szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Demján Sándor aggódik amiatt, hogy a hazai gazdaságpolitika nem kedvez a beruházásoknak és nem a gazdasági növekedésre helyezi a hangsúlyt. A TriGranit elnöke, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke a Vas Népe Online interjújában azt mondta, az államadósság csökkentéséből nem lesznek új beruházások.

Demján Sándor hiányolja a hazai gazdaságpolitikából azt, hogy nem a gazdasági növekedésre helyezi a hangsúlyt és nem látja a növekedést serkentő kormányzati intézkedéseket, amely szerinte oda vezethet, hogy a bevételek elmaradásával továbbra is nyomás nehezedik majd a költségvetésre – derül ki a TriGranit elnökének és a VOSZ vezetőjének a Vas Népe Online portálon megjelent interjújából.

"Megítélésem szerint a gazdaságban a termelő beruházásokat kellene preferálni, hiszen csakis ezek a tevékenységek eredményeznek új értéket, járulhatnak hozzá a költségvetés bevételi oldalához, és mindenképpen ily módon teremthetünk új munkahelyeket, amelyek enyhíthetik a családok gondjait és növelhetik a belső fogyasztást" – mondta Demján Sándor az interjúban.

"A termelő beruházások hosszabb távra, tehát stratégiai értelemben járulnak hozzá a gazdaság szerkezetének átalakításához és a bevételek növeléséhez. A gazdaságpolitikával kapcsolatos legfőbb aggodalmam, hogy nem preferálja a beruházásokat, s nem a növekedésre helyezi a fő hangsúlyt" – tette hozzá.

Demján felidézte, hogy az elmúlt évben a gazdaság recesszióban volt, de szerinte eredménynek kell tekintetni, hogy a költségvetés hiánya a meghatározott szint alatt maradt, és "így joggal számíthatunk az EU túlzottdeficit-eljárásának a megszüntetésére". A TriGranit elnöke szerint mind válságkezelésre, mind pedig konszolidációra szükség van. Hozzátette, figyelembe kell venni, hogy az egész unió válságban van, ami előre kiszámíthatatlan hatással lehet a magyar gazdaságra.

"Talán sikerül a hiányt kordában tartani, s az infláció tekintetében is csökkenést feltételezünk, de nem láthatóak a növekedést serkentő kormányzati intézkedések, így továbbra is borúlátó vagyok a tekintetben, hogy a magyar gazdaság már ebben az évben elindul egy növekedési pályán. Márpedig a gazdasági növekedés hiányában nem számolhatunk a bevételek emelkedésével, így továbbra is nagy nyomás nehezedik majd a költségvetésre" – mondta az interjúban.

Arról is beszélt, hogy kizárólag a termelő beruházások eredményeznek új érték előállítást, és ezen keresztül növekedést. "Az új beruházások korszerű eljárásokat és eszközöket honosítanak meg, tehát hozzájárulnak a versenyképességünk erősítéséhez. Bővítik a foglalkoztatást, ezen keresztül csökkentik a munkanélküliséget, s természetesen erősítik a költségvetés bevételi oldalát."

Ha van gazdasági növekedés, a növekvő bevételekből lehet a további növekedést és az államadósság csökkentését is finanszírozni – tette hozzá. "Visszafelé ez nem működik: az államadósság csökkentésével javíthatjuk a pozíciónkat, de abból nem lesznek új beruházások, s nem lesz növekedés sem, a versenyképességünk sem javul" – közölte.

Demján az interjúban arról is beszélt, hogy a közmunka a munkaerőpiacot közvetlenül nem befolyásolja. "Úgy értelmezem, hogy a kormányzat is szükséges rossznak tartja: a szociális támogatás helyett jobb értelmes, társadalmilag hasznos tevékenységhez kötni a központi kifizetéseket. A vállalkozói szervezetek is foglakoznak az ilyen jellegű foglalkoztatások társadalmi hasznosításának hatékonyabbá tételével" – mondta.

A TriGranit-elnök szerint a kis- és középvállalkozások helyzetének stabilizálása meghatározó és stratégiai fontosságú az ország fejlődése szempontjából. "Véleményem nagyon röviden annyi, hogy a kis- és középvállalatok részére tőkét kell adni, hogy dolgozni tudjanak. A politika feladata pedig az, hogy bátorságot tanúsítva megvédje őket a társadalmi irigységgel szemben: Magyarország jövője érdekében."

A bankokkal kapcsolatban azt mondta, hogy a rendkívüli adók miatt szűkítik a hitelezést. "Ugyanakkor szeretném leszögezni, a bankoknak nem az a fő feladatuk, hogy hitelezzenek, hanem hogy biztonságosan megőrizzék a betétesek pénzét" – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!