Matolcsy: úgy tűnhet, logikátlanok vagyunk

Eli Broad amerikai üzletember sikerét elemzi Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban megjelent e heti írásában.

  • hvg.hu hvg.hu
Matolcsy: úgy tűnhet, logikátlanok vagyunk

Matolcsy György felidézi, Eli Broad szerint a siker titka az, ha valaki nem hagyományosan, a közvélekedés számára szokatlanul közelíti meg a dolgokat. A sikerhez innovatív, kreatív megoldások kellenek, amik bár nem férnek be a hagyományos keretek közé, de nem értelmetlenek, csak szokatlanok.

Az amerikai üzletember receptje a sikerhez az, hogy sokat kell kérdezni, járatlan ösvényeken járni, felfelé módosítani a várakozásokat, kockázatot vállalni, nyughatatlannak lenni, és mindig csak a legjobbal szabad megelégedni.

Matolcsy levonja a következtetést: az üzletben és a politikában a nem hagyományos gondolkodás sikeres lehet, még akkor is, ha a többség először nem tartja azt helyesnek. A miniszter úgy véli, válság idején, nagy változások idején nincs is más megoldás, mint új utakat keresni, mert a megszokott út kudarchoz vezet.

A nemzetgazdasági miniszter kijelenti, bár úgy tűnhet, hogy a magyar kormány logikátlan lépéseket tesz, amikor szembeszáll a pénzpiaccal, a multikkal, az unióval és más érdekcsoportokkal, valójában nem értelmetlenül cselekszik, csak szokatlanul.

Mint írja, alapos elemzésre, sok tényre és számra épülnek a magyar gazdaságpolitika döntései, amik mögött nagy álmok és célok vannak. A miniszter állítása szerint a kormány tudatosan vállal kockázatot és keresi a jövőben működő megoldásokat.

A miniszter szerint ezért a legfontosabb kérdés ma a "Miért ne?", vagyis miért ne keresnénk új utakat, miért ne törthetnénk ki az adósságcsapdából, miért ne lehetnénk Európa egyik legversenyképesebb gazdasága, miért ne jönnének vissza a külföldön élő magyarok, és miért ne lehetne másfél millióval több adózó munkahely?

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?