Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Úgy hírlik, hamarosan a menzáknak is előírhatják, hogy börtöncégektől vásároljanak húst, zöldséget. Akciós csirkét már csomagoltak elítéltek hazai áruházláncok számára, sőt iskolai csontvázak is készülnek efféle üzemekben.
„Már teszteltük, hogyan tudnánk több műszakban gyártani, annyira megnőtt a rendelésállományunk. A napokban szállítottunk száz darab öltözőszekrényt a Terrorelhárítási Központnak” – mondta a HVG-nek Baranyai Géza százados, a budapesti Kozma utcai börtön falai közt működő BUFA Kft. faipari osztályának vezetője. A jókora műhelycsarnokban a HVG látogatása idején nagyjából huszonöten szorgoskodtak, rabok és őrzőik idilli békességben. A megmunkálás vadonatúj CNC-esztergagépen történt. „Két informatikus is van a fogvatartottak között, őket tanítottuk be, így újabb szakmával szabadulnak majd” – fűzte hozzá Baranyai.
Jogszabály kötelezi a rabokat arra, hogy dolgozzanak, noha az elítéltek felének jut csak munka. Az utóbbi tíz hónapban mindenesetre javult a büntetés-végrehajtási intézmények aktivitási rátája, mivel tavaly július óta a rendvédelmi és a kijelölt államigazgatási szerveknek, az idei év elejétől pedig az állami fenntartású kórházaknak és szociális intézményeknek is kötelező bizonyos termékeket, szolgáltatásokat a 12 börtöncég valamelyikétől megrendelniük. A százezer forintot meghaladó megrendelések esetén a büntetés-végrehajtás központi ellátószervétől kell ajánlatot kérniük. Ez alól csak akkor kaphatnak felmentést, ha találnak olyan vállalkozást, amelyik a börtöncégnél 20 százalékkal olcsóbban szállít.
A börtönvállalkozások a közbeszerzéseknél is előnyt élvezhetnek: ha árbevételük legalább 80 százaléka állami megrendelésből származik, nincs szükség pályáztatásra. Más olvasatban ez annyit tesz, hogy drágábban szállíthatnak, mint civil riválisaik. Miközben a kórházigazgatók a 20 százalékos felár miatt panaszkodnak, Varga Valéria, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) gazdasági és informatikai parancsnokhelyettese azt mondja, a rendelkezés egyes területeken le is szoríthatja az árakat. „A rendőrségi egyenruhák darabját korábban 47 ezer forintért vásárolták, most az egyik börtöncég 27 ezerért varrja őket” – példálózott.
A rabok, ha lehet, keressék meg saját fogva tartásuk költségeit – ez a cél motiválja a börtöncégek felfuttatását. Az előzetes fogvatartottakkal együtt 17,5 ezren vannak rács mögött, ellátásuk közel 40 millió forintot igényel naponta. Korábban a külső bérmunka-megrendelések domináltak, amelyek főleg a kiváltságos megbízóknak hoztak hasznot, de máris érződik a szabályváltozás hatása. A tucatnyi börtönvállalkozás árbevétele tavaly 6 milliárdról 9,7 milliárd forintra nőtt, nyereségük csaknem megduplázódott. A közintézményeknek való szállításból adódó bevételeket a tavalyi 2,6 milliárdról az idén 3 milliárd forint fölé próbálja feltornázni a BVOP. Például a kórházak jóvoltából, amelyek megkezdték a tárgyalásokat, hogy a budapesti Venyige utcai objektumban mosassák a szennyest. Hamarosan tovább tágulhat a megrendelők köre; a HVG információi szerint még az iskolai konyhák üzemeltetőit is arra kötelezhetik, hogy a rabok által felnevelt baromfiból, sertésből vásároljanak.
Az aktivitás fokozása végett a BVOP az elmúlt egy-két évben jelentős beruházásokat hajtott végre cégeinél, tavaly összesen 1,5 milliárd, az idén 1,8 milliárd forint értékben. A napokban indul a próbaüzem a baracskai Annamajori Mezőgazdasági Kft. új pékségében. „Most a baracskai és a székesfehérvári börtön 1300 lakóját látjuk el, a bővítés után szeretnénk a rendvédelmi szerveket is kiszolgálni pékáruval” – utalt a rájuk osztott feladatra a HVG-nek Hirják András ügyvezető igazgató. A Venyige utcában nemrég új zöldségfeldolgozót avattak, Állampusztán pedig vágóhíd kialakítására fordítják a 2011-es 600 millió forintos nyereség felét.
