két évben tapasztalható újjáéledésében. A pénzügyi-gazdasági válság előtti szintet azonban még így sem sikerült elérni: a legerősebbnek számító 2007-es évben világszerte 48,1 millió eurónak megfelelő összeg fordult meg a műkincspiacon, 2011-ben 46,1 milliárd volt ez a szám. A világ legjelentősebb művészeti és antikvitási vásáraként emlegetett vásár idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját: a maastrichti kongresszusi központban 19 ország 265 kereskedője állít ki. A vastag pénztárcájú vevők összesen körülbelül 30 ezer tételből válogathatnak március 25-ig, a vásár előtt minden egyes darab eredetiségét ellenőrizték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!