szerző:
Nagy Gergő
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Beszáll az állam az influenza elleni oltóanyaggyártásba. A szorult pénzügyi helyzetben lévő Omninvest segítségére siető kormányzat gyökeres fordulatot hajt végre: korábban még vizsgálatot indított a cég ellen, és kifogásolta az offshore hátterét. Ma pedig az állam menti meg, a nyugatinál olcsóbb oltóanyagok megtartása reményében.

Közös céget alapít az állami Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) az Omninvest influenza-vakcinagyártó céggel. A Népszabadság értesülései szerint a kormány rábólintott Balog Zoltán humánminiszter javaslatára, így a nemzeti vagyonkezelő és a jelenlegi gyártó, az Omninvest közös céget alapít, amelyben az államnak többsége lesz. A lap szerint vizsgáltak egy új oltóanyagbázis létrehozásának lehetőségét is, de az legalább 3-4 milliárd forintba került volna.

A hír jelentős fordulatot tükröz a kormány hozzáállásában ahhoz képest, amit mindeddig kommunikált. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) 2010-ben vizsgálatot indított annak a kétmilliárdos állami támogatásnak az ügyében, melyet a cég egyik leányvállalata, az Omninvest Development Kft. kapott még az első Gyurcsány-kormánytól a madárinfluenza (H5N1) elleni oltóanyag tömeges előállítására alkalmas gyártástechnológia kifejlesztésére. A Fidesz a céget már ellenzékben is hevesen támadta annak ciprusi, offshore tulajdonosa miatt. A második Orbán-kormány elszámoltatási kormánybiztosa, Papcsák Ferenc vizsgálatot követelt, a Kehi pedig feljelentést tett az ügyben. A nyomozás lassan már három éve folyik, de még egyetlen gyanúsítottat sem hallgattak meg.

Az Omninvest időközben kamatokkal együtt visszafizette a kétmilliárdos támogatást. A cég arra hivatkozott, hogy meg kívánja őrizni a több száz munkahelyet, és nem akarja abba a helyzetbe hozni a magyar államot, hogy "konfrontálódnia kelljen az Európai Unióval a pályázati kifizetések elszámolása során". Ehhez azt kell tudni, hogy 2008-ban az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatósága vizsgálatot indított, miután felmerült a gyanú, hogy a cég támogatása sérthette az uniós versenyjogi szabályokat.

Padlón a cég?

A kétmilliárd forint visszafizetése érzékenyen érintette a vállalatot, mivel a madárinfluenza ellen kifejlesztett oltóanyag külföldi terjesztése nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, a fejlesztésre viszont a pénz jelentős részét elköltötték.  Ez a történet megroppantotta a céget, a helyzet odáig fajult, hogy korábbi lapinformációk szerint az állam már 2011 őszén átvette volna a céget.

Influenza elleni oltóanyag - 1,3 millió fős kiszerelésben
Túry Gergely
Masszívan veszteséges cégek
Az Omninvest Oltóanyag-termelő és Kutatásfejlesztő Kft. az Opten céginformációs adatbázis szerint 2009-ben még 8,2 milliárd forintos árbevételt ért el, mérleg szerinti eredménye pedig 748 millió forint volt. Az árbevétel 2011-re 2,1 milliárd forintra csökkent, az eredmény pedig -671 millió forint lett – vagyis masszívan veszteségessé vált a cég. Hasonló a helyzet az Omninvest Development Kft.-vel, az oltóanyagtermelő "leányával" is: a cég 2009-ben még 1,35 milliárdos árbevételt ért el 872 milliós eredménnyel, ez 2010-re 320 millió forint illetve -3,2 milliárd forint lett. 2011-ben a vállalat pedig nem is bonyolított le semmilyen értékesítést, a mérleg szerinti eredménye viszont -268 millió forint volt.

A cég ráadásul annyira rossz pénzügyi helyzetben van, hogy 2011 végére csak az állami közbeavatkozás mentette meg: az Omninvestnek a 2012-es vakcinák legyártásához finanszírozási előleget kellett kérnie az államtól. A oltóanyaggyártónak pedig biztos lenne a piaca: 2004-ben a Medgyessy-kormány 15 évre szóló kizárólagos szerződést kötött a céggel. A közbeszerzés elmaradását akkor a nemzetgazdaság védelmével indokolták. Ezt tette egyébként az első Orbán-kormány is, amikor 2002-ben évi 1,3 millió oltóanyagra szerződött le a céggel. 2005-ben egy oltóanyag 945 forintba került, vagyis közel 1,3 milliárdos megrendelést kapott a cég az államtól, amiből térítésmentes oltást kaphattak az arra jogosultak.

Az oltóanyaggyártást jól ismerő szakértő forrásunk szerint ma már 1500-2000 forintért állít elő egy oltóanyagot a vállalat. Ez az ár nemzetközi szinten még mindig versenyképesnek mondható – a nyugati cégek 15 euróért állítanak elő egy vakcinát. Ráadásul a magyar gyár termékei az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által engedélyezett endotoxin-tartalomnak mindössze 33-ad részét tartalmazzák, és ugyanolyan hatásosak, mint a más eljárással készülő nyugati vakcinák.

