Ciprus: a parlament jóváhagyta a bankrendszer átstrukturálását

A ciprusi parlament jóváhagyta péntek este a jegybank bankrendszer átstrukturálására vonatkozó tervezetét, amely a törvényhozás által elfogadott harmadik - egyúttal a leginkább vitatott - intézkedés volt ezen az estén az euróövezeti mentőcsomag megszerzése érdekében.

  • MTI MTI
Ciprus: a parlament jóváhagyta a bankrendszer átstrukturálását

A tervezetet 26 képviselő támogatta, kettő ellene szavazott, 25 pedig tartózkodott. Az átstrukturálás keretében a bajba jutott bankoknál különválasztják a jó kintlevőségeket a kétesektől. Ez különösen a második legnagyobb bankot, a Népbankot (Laiki) érinti. Az intézkedéssel megmentették a Laiki 8000 alkalmazottjának állását, csak néhány száz dolgozótól kell megválnia. 

Ezt megelőzően a parlament nagy többséggel hagyta jóvá a tőkemozgások korlátozását és egy szolidaritási alap létrehozását a bankok újratőkésítésére. A három intézkedés megszavazásával véget ért a parlamenti vitanap. A hétvégén még öt tervezetet kell megvitatni, és szavazni róla. A program legfontosabb része a bankbetétek megadóztatásra vonatkozik, ezt szombaton vitatják meg. Értesülések szerint a javaslat az, hogy a 100 ezer euró feletti betétekre 15 százalékig terjedő egyszeri adót vetnének ki. 

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója részt vesz az eurózóna pénzügyminisztereinek Ciprusról szóló vasárnapi brüsszeli  tanácskozásán - jelentette be pénteken szóvivője. Ezzel megerősítést nyert magának a pénzügyminiszteri találkozónak a terve is, amelyen véglegesíteni akarják a ciprusi pénzügyi válság megoldási módját. A tanácskozás miatt nem utazik el Tokióba José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. Hétfőn kezdődött volna el az EU-Japán csúcstalálkozó.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.