szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a Széll Kálmán-terv 2.0-ról leginkább az új adók és a megszorítások miatt esik szó, a dokumentum fontos szerkezeti átalakításokat is tartalmaz – írja az Origo. A nyugdíjrendszer, a felsőoktatás, az egészségügy és a tömegközlekedés sem ússza meg változtatások nélkül.

Két nagyobb változtatást hajt végre a nyugdíjrendszeren a kormány – derül ki az Origo cikkéből. A jövő év végéig felülvizsgálnak minden nyugdíjast, aki legalább öt évvel van az öregségi nyugdíjhatár alatt és még munkaképes lehet. Ettől kiadáscsökkentő hatást várnak. A másik intézkedéssel profiltisztítást hajtanak végre: ezentúl az öregségi nyugdíjakat a Nyugdíjbiztosítási Alapból fogják fizetni, minden mást (korkedvezményes és szolgálati nyugdíj, szociális ellátások) a Nemzeti Szociálpolitikai Alapból.

Az önkormányzati rendszer átalakításának egyik legfontosabb eleme, hogy jövőre létrehozzák a járások rendszerét és az egy járáson belüli, kétezer főnél kisebb lélekszámú településeknek kötelező jelleggel közös önkormányzatot kell működtetni. A kormány szerint így kevesebb épületet kell fűteni, tatarozni, kevesebb ügyintézőt, képviselőt kell fizetni. A megyei egészségügyi intézmények állami átvétele miatt ezek finanszírozása központilag történik és az óvodák kivételével a köznevelési intézmények szakmai feladatait is központosítják – ide tartozik a taneszközök beszerzése is. A pedagógusok foglalkoztatója is az állam lesz.

Arányaiban többen vehetnek részt a természettudományos, műszaki és informatikai képzésben a felsőoktatás átalakítása következtében, de az állami finanszírozású helyek csökkentése miatt több diáknak kell fizetnie az oktatásért. Megtakarítást jelent majd a gyógyszergyártók árlicitje és változást jelent, hogy mostantól csak egyhavi gyógyszert írhat fel az orvos. A gyógyszerek állami ártámogatását is leépíti a kormány – hívja fel a figyelmet az Origo, így többet kell fizetni a gyógyszerért.

Az adószedő szobra a Parlamentben
Túry Gergely

A tömegközlekedésben meg kívánják szüntetni a párhuzamosságokat, szűkítenék az utazási kedvezmények körét, a BKV-ra kevesebb pénzt fognak költeni, emelkedhetnek a jegyárak és bevezetik a dugódíjat.

A családtámogatásokat befagyasztották és ez valószínűleg jövőre is így marad. Csökken az ellátásra jogosultak száma, a családi pótlék szabályozása szigorúbb lesz. A foglalkoztatást helyettesítő támogatás egyötödével csökkent idén és folyósítás szabályait is szigorították, továbbá kisebb lett a rendszeres szociális segély összege.

Ahogy azt a hvg.hu is megírta, 2013-ra 600 milliárd forintos megtakarítással számol a kormány a Széll Kálmán-terv 2.0 végrehajtásávál. A fentebb említett átalakítások mellett számos új adót vezetnek be: a 0, 1 százalékos pénzügyi tranzakciós adót (130-228 milliárd forintos bevétel), a mobiladót (idén 30, jövőre 52 milliárd forint bevétel), kiterjesztik az energiaszektor különadóját (55 milliárdos többletbevétel), adót kell fizetni egyes biztosítások után.

Konkrétumok azonban még több adó esetében sincsenek. Így például nem tudni, hogy az e-útdíj díjszabása és mértéke pontosan hogy fog kinézni, és a mobiladóval kapcsolatban egyelőre nagyon távol van a kormány és a mobilszolgáltatók álláspontja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!