szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tagállamok tetemes részének tiltakozása nyomán visszavonta az Európai Bizottság (EB) az úgynevezett Monti-II-es rendelettervezetet, az uniós végrehajtó testület által tavasszal nyilvánosságra hozott kiküldetési irányelv-csomag egy elemét, amely a kollektív fellépéshez való jogot szabályozta volna.

A Monti-II a kiküldetésben lévő munkavállalók sztrájkjogáról rendelkezett, a tagállamok java része szerint viszont épp a kívánt céllal ellentétes hatást ért volna el. A biztosok heti tanácskozásán Andor László, a foglalkoztatásért és a szociális ügyekért felelős biztos ezért bejelentette, hogy visszavonják a tervezetet. A döntés várhatóan két héten belül válik formálissá. 

A tagállamok jelentős része mellett az európai szakszervezetek is ellenezték a tervezetet, amely megítélésük szerint "támadás" volt a munkavállalók alapvető jogai ellen. Az unió 27 tagállama közül 19-nek a parlamentje fejezte ki aggodalmát a Monti-II miatt. 

A rendelettervezet visszavonásától az EB azt várja, hogy könnyebb lesz a kiküldetési irányelv-csomag fennmaradó részének elfogadtatása - vélekedett Jonathan Todd, Andor László szóvivője. Hangsúlyozta, hogy a sztrájkhoz és a kollektív fellépéshez való jog továbbra is garantált az EU-ban. 

Az Európai Bizottság márciusban hozta nyilvánosságra a munkavállalók kiküldetését szabályozó irányelv végrehajtásáról szóló javaslatát, illetve a gazdasági és a szociális jogok összehangolását szolgáló Monti-II rendeletet. Az új uniós irányelv célja a kiküldetéssel kapcsolatos visszaélések megszüntetése, míg a rendelet a szolgáltatásnyújtás szabadságához és a munkavállalók érdekeinek védelméhez fűződő szabályokat lett volna hivatott összehangolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!