szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Matolcsy György nemcsak több pénzt vár el a biztosítási szakmától, hanem még meg is osztja a szektort. A tavalyihoz képest 15 milliárddal több adót nagyjából a piac felével fizettetné meg, így az adónak vannak egyértelmű nyertesei és vesztesei. Persze a végén úgyis az ügyfelek fizethetnek. Főleg azok, akik nem figyelnek a jobb ajánlatokra.

„Nem túl rózsás a hangulat” a biztosítóknál, miután Matolcsy György pénteken benyújtotta az egységes biztosítási adóról szóló törvényjavaslatot, ami jövő évtől 15 milliárd forinttal több pénzt vesz el a szektortól, mint az eddigi közterhek. A törvényjavaslat szerint az új adó három közterhet vált ki: a biztosítókat terhelő pénzügyi intézmények különadóját, a tavaly bevezetett 30 százalékos baleseti adót, valamint a biztosítók nem-életbiztosítási termékeit terhelő 1,5 százalékos tűzvédelmi hozzájárulást.

Az egységes adóval az egyik legnagyobb baja a biztosítóknak, hogy nem a fogyasztást (így nem közvetlenül és általánosan az ügyfeleket), hanem a biztosítókat terheli az adó, így a jövőre megszűnő, két év óta fizetendő biztosítókat terhelő különadó után nem tudni, miből lesznek képesek finanszírozni a további és egyenesen nagyobb elvonást. Ráadásul az adó nem a szektor egészén oszlik el. Csak azok járnak rosszul, amelyek nem élet- és egészségbiztosításokkal foglalkoznak  – fejtették ki a hvg.hu-nak nevük elhallgatását kérő piaci szereplők.

Az új adó durván négyféle biztosítási termékre rakódik rá: a vagyon jellegű biztosításokra (ide tartoznak például a lakásbiztosítások is), a cascóra, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra (kgfb) és az utazási és az azt kiegészítő egészségbiztosításokra. Matolcsy György törvényjavaslata szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási biztosítási díját 30 százalékos, a casco biztosítási szolgáltatást 15 százalékos, a vagyon- és balesetbiztosítási szolgáltatást 10 százalékos adómérték fogja terhelni.

Mit jelent az adó a biztosítottaknak?

Bár az új adó alanyai a biztosítók lesznek, nem valószínű, hogy lenyelik az egész terhet. Az új adó felhívhatja az ügyfelek figyelmét a költségeikre, és arra ösztönözheti őket, hogy összehasonlítgassák a biztosítók ajánlatait - mondta a hvg.hu-nak Rácz István, a Biztosítás.hu ügyvezető igazgatója.

A szakértő szerint a lakásbiztosításoknál az új közteher emelni fogja a díjakat, de valószínűleg nem minden biztosító fogja áthárítani az adót, vagyis versenyezni fognak az ügyfelekért. A lakásbiztosítások 85 százaléka négy nagy biztosító kezében van. Az egységes biztosítási adó a maradék tizenháromnak teremtheti meg a lehetőséget a piacszerzésre. A kisebb biztosítók ugyanis jellemzően kevesebb forrást tudnak például reklámkampányokra fordítani, miközben a díjaik sok esetben olcsóbbak a nagyokénál. Az új közteher felhívhatja rájuk a figyelmet – mondta a Biztosítás.hu vezetője.

Gépjármű-biztosítások: Nőnek a terhek
Túry Gergely

A lakásbiztosításoknál azért is esélyük lesz a terjeszkedésre, mert ez viszonylag nagy piac. A 4,3 milliós magyarországi lakásállományból ugyanis 3,1 millión van biztosítás. A casco piacán is lehet terjeszkedni, de ott szűkebb a mozgástér: 4,1 millió gépkocsira csak 600 ezer biztosítás jut. Hasonlóan szűk a mozgástér az utazási biztosítások piacán is: évi 16-18 millió külföldre utazásból csak 4 millióra kötnek biztosítást Magyarországon.

Ki nyerhet?

A legjobban valószínűleg azok a tudatos ügyfelek járnak majd, akik figyelnek a biztosítási díjaikra és keresik a jobb ajánlatokat a piacon. Ők általában az interneten hasonlítják össze a termékek árait, érzékenyebben reagálnak az emelésekre, és vagy a biztosítójuknál változtatnak, vagy váltanak. Így a biztosítók versenyéből ők profitálhatnak. Rácz István szerint az utazási biztosításoknál és a cascónál is beindul majd a verseny.

A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez a verseny nem lesz olyan egyértelmű és kampányszerű, mint amit a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnál évek óta megfigyelhetünk. Ugyanis a többi biztosítás esetében nincs olyan jól kivehető átkötési és kampányidőszak, mint a kgfb esetében november elsejétől december elsejéig. Rácz István szerint emiatt a többi biztosítás esetében több biztosító fog a „zavarosban halászni”, és megpróbálják majd áthárítani a fogyasztókra az új terhet.

