szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magánrendelőjében ingyenesen hangfelvételeket sugárzó fogorvos nem valósít meg "nyilvánossághoz közvetítést" az uniós jog értelmében, ezért az ilyen sugárzás nem jogosítja díjazásra a hangfelvétel-előállítókat - mondta ki a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság. A szállodaüzemeltetőknek azonban, akik a szobákban hangfelvételeket sugároznak, méltányos díjazást kell fizetniük az előállítóknak – állapították meg egy másik ügyben.

A fogorvosi rendelővel kapcsolatos kérdés az olasz SCF jogkezelő szervezet és az olasz fogorvosi szövetség közötti vita miatt került Luxembourgba.

Az Európai Bíróság leszögezte, hogy a "nyilvánosság" kifejezés meghatározatlan számú lehetséges címzettet jelent. A fogorvosi rendelő várójában egyidejűleg jelen lévő személyek köre azonban általában igen behatárolt.

"A fogorvos páciensei kizárólag abból a célból jelennek meg a fogorvosi rendelőben, hogy kezelésben részesüljenek, míg a hangfelvételek sugárzása nem tartozik szorosan hozzá a fogorvosi kezelés elvégzéséhez. Véletlenszerűen és akaratuktól függetlenül kapnak hozzáférést bizonyos hangfelvételekhez aszerint, hogy mikor érkeznek meg a rendelőbe, mennyi ideig várakoznak, és milyen kezelésben részesülnek. Ilyen feltételek mellett nem feltételezhető, hogy az átlagos fogorvosi pacientúra fogékony lenne a szóban forgó sugárzásra. Ennél fogva az ilyen sugárzás a hangfelvétel-előállítók számára nem keletkeztet jogot díjazásra" – állapították meg.

Egészen más a helyzet az Európai Bíróság szerint a szállodai sugárzásnál. A PPL írországi jogkezelő arra hivatkozva kezdeményezte ezt az eljárást, hogy Írország megsértette az uniós jogot, amikor mentesítette a szállodaüzemeltetőket az írországi szállodai szobákban történő hangfelvétel-felhasználásért járó méltányos díjazás fizetése alól.

Az unió legfőbb bírói szerve ebben az ügyben a jogkezelőnek adott igazat.  

"A szállodai vendégek meghatározatlan számú lehetséges címzetteknek minősülnek, mivel a vendégeknek a szállodai szolgáltatásokhoz való hozzáférése főszabály szerint az egyes vendégek egyéni döntésén alapul, és azt csak az adott szálloda fogadóképessége korlátozza" - olvasható az indoklásban, amely szerint a szállodai vendégek egyben "viszonylag jelentős számú személynek" is minősülnek, és ezért nyilvánosságnak tekintendők. A hangfelvételek sugárzásának ugyanakkor haszonszerző jellege van.

Az ítélet szerint az ilyen szállodaüzemeltető olyan felhasználónak minősül, aki az uniós jog értelmében a nyilvánossághoz közvetíti a sugárzott hangfelvételeket, és ezért köteles méltányos díjat fizetni a sugárzott hangfelvételek közvetítéséért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!