szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke 2011-ben a visegrádi országok közül Magyarországon volt a legmagasabb és közvetlen külföldi tőkebefektetéseink közel 14 százaléka is a visegrádi országok felé irányult - derült ki az ICEG European Center és a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) a visegrádi négyek gazdasági folyamatait vizsgáló nemzetközi konferenciáján.

A gazdasági válság kezdete óta tartó 2008-2011-es időszak fejleményeire koncentrálva mutatja be a visegrádi négyek – Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia – gazdasági folyamatainak alakulását az ICEG European Center V4 Trade and FDI Observer (V4 Keresekedelmi és Közvetlen Külföldi Befektetési Figyelő) című angol nyelvű kiadványsorozatának első száma.

Bánkuti András

A kötet megjelenésével kapcsolatban a BGF-en tartott nemzetközi tudományos konferencián kiderült, a pénzügyi és gazdasági válság komoly változásokat okozott a V4-ek külkereskedelme és közvetlen külföldi befektetéseik terén - írja a rendezvényről kiadott közlemény.

A válság mind a négy visegrádi országban a külkereskedelem átmeneti visszaesését okozta, majd ez a tendencia 2009 folyamán – Magyarország esetében novemberben, a másik három ország esetében már az év közepe táján – megfordult. Hazánkban ez részben a válság hatására csökkenő fogyasztási és beruházási visszaesésnek, illetve az ennek következtében továbbra is a 2008-as szint alatt maradó importnak volt köszönhető, részben pedig a hazai hozzáadott érték növekedésének tudható be.

„A tőkebefektetések terén érdekes fejlemény, hogy a térség országai a közvetlen külföldi működőtőke-befektetéseknek immár nemcsak célpontjai, de egyre fontosabb forrásai is. A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke a visegrádi országok közül Magyarországon a legmagasabb: 2011-ben 1847 euró volt” - mondta Szemlér Tamás, az ICEG EC munkatársa, a BGF oktatója.

A visegrádi országok egymás közti gazdasági kapcsolatrendszeréből egyértelműen kiemelkedik a cseh-szlovák reláció. Magyarország számára a visegrádi országok közül a legfontosabb külpiac Szlovákia – 2011-ben összexportunk 3,3 százaléka irányult északi szomszédunk felé –, míg legfontosabb behozatali forrásunk e körből Lengyelország – 2011-ben összimportunk 4,8 százaléka származott innen.

A befektetések tekintetében kiemelendő, hogy a Magyarországról eszközölt közvetlen külföldi tőkebefektetések közel 14 százaléka a visegrádi országokba irányult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!