Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A kormány korábban több százmilliárdos megtakarítást remélt az államadósság kamatkiadásainak csökkentésétől, ehhez képest 2012-ben soha nem látott szintre emelkedtek. Az IMF-megállapodás meghiúsulása miatt a kormány most már inkább felvállalja a magasabb adósságszolgálatból eredő terheket.
A kedden megjelent államháztartási adatok szerint, tavaly 1202 milliárd forintot költött az állam kamatkiadásokra, ami 100 milliárdos növekedést jelent 2011-hez képest. Eredetileg 1065 milliárd szerepelt a tervekben, vagyis 137 milliárddal csúszás volt a tervekhez képest, de pontosabb képet ad, ha a nettó kamatkiadásokat vesszük figyelembe, így 50 milliárdos az eltérés. Mivel a kormány 98 milliárdos kamatkockázati tartalékkal számolt, ez nem borította fel a költségvetést – derül ki a Portfolio elemzéséből.
A kormányzati ciklus elején nagy reményeket fűztek a kamatkiadásokon elérhető megtakarításokhoz, az első Széll Kálmán tervben hihetetlen tehernek minősítették a kamatterheket, ami meg is állja a helyét, hiszen – hasonlítás képpen – hatszor nagyobb a társasági adóból származó bevételnél, eléri az áfabevételek közel felét és több mint a személyi jövedelemadó 80 százaléka.
A kormány azonban ezt nem kudarcként éli meg, hanem a szabadságharc áraként hivatkoznak rá. A kamatterhek csökkentéséhez arra lenne szükség, hogy a magyar állam olcsóbban jusson forráshoz, de úgy tűnik már nem is épít a kamatkiadások jövőbeli csökkenésére, mivel a 2013-as költségvetésbe 1240 milliárd forintos kamatkiadást tervezett be. Ennek oka, hogy a tavaly magas kamattal vette fel a hiteleket, illetve hogy a 2008-as IMF-hiteleket magasabb árú hitelekkel pótolja az állam.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.