Egy kevésbé tudatos ügyfélnél ezt valószínűleg meg is tehetik majd, hiszen általában nem figyelik a többi biztosító ajánlatát, és ha kapnak egy levelet, hogy emelkedtek a biztosítási díjak, egyszerűen tudomásul veszik. „Nem kell tudomásul venni, és utána kell nézni más lehetőségeknek” – hangsúlyozta a Biztosítás.hu ügyvezetője.

Mit jelent az adó a biztosítóknak?

"Óriási aránytalanságot okoz, ha a biztosítási adóról szóló törvényt a benyújtott javaslatnak megfelelően fogadják el, és az adó alanya a biztosító lesz és nem a biztosított – mondta a hvg.hu-nak Dénes Attila, a QBE Magyarország általános igazgatója. – Az eddigiekhez képest 15 milliárddal több adóbevételt az állam nem a teljes piactól, hanem nagyjából a felétől várná el, hiszen kiesnének a biztosítási adó hatálya alól az élet- és egészségbiztosítások."

Vannak azért nyertesek is: az életbiztosítók (a képen a CIG Pannónia alapítója, Járai Zsigmond)
Fülöp Máté

A díjbevételeik arányában a legsúlyosabb árat azok a kis- és közepes nagyságú biztosítók fizetik, melyek kizárólag nem-életbiztosításokkal foglalkoznak, de pórul jártak a nagyobb hasonló, illetve a vegyes portfólióval rendelkező biztosítók is. Ez az érintett cégek számára átlagosan két és félszeres adóteher-növekedést jelenthet a korábbi évhez képest.

„A QBE Magyarországon nem foglalkozik gépjármű-biztosításokkal, de az összes terméke az adó hatálya alá esik. Miután 5 milliárd körüli az éves díjbevételünk, ez mintegy 500 millió forint fizetési kötelezettséget jelent, ami háromszorosa a tavalyi adóterhünknek” – mondta Dénes, aki szerint manapság ekkora pluszterhet egyetlen szektorban sem igen viselnének el. Vagyis a kormány terve szerinte több céget is a működése felülvizsgálatára, illetve beszüntetésére ösztönözhet.

Sergio Balbino, a Generali Biztosító olasz anyavállalatának ügyvezető igazgatója is azt kritizálta a Napi Gazdaságban, hogy egy alacsony fejlettségű, az elmúlt években is jelentősen megsarcolt piacot sújtana újabb adóval a kormány. Magyarországon az átlagos biztosítási költés csak 300 euró, míg a szomszédos Ausztriában 2000 euró - hívta fel a figyelmet az igazgató. Balbino szerint Matolcsy új adója veszélyezteti a hazai biztosítási piac jövőjét.

Rácz István szerint a biztosítási szakmának új megoldásokat kell találnia, hogy valamennyire ellensúlyozzák az új elvonást. Ez jelentheti új biztosítások piacra dobását is. Már ma is van például „kerti növény biztosítási csomag”, de elképzelhető akár mobiltelefon-biztosítás is. A Biztosítás.hu ügyvezetője mindemellett azonban hangsúlyozta, a biztosítási piac helyzetét elsősorban a gazdaság fellendülése oldhatja meg, ugyanis a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének növekedése kell ahhoz, hogy érdemben növekedjen a biztosítások száma.

Ki nyerhet?

Mivel az új adó nem terheli az életbiztosításokat, több biztosító, amelynek meghatározó ez az üzletága, nagyon jól jár majd a szektor többi szereplőjéhez képest. A legnagyobb nyertes egyértelműen az ING lesz, hiszen csak ilyen termékekből van díjbevétele. Ebből a szempontból jól jár az Aegon, a Generali-Providencia, az Allianz és a Groupama is, viszont ők veszítenek a nem-életbiztosítási ágon, melyek díjbevétele például a Generali-Providencia és az Allianz esetében jóval nagyobb az életbiztosításokénál. Az egyértelmű nyertes az ING-n kívül a CIG Pannónia Életbiztosító, az AVIVA, az Erste, a Grawe és a Dimenzió lesz:

ÉletbiztosításNem-életbiztosítás
ING75,5-
Aegon40,341,9
Generali-Providencia40,379,1
Allianz48,295,8
Groupama45,743,6
CIG Pannónia Élet28-
AVIVA21,1-
Erste14,2-
Grawe8,3-
Dimenzió4-

Biztosítási ágak díjbevétele társaságonként, a legnagyobb életbiztosítási díjbevételek szerint, 2011. I-IV. negyedév (Forrás: Mabisz)

Megkerestünk több biztosítót is. Volt, amelyik visszavonta a nyilatkozatát. Többen pedig a törvény megszületésére várnak és majd csak azt kommentálnák. A tervezettel kapcsolatban mindenesetre holnap egyeztetést tartanak a Magyar Biztosítók Szövetségében (Mabisz). Egy biztos: a biztosítók megosztottak, Matolcsy taktikája még be is jöhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!