szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az aukciós portálokon rendkívül sok az átverés, nem létező autótól kezdve csomagolt fél tégláért is fizethetünk. Az arctalanságba burkolozó csalókat sok esetben nehéz nyakon csípni.

Egyre több csaló szokik rá az internetre, mivel az névtelenséget biztosít számukra - írja azenpenzem.hu pénzügyi portál. Országos adatok nincsenek arról, hogy mekkora az interneten elkövetett csalások száma, ám a rendőrök szerint az aukciós portálokon meglehetősen sok eset történik. Van olyan csaló, aki saját bankszámlaszámával tevékenykedik, őket könnyebb elkapni, ám vannak olyanok is, akik hajléktalanok adataival nyitnak számlát - őket már nehezebb lefülelni.

Féltégla a csomagban

Az esetek között egészen érdekesek is előfordulnak. A 15 éves Balázst például iskolaidőben hívta a rendőrség, mivel ő is károsultja volt egy csalásnak. Még májusban szeretett volna PS3 játékot vásárolni a Vaterán, le is csapott egy jónak tűnő ajánlatra és anyukája segítségével átulták az érte járó majdnem 4 ezer forintot. A játék ugyanakkor csak nem érkezett meg és egyre több dühös felhasználó értékelte negatívan a felhasználó profilját, aki hamarosan egész fiókját megszüntette. Balázsék nem mentek a rendőrségre, mivel macerásnak tartották, és semmi esélyt nem láttak arra, hogy pénzüket visszakapják.

Az aukciós portálok is a netes csalások célpontjai
Horváth Szabolcs

De rosszul tették, mert 50 ezer forint alatt hiába csak szabálysértési bírság szabható ki, de ha valaki ezt üzletszerűen, több esetben követi el, az akkor már bűcselekmény. Épp ezért fontos, hogy mindenki feljelentést tegyen. Balázs telefonszámát a rendőrség kérte ki a Vaterától, ők keresnek meg minden károsultat az országban.

Alapesetben nagyon hiszékenyek vagyunk, volt olyan eset, amikor gépkocsit hirdetett külföldről az interneten a csaló, és kétmillió forintot kért a hazaszállításért. Egy illettő el is utalta a pénzt, az autó meg természetesen nem érkezett meg. A pár száz forintos csalásoknál az elkövetők azzal számolnak, hogy a kis összeg miatt a károsultak nem lépnek az ügyben. A rendőrség szerint fontos, hogy ismeretleneknek ne utaljunk át pénzt, fontosak az eladó pozitív visszajelzései, és ha nem vagyunk teljesen meggyőződve az ügylet tisztaságában, akkor csak személyes találkozó után fizessünk, amikor már meggyőződtünk a termék állapotáról is. Az utánvét sem biztonságos vásárlás, ugyanis fizetés előtt nem bonthatjuk ki a csomagot. Volt, aki kamuból fél téglát csomagolt be például.

A Vatera szerint minden 130. ezredik tranzakcióra jut egy csalás

A Vatera a felhasználók védelme érdekében számos lépést bevezetett, hogy még biztonságosabbá tegye az online piacteret - áll a cég közleményében, mellyel azenpenzem.hu bejegyzésére reagáltak. Az eladók ellenőrzése szigorú banki rendszeren keresztül történik, emellett a regisztrált felhasználók folyamatos tájékoztatást kapnak a biztonságos vásárlásról. A Vaterán és a TeszVeszen összességében csupán minden 130 ezredik aukcióra jut egy visszaéléses eset. A viszonylag alacsony előfordulás oka az aukciós portál szerint főként abban keresendő, hogy az interneten mindennek nyoma van, hiszen mindenki hagy maga mögött elektronikus lábnyomot, amely segíti a hatékony felderítést, amely közel 100 százalékos.

Az aukciós portál közleménye szerint naponta több ezer terméket töltenek fel a felhasználóik a piacterekre, ezeket a feltöltés pillanatában nem tudják befolyásolni. Ugyanakkor a Vatera biztonsági rendszere folyamatosan monitorozza a felkerülő termékeket, és minden lehetséges eszközzel segíti a biztonságos kereskedést. A Vatera korlátozza a törvénybe ütköző aukciók feltöltését, és mivel a tényleges adás-vételben nem vesznek részt, a tranzakciók törvényességéért az eladó vállalja a felelősséget. Amennyiben olyan felhasználói tevékenységet észlelnek, amely esetleges visszaéléssel lehet kapcsolatos, a felhasználóval szemben megteszik a szükséges lépéseket.

A Vatera a felhasználók ismereteinek bővítése mellett a portálok biztonsági rendszereinek továbbfejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet, melyre éves szinten több tízmillió forintot fordítanak. A csalások megelőzése érdekében  az e-kereskedelem hazai piacán egy önálló, több főből álló biztonsági csapatot is foglalkoztatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!