szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Idén utoljára adnak iskolakezdési támogatást bemutatott számla alapján. Támogatás mindkét szülőnek adható ugyanazon gyerek után, igaz, a munkáltatóknak most az adózás miatt jóval többe kerül, mint tavaly. Jó hír, hogy más uniós országban tanuló gyerek után is jár, és hogy változatlanul sok mindenre el lehet költeni – derül ki az RSM DTM adótanácsadó összeállításából.

Hamarosan elkezdődik a tanév, az iskolakezdéskor pedig a főbb költségek könnyen elérhetik az 50 ezer forintot. Az RSM DTM tanácsadó a hatályos és a jövő év elejétől érvényes iskolai támogatásokkal kapcsolatos szabályokat veszi sorra – a blogjukon megjelent összeállításból kiderül, hogy sok minden változik, amire időben fel kell készülni.

Milyen formában adható?

A munkaadó saját döntése alapján iskolakezdési támogatásban részesítheti munkavállalóját. A juttatást idén még természetben (valamilyen terméket szerez be a munkaadó a gyerek részére) vagy számla ellenében is lehet nyújtani, jövőre viszont már csak utalvánnyal vagy elektronikus fizetési kártyával (e-utalvány) fizethető a támogatás.

A változásra érdemes felkészülni az iskoláknak, nehogy az legyen, hogy jövőre ne tudjanak utalványokat elfogadni, hiszen a legtöbb helyen az iskola szerzi be a tankönyveket. Az iskolák mellett a kisebb vállalkozásokat érintheti még kedvezőtlenül a jövő évi változás, akik eddig jellemzően a munkavállaló által benyújtott számlák alapján nyújtották a támogatást – írja az adótanácsadó blogja.

Papír, ceruza
Szakony Attila

Mikor és hányszor adható?

Az iskolakezdési támogatást az iskolakezdést megelőző, valamint az azt követő 60 napos időintervallumban lehet igénybe venni. Ez tehát a 2012. szeptember 3-án kezdődő oktatás esetében a 2012. július 4. és november 2. napja közötti időszakot jelenti. Az iskolakezdési támogatást évente egyszer lehet igénybe venni. Kedvező változás 2013. január 1-től, hogy az iskolakezdési támogatás az iskolakezdést megelőző 60. naptól egészen év végéig juttatható lesz, azonban ez a kedvező rendelkezés idén még nem él!

Kik kaphatják és milyen feltételekkel?

Iskolakezdési támogatásban azok a munkavállalók részesülhetnek a munkaadójuktól, akiknek általános iskolába vagy középiskolába járó gyermekük van. Fontos kiemelni a szülői vagy gyámjogosultságot a családi pótlékra, ezek nélkül ugyanis nem adható támogatás. Szintén érdemes megemlíteni, hogy mindkét szülő részesülhet a támogatásban ugyanazon gyermek után, ennek megfelelően a támogatás összege akár a duplájára is nőhet (a juttatások összegét lásd lent).

Ezen kívül támogatásban részesülhet a nem vér szerinti szülő is, amennyiben családi pótlékra jogosult házastárssal él együtt. Nem feltétlenül szükséges teljesíteni azt a feltételt, hogy az iskoláskorú gyermeknek magyarországi iskolát kell látogatnia ahhoz, hogy a támogatást a jogosultak igénybe tudják venni. Akinek a gyereke az Európai Gazdasági Térség (vagyis az EU országai mellett Izland, Norvégia és Lichtenstein) valamely országában tanul, nem esik el ettől a támogatástól.

Mennyi támogatás adható?

Gyakorlatilag bármilyen összeg adható, azonban kedvező adóztatás mellett évente a minimálbér 30 százaléka, azaz 27 900 forint támogatás juttatható minden egyes gyermek után. Ez jóval magasabb összeg a tavalyi 23 400 forintnál, ami a minimálbér emelkedésével függ össze. Mivel az iskolakezdési támogatást mindkét szülő ugyanazon gyermek tekintetében is igénybe veheti, gyermekenként a támogatás összege elérheti az 55 800 forintot a tavalyi 46 800 forinttal szemben. A támogatás lehet ennél kevesebb is. De ha több, a kedvezményes adó már nem vonatkozik a határ fölötti összegre.

Ki és mennyi adóterhet fizet?

Tornacucc
pk

Az adóterhet a munkáltató/kifizető viseli, ennek mértéke 16 százalék 1,19-cel szorozva, valamint az adóalap tekintetében számolni szükséges 10 százalékos egészségügyi hozzájárulással, így a tavalyi 19,04 százalékról a juttatásra jutó adóteher 30,94 százalékra nő – írja az RSM DTM blogja. A 30,94 százalékos adóterhet a 27 900 forintos összegig a kifizető, tehát a juttató fizeti meg a NAV részére. Amennyiben a kedvezményezett béren kívüli juttatás meghaladja ezt az összeget, akkor már 51,17 százalékos adóteher merül fel, hiszen már 27 százalék egészségügyi-hozzájárulási fizetési kötelezettség is érinti a 27 900 forint feletti juttatást. A juttatás adóterhe a béreket terhelő adókhoz képest még így is kedvezőnek mondható.

Milyen nyilatkozat kell és kitől?

A korábbi években szükség volt az iskolalátogatási igazolásra, amely növelte az adminisztrációs terheket, de ma már elegendő a szülő nyilatkozata arról, hogy jogosult a támogatás igénybe vételére. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a szülő szankcionálható, ha úgy veszi igénybe a támogatást, hogy nem jogosult rá. De figyelni kell arra is, hogy időben leadják a nyilatkozatot, mert ellenkező esetben a juttatást vélelmezhetően bérkifizetésnek fogja minősíteni a NAV, ami egyrészt lényegesen magasabb adóterheket jelent, másrészt bírsággal is számolni kell. A 2012-es évre vonatkozó nyilatkozat letölthető az RSM DTM oldaláról.

Mire lehet a támogatást felhasználni?

Elsősorban tankönyvek, taneszközök és ruházat vásárlására, A gyakorlatnak megfelelően taneszköz minden, a tanuláshoz szükséges eszköz, így a technikai csomag, tolltartó, ceruzák, ragasztók, festékek, rajzlapok. A taneszköz kategóriájába sorolható az RSM DTM szerint a gyermek részére vásárolt íróasztal vagy tanulóasztal, illetve az ahhoz szükséges szék is. A ruházat fogalma pedig tágan érdemezendő, így bármi ide értendő, amit az iskolában a gyermekek viselhetnek.

Mire kell költeni?

Az RSM DTM összeszedte azt is, mire lehet szükség tanévkezdéskor. A tankönyvcsomag ára 10-25 ezer, az iskolatáska 8-12 ezer, a tornafelszerelés 10-15 ezer, az iskolai irodaszerek (tolltartó, tollak, füzetek, rajzkészlet stb.) 15-20 ezer forintba kerülhetnek. Ezen kívül számolhatunk még ebéd- és osztálypénzzel, a gyerek(ek) kinőtt ruháinak pótlására kiadott forintokkal vagy azoknak a speciális tankönyveknek vagy különóráknak az árával, melyek járulékosan adódnak az általános iskolai költségekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!