Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Továbbra is erős reálgazdasági érvek szólnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris enyhítési ciklusának folytatása mellett, tartós forintgyengülés esetén azonban leállhat a kamatcsökkentési folyamat - jósolták hétfőn londoni pénzügyi elemzők.
Daniel Hewitt, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza hétfői helyzetértékelésében a hazai piaci bizalomvesztés vagy az erősödő globális kockázatkerülés okozta tartós forintgyengülést nevezte a legfőbb olyan kockázati tényezőnek, amely véleménye szerint útját állhatja a további magyarországi monetáris enyhítésnek.
A Barclays szakértője szerint a forint "valamelyes" gyengülése jól jöhet a magyar gazdaságnak, mivel javítja a versenyképességet, ám a háztartások és a vállalati szektor gyenge pénzügyi mérleghelyzete korlátot szab a magyar gazdaság árfolyamveszteség-tűrő képességének. Mindemellett a forintgyengülés a hazai össztermékhez (GDP) mért szuverén devizaadósság-rátát is emelné. Hewitt szerint mindazonáltal "erőteljesnek tűnnek" a jegybanki kamatcsökkentések folytatása mellett szóló érvek. Az infláció meredek ívben lassul, és 2013-ban 4 százalék alá kerülhet az éves ütem.
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció alapján a jegybanki reálkamat most már pozitív tartományban van, az előrejelzett inflációs ütemhez mérve pedig kifejezetten magas, miközben a gazdaság növekedési jelzőszámai gyengébbek a korábban vártnál - fejtegette a Barclays vezető londoni elemzője.
Hewitt hangsúlyozta ugyanakkor azt a véleményét is, hogy ha az enyhítési lépések a piac megítélése szerint idő előttinek bizonyulnak - aminek kockázatára a monetáris tanács három belső tagja rendre felhívja a figyelmet -, és ez forintgyengüléshez vezet, akkor az MNB "védelmi jellegű lépésekre" kényszerülhet.
Ugyanerre a lehetőségre más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet. A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai az MNB jövőbeni kamatpályájáról összeállított legutóbbi előrejelzésükben megerősítették, hogy jelenleg érvényes prognózisuk szerint az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat valószínűleg egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió valamilyen formájú felbomlása. A piaci hangulat ezzel járó romlása új IMF/EU-megállapodás hiányában a ház szerint akár védelmi jellegű kamatemelésekre is rákényszerítheti az MNB-t a tőkekiáramlás mérséklése végett. A cég jelenlegi várakozása ezek alapján az, hogy jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ám ezeket később várhatóan vissza kell majd fordítani. A Capital Economics mindezt egybevetve azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6,00 százalékon lesz. Mindazonáltal nem ez a konszenzusos előrejelzés a londoni elemzői közösségben. A széleskörű citybeli várakozás az, hogy az MNB alapkamata jövőre 5,00-5,25 százalékig csökken.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.