szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bulgáriában népszavazás lesz az ország tervezett új atomerőművéről. A kérdésről januárban kérdezik majd meg a választópolgárokat, az ügyet ugyanakkor politikai játszmára használja fel a kormány és az ellenzék is.

Bulgáriában januárban népszavazást tartanak arról, hogy létesüljön-e az országban újabb atomerőmű. A kérdés ugyanakkor teljesen átpolitizálódott, mivel az ellenzéki szocialisták (BSP) elengedő aláírást gyűjtöttek össze egy referendumhoz, ezzel is demonstrálva erejüket a jövő évi parlamenti választások előtt - írja a Financial Times feltörekvő piacaival foglalkozó blogja, a beyondbrics.

A balkáni államban már az 1970-es évek óta téma a Belene-projekt, az erőművet az 1980-as években kezdték el építeni, de később egészen 2008-ig parkolópályán állt az építkezés. Akkor azonban a BSP által dominált bolgár kormány az orosz Atomsztrojexportot bízta meg a folytatással. A már jobboldali vezetésű bolgár kabiner ugyanakkor 2012-ben úgy döntött, hogy eláll a 2 ezer megawatt teljesítményű erőmű felépítésétől, arra hivatkozva, hogy nincsenek nyugati befektetők. Az oroszok ugyanakkor 1 milliárd dollárt követelnek Bulgáriától a projekt törlése miatt kompenzációként.

A bolgár kormány viszonylag jelentős népszerűségvesztést volt kénytelen elkönyvelni a növekvő áramárak és a magasabbra kúszó munkanélküliség miatt, így egy költséges beruházás - 4-10 milliárd eurós a projekt becsült költsége - megvalósítását sok választó nem nézi jó szemmel.

A szocialisták igyekeztek is kihasználni ezt az alkalmat, és összesen 545 ezer aláírást gyűjtöttek össze, mellyel demonstrálni igyekeznek azt, hogy újra képesek tömegeket megmozgatni. A kormánypárt is ügyesen lavírozik, el tudták azt érni, hogy a népszavazásba ne kerüljön bele a Belene név, a bolgár polgárok csak arról szavaznak majd, hogy megvalósuljon-e egy új atomerőmű megépítése (az országban már működik egy másik atomerőmű, aminek bővítése is terítékre kerülhet). A népszavazás kimenetele egyelőre igencsak kérdéses, elsősorban azért, mivel a bolgárok 40 százaléka nem is hallott arról, hogy népszavazás lesz, így az eredményességi küszöb ingatag lábakon áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!