A börtönvállalkozások uniós forrásra is pályázhatnak, a balassagyarmati Ipoly Cipőgyár Kft. nemrég nyert el 100 millió forintot, amelyből – saját erővel és bankhitellel kiegészítve – speciális gumitalp készítéséhez szükséges gépet vásárolt. A júniusi próbaüzem után Magyarországon egyedül ez a cég tud majd a honvédségi előírásoknak megfelelő, strapabíró bakancsot gyártani. A legmagasabb foglalkoztatottságot e nélkül is az Ipoly tudja felmutatni, hiszen évek óta több tízezer pár félcipőt és bakancsot szállít a rendvédelmi szerveknek, sőt volt olyan év, hogy a MÁV-tól is 40 ezer párra kapott megrendelést. „Nálunk a munkára foghatók 75-80 százaléka dolgozik” – mondta a HVG-nek Nemszilaj Sándor ezredes, a cipőgyár ügyvezető igazgatója.
A munkakörülmények javítására a korábbi bérmunkákból nem mindenütt jutott elegendő pénz. A Kozma utcai műhelycsarnok például több ponton erősen beázott, Annamajorban pedig megfelelő hűtőkapacitás híján felhagytak a gyalult tök csomagolásával, és inkább mézet készítenek, igaz, egyelőre saját ellátásra. De a 200 hektáros termőföldön nevelt tök így is népszerűnek bizonyult – halloween idején a Spar és az Auchan polcain.
Egyre többen látnak fantáziát a bérgyártatásban, ami a nyomott börtönbérek miatt olyannyira olcsó, hogy tetemes versenyelőnyt jelent a civil vállalkozásokkal szemben. A Kozma utcában fogva tartott 170 elítélt több mint fele az üzemcsarnok emeleti részén sziszifuszi munkát végez – az országos minimálbér harmadáért. Az egyik műhelyben világító reklámtáblákat, étlaptartó szekrényeket hegesztenek, az interneten fellelhető bérleti szerződés szerint a Kousal Sign-International Kft. a 3 ezer négyzetméteres területért ugyanennyi eurónyi havidíjat plusz rezsit és munkabért fizet. Egy másik teremben leszerelt villanyórákat szednek szét újra felhasználható alkatrészekre, egy harmadikban csontvázakat rakosgatnak össze. A ma már főként exportra termelő, az egykori Tanért német tulajdonú utódvállalata, a 3B Scientific Kft. szállítja ide évek óta a műanyag csigolyadarabokat, ezeket itt egyenként lecsiszolják, színesre pingálják, majd gerincoszloppá fűzik fel.
A megbízók a jogszabályi fogvatartott-munkadíjat akkor adják meg, ha a dolgozók 100 százalékra teljesítik a normát. „Némileg igazítanunk kellett a teljesítményelvárásokon” – árnyalta a képet Baranyai. „Itt nem nagyon van idő arra, hogy egymással beszélgessenek” – magyarázza a szürreális látványt nyújtó műhely szokatlan csendjét az egyik őr. „A mai átlagteljesítmény 84 százalékos, de van, aki 110 százalékot is megcsinál” – mondják a műszakvezetők. Ennél többre nyilván senki sem törekszik, nehogy a cég megemelje a normát. Ahhoz, hogy az elítélt a saját költségeit kitermelje, legalább 33 százalékos teljesítményt kell nyújtania, aki ennyit sem teljesít, azt inkább visszaküldik a zárkába.
Nyolc külsős vállalkozás foglalkoztatja a rabokat a szegedi Nagyfa-Alföld Kft. szántóföldjein, ahol évi 35-40 ezer pulykát hizlalnak. A szárnyasokat a hipermarketekben Gallfood Kft. feliratozással lehet megvásárolni. Két vállalkozás hazai kereskedelmi láncoknak csomagoltat a börtönben – nem csak magyar – csirkehúst. Egyikük, a dominikai G.B.R. Trade Ltd. tulajdonában álló Plusz Tranzit-Húsker Kft. is innen szállította a CBA születésnapi akciója keretében extraalacsony áron kínált „hazai” portékát.
A börtönök manapság egyre népesebbek, a politikusok és a cégvezetők némelyike pedig vérszemet kapott. A fővárosi önkormányzat a szelektív hulladék kezelését bízná rabokra, ennek jegyében nemrég tesztelték, hogyan boldogulnának a műanyag flakonok kupakjaival. A hulladékgazdálkodással sok fogvatartottat lehet egy időben foglalkoztatni, éspedig bármiféle képzettség nélkül. Alföldi rabok nevelték fel azokat a kislibákat is, amelyeket a polgármesteri hivatalok igényelhettek, hogy a segélyezettekkel hizlaltassák fel őket.
G. TÓTH ILDA
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.