A cég pénzügyi adataiból jól látszik, hogy összevetve az oltóanyagonkénti árat a megrendelt darabszámmal, az államé a megrendelések döntő többsége. Mivel szinte kizárólag a hazai piacra dolgozik, hiába van biztos állami megrendelésállománya 2019-ig, a cég plusz kereslet híján képtelen kigazdálkodni a visszafizetés miatti kétmilliárdos hiányt.

Miért is kell nekünk ennyire egy oltóanyaggyár?

Az iparágat közelről ismerő forrásunk szerint a korábbi kormányzatok egyáltalán nem terveztek közös céget alakítani az Omninvesttel. A mostani kormány viszont rájött, hogy a 2 milliárdos támogatás visszafizettetésével "beborították" a vállalatot, amely mellesleg jó minőségű oltóanyagot állít elő, a vetálytársaihoz képest olcsóbban. Ha a kormány a közeljövőben is el akarja látni a lakosságot olcsó oltóanyaggal, akkor nem maradt más választása, mint beszállni a cégbe, fejtette ki forrásunk.

A magyar védőoltás olcsóbb, mint a nyugati
Túry Gergely

Márpedig ha nem lép a kormány, akkor a csődeljárás vagy végelszámolás jöhet. Esetleg hazai vagy nemzetközi befektető szállhatna be: előbbiről nem tudott forrásunk, a nemzetközi befektetőknél pedig kérdéses lehet, hogy milyen indokkal vennék meg a céget. Ha csak piacszerzési indokkal vásárolnák meg a vállalatot, akkor később be is zárhatják a céget, ami semmiképpen sem lenne üdvözlendő, mondta forrásunk. A kormány a közös cégalapítással szerinte csak a saját korábban elkövetett hibájára reagál. "Lehet itt oligarcházni, offshore-lovagozni, és ennek megfelelően cselekedni, de akkor számolni is kell a következményekkel, ami ebben az esetben nem történt meg" – tette hozzá forrásunk.

Az egészségügy területét jól ismerő másik szakértő szerint stratégiai jelentősége van az Omninvest és a kormányzat közötti megállapodásnak. Szerinte célszerű a meghatározott stratégiai vakcinákat az állam által biztosított és kontrollált helyről beszerezni, mivel így az esetleges igények kielégítésében az állam az első helyen szerepel. A madár- és sertésinfluenza-járvány idején a WHO felhívta arra a figyelmet, hogy az államoknak igyekezniük kell, hogy saját forrásból tudják megoldani az oltóanyag előállítását. "Ha bekövetkezik egy pandémia, akkor a nagy gyártók nem a kisebb méretű országok, mint például Magyarország igényeit fogják először teljesíteni, így csak később kerülhetünk sorra" – hangsúlyozta a szakértő. Ez pedig komoly kockázatokat rejt magában: ilyenkor jól jöhet egy saját oltóanyaggyártó. Ugyanakkor van egy másik vetülete is az ügynek a szakértő szerint: ez pedig az, hogy az Omninvesttel kötendő üzlet beleillik a mostani kormányzat gazdaság-centralizáló törekvéseibe.

A tulajdonosokról most sem lehet sokat tudni

Lapunk megkereste az Omninvestet is, hogy választ kapjunk arra, pontosan miért döntöttek az állammal történő közös cégalapítás mellett, mi lesz az új vállalat feladata és hogy mennyiben segítheti hozzá új megrendelésekhez a közös cégalapítás az Omninvestet. A cég szóvivője, Németh Zsolt megkeresésünkre írásban annyit közölt, hogy "a megfogalmazott kérdésekre nem tudnak választ adni".

Ma se tudni, kik állnak az Omninvest mögött

A cégben 2010-ben zajlott le egy tulajdonosi átalakulás. Az Omninvest honlapja szerint 5 magyar magánszemély, erdélyi székhellyel alapított vállalkozás tulajdonába került az Omninvest 100 százaléka. "Az erdélyi székhelyválasztást egy olyan kiemelkedő biotechnológiai projekt indokolja, amelynek az Omninvest aktív kezdeményezője és közreműködője kíván lenni", áll a cég közleményében. A hvg.hu meg szerette volna tudni, hogy pontosan kik a nagyváradi Fluart Srl – az Omninvest új tulajának – tulajdonosai. Kérdésünkre az Omninvesttől ugyancsak azt a választ kaptuk, hogy "a megfogalmazott kérdésekre nem tudnak választ adni". Az oltóanyaggyártó korábbi tulajdonosai között volt azonban egy liechtensteini – később svájci – bejegyzésű vállalat, majd jött a nevezetes ciprusi cég, a Sumpter Pharmaceuticals Ltd., amely mögött a HVG információi szerint magyar magánszemélyek álltak, ketten állambiztonsághoz kötő nyugdíjasok, a harmadik az egészségügyi igazgatásban dolgozott korábban. Azt azonban most sem sikerült megtudni, hogy ki is az az 5 magyar magánszemély, mely jelenleg egy erdélyi cégen keresztül birtokolja az Omninvestet. Az Opten adataiból ugyanakkor kitűnik, hogy Nagy Dezső Attila, a cég ügyvezetője is tulajdonos az Omninvest Development Kft.-ben. Az Omninvestnek egyébként debreceni cégekben is van érdekeltsége, ami közel van Nagyváradhoz.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!