szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság elnöke szerint idő kell a jelenlegi pénzügyi válság megoldásához.

Az Európai Unióhoz akkreditált külképviselet-vezetők előtt tartott keddi beszédében José Manuel Barroso úgy vélte: nincs csodaszer, amely egy csapásra megoldaná a válságot. Barroso az integráció további mélyítésének szükségességét emelte ki. 

A bizottság elnöke az eurózóna tervezett közös bankfelügyeletének mielőbbi felállítását is sürgette. Barroso szerint hosszabb és rövidebb távon egyaránt cselekedni kell. Az uniós szerződés módosítása elhúzódhat, de az azonnali cselekvés elengedhetetlen - tette hozzá.

Az EB elnöke az osztrák Wirtschaftsblattba is írt. Szerinte már 2013 elején működésbe léphet az egységes euróövezeti bankfelügyeleti rendszer.

A közös bankfelügyeleti szisztéma létrehozásához nem szükséges az Európai Unió alapszerződésének módosítása, így az már jövő januárban elkezdheti a munkát - írta José Manuel Barroso a Wirtschaftsblattban. "Az egységes banki felügyelet bevezetése 2013 elején nem ad varázspálcát az EU kezébe, amivel a válságot egyik napról a másikra el lehet tüntetni, de nagy lépést jelent az európai polgárok, a nemzetközi partnerek és a befektetők bizalmának helyreállítása felé" - fűzte hozzá. A bizottság a jövő szerdán terjeszti elő javaslatait egy egységes banki felügyeletről.

A nemzeti felügyeleti szervek puszta együttműködésén túl kell lépni és mindenekelőtt az euróövezetben egységes uniós felügyeleti hatóságot kell létrehozni - hangsúlyozta Barroso. "Meg kell szakítanunk az ördögi kört, hogy az adóbevételeket bankmentésre használjuk fel, amivel megterheljük az államadósságot, miközben a kockázattól ódzkodó bankok nem hiteleznek a vállalkozásoknak" - tette hozzá. 

Barroso az osztrák lapban kifejtette: az Európai Központi Bank banki felügyeleti feladatait szigorúan elválasztanák a pénzügypolitikai feladataitól. Egyidejűleg az Európai Bankhatóság (EBA) továbbra is ellátná jelenlegi feladatait. Amellett, hogy a leendő felügyeleti rendszer hatásköre az euróövezet minden pénzintézetére kiterjedne, meg kell teremteni a hidat a valutaunión kívüli EU-tagokhoz is, "amelyek közül egyesek talán csatlakozni szeretnének az új felügyeleti mechanizmushoz" - írta.

A közös és szorosabban integrált felügyelet az első lépést jelenti egy bankunió felé - tette hozzá. Következő lépésként a bizottság tovább dolgozik majd a bankbetétek védelmére vonatkozó programokon és egy, a bankcsődöket kezelő hatóság felállításán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!