Megveszi az állam Demjánéktól a Bakonyi Erőművet

Vételi ajánlatot tesz a kormány a nehéz helyzetbe került Bakonyi Erőművel kapcsolatban - közölte a kormányszóvivői iroda szerdán. Ez az az erőmű, amit az iszapkatasztrófáért felelőssé tett MAl Zrt. rántott a mélybe.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Megveszi az állam Demjánéktól a Bakonyi Erőművet

A kormány megtárgyalta a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel szoros összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé fennálló tartozások kérdését - közölte a kormányszóvivői iroda szerdán.

A kormány számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség - Ajka városa - fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőműre. - áll a rövid közelményben.

Bakonyi Zoltán, a Mal Zrt. vezérigazgatója a bejelentést követően az MTI-nek azt mondta: minden megoldásban közreműködnek, amely a munkahelyek megtartásához szükséges. Hozzátette, hogy ehhez a bankkonzorcium és a beszállítók teljes együttműködésére továbbra is szükség van.

Németh Frigyes, a Bakonyi Erőmű Zrt. vezérigazgatója nem reagált a vételi tárgyalási ajánlatról szóló bejelentésre, mert mint fogalmazott a részletekről még nincsen információjuk. Az esetleges MVM-tranzakcióról szóló sajtóhírekre korábban azzal reagált, hogy a Bakonyi Erőmű Zrt.-nek több kérdést kell rendeznie ahhoz, hogy bármilyen érdemi üzleti tárgyalást kezdhessen a tulajdonosváltásról.

Megegyezés előtt

A kormány ajánlatának a hátterében az áll, hogy a Bakonyi Erőművel szemben 1,4 milliárdos tartozást halmozott fel az iszapkatasztrófáért felelőssé tett Mal Zrt. Az erőmű nemcsak a Mal Zrt. kintlévőségeit nem tudja tovább finanszírozni, hanem saját magát is veszélybe sodorta: a Mal Zrt adóssága már az ő működését is veszélyezteti.

A Bakonyi erőmű a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Közép-európai Zrt. befektetési cégnek a többségi tulajdonában van. Nemrég jelentette be, hogy a Mal Zrt adóssága olyan nagy, hogy az már az őszi tüzelőanyag-vásárlásukat, a szállítóik kifizetését, közvetve pedig Ajka és a lakosság energiaellátását is veszélyezteti. A Naoi Gazdaság a múlt héten azt írta, hogy a kezelhetetlen kintlevőség miatt az erőmű tulajdonosa kezdeményezett tárgyalásokat az állami energiacéggel az esetleges értékesítésről, a tranzakció értéke pedig a több tíz milliárd forintot is elérheti. Az MVM egyelőre nem kommentálta a hírt.

Perben álló felek

A hír pikantériája, hogy a Bakonyi Erőmű csaknem másfél éve perben áll a magyar állammal, mert a Magyar Energia Hivatal (MEH) 2011 január elsejétől megvonta a társaságtól a bioenergia termelési kvótájának egyharmadát, ami évente 2,5-3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz. A perben született igazságügyi szakértői vélemények az erőmű álláspontját támasztják alá, így nem lenne akadálya a peren kívüli egyezségnek sem. Jelenleg a MEH a bíróságtól új szakértő kirendelését kéri, ezért az ügy lezárása tovább húzódik - nyilatkozta a Bakomyi Erőmű vezérigazgatója korábban az mti-nek.

A Bakonyi Erőmű  Zrt. leánycége, a Bakonyi Bioenergia Kft. 2015 végéig a kötelező átvételi rendszer része, 195 ezer megawatt átvételi mennyiséggel. A társaság szöveges beszámolója szerint az ajkai erőmű és az inotai 120 kilovoltos alállomás várható élettartama 2015 végéig, az inotai szélerőműé pedig 2026 márciusáig szól. A társaság az mti információi szerint bízik a termelési kvóta meghosszabbításában, ami a kormány döntésén múlik, és vélhetően MVM-leánycégként biztosra is vehetné a folytatást a vállalat.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.