szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre nagyobb problémát okoz a hazai IT-szektorban is a frissen végzett diplomások elvándorlása, ami miatt beruházásoktól is eleshet Magyarország - írja a Világgazdaság.

Jelentősen megugrott az elmúlt egy-másfél évben a pályájukat külföldön kezdő magyar mérnökök száma - közölte a VG.

A Telenor egy közelmúltban publikált felmérése szerint például jelenleg a végzős hallgatók 38 százaléka dolgozna szívesebben külföldön, mint itthon, több, mint nyolcaduk pedig már konkrétan meg is szervezte külföldi munkavállalását.

A legtöbben Németországban, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Svájcban vagy Ausztriában szeretnének dolgozni, és bár a felmérésbe bevont válaszadók többsége úgy nyilatkozott, hogy előbb-utóbb visszatérne, hazánkba, közel harmaduk öt évig biztosan a határon túl élne, 10 százalékuk pedig végleg külföldön telepedne le.

A tendencia azért lehet kissé meglepő, mert az informatikusok jellemzően itthon is jól keresnek, azaz a hazai és a nyugati bérek között különbség sokkal kisebb, mint más szakmákban, ahol a tömeges elvándorlás gondot okoz - mondta a VG-nek Vinnai Balázs az IND Group ügyvezető igazgatója, aki egyben az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások (IVSZ) Szövetségének elnökségi tagja.

Ráadásul a folyamat folyamatosan gyorsul, ami az informatika területén azért jelenthet még más területekhez képest is nagyobb problémát, mert míg például közgazdászból, jogászból, és orvosokból is túlképzés van hazánkban, addig mérnökből kevesebb friss diplomás kerül ki a munkaerőpiacra, mint amennyire az IT-ágazat cégei igényt tartanának - tette hozzá az IVSZ elnökségi tagja.

Az elvándorlás megállítása akár nemzetgazdasági szempontból is fontos lehet, hiszen a multinacionális technológiai cégek a régiós országok közül minden bizonnyal azokban hoznak létre központokat a megszűnő indiai létesítmények helyett, ahol rendelkezésre áll a szükséges humán erőforrás.

Az elvándorlás okozta problémákat felismerve idén nyáron az IVSZ létrehozott egy munkacsoportot a kedvezőtlen tendencia megfordítására. A csoport elsődleges célja, hogy meggyőzze a fiatalokat: itthon is vannak lehetőségek az IT-szektorban, amely nem mellesleg az egyik leggyorsabban fejlődő ágazat Magyarországon - írta a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!