szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatalmas médiaérdeklődés övezi a volt horvát miniszterelnök, Ivo Sanader keddi ítélethirdetését Zágrábban. Sanadert azzal vádolják, hogy 10 millió euró kenőpénzt fogadott el azért a Moltól, hogy ennek fejében a magyar olajcég irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett. 300 újságíró gyülekezik a bíróság előtt.

Több mint 300 újságíró gyülekezik egy zágrábi bíróság előtt, akik mindannyian a korábbi horvát kormányfő, Ivo Sanader ítélethirdetésére várnak - írja az index.hr. Zágrábban kedden hirdet ítéletet első fokon a megyei bíróság Ivo Sanader egyesített korrupciós perében, amelyben a volt horvát kormányfőt háborús nyerészkedéssel és kenőpénz elfogadásával vádolják. A volt horvát kormányfő 9 óra 30 perc körül már meg is érkezett a bíróságra.

A tavaly novemberben kezdődött perben a horvát ügyészség korrupció és szervezett bűnözés elleni irodája (USKOK) azzal vádolja Sanadert, hogy 1994-1995-ben, még külügyminiszter-helyettesként mintegy félmillió euró jutalékot fogadott el a Hypo Alpe Adria banktól azért, hogy Horvátország az osztrák pénzintézettől vegyen fel kölcsönt csaknem 10 millió euró értékben, illetve lehetővé tette a bank terjeszkedését Horvátországban. A vád itt háborús nyerészkedés.

A másik vádpont szerint a volt kormányfő a magyar Mol olajipari társaságtól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a Mol irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett - a veszteséges gázüzletág kivételével. Sanader kategorikusan tagadta a vádat, és többször is elismételte az eljárás során, hogy nem kapott pénzt a Moltól.

A tárgyalás során mintegy 70 tanút hallgattak meg. Sanader kategorikusan elutasította a vádakat, és azt állította, hogy politikai üldözés áldozata.

A horvát kormány és a Mol között korántsem felhőtlen a kapcsolat. Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját korábban azzal vádolták meg, hogy 10 millió euróval vesztegette meg Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnököt, hogy a magyar vállalat így jusson irányítói pozícióhoz az INA-ban. Áldott Zoltán ellen pedig az INA felügyelőbizottságának horvát tagjai fogalmaztak meg kritikus levelet pár hónapja. Akkor a horvát kormány is arra az álláspontra helyezkedett, hogy rendezni kell a felügyelőbizottságon belüli helyzetet és kezdeni kell valamit azzal is, hogy a testületben "nyilvánvalóan hiányzik a horvát tagok iránti tisztelet".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!