Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A régiós devizákkal együtt nemzetközi hatásokra gyengült a forint pénteken. Az eurót délután négy órakor 295,63 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, szemben a kora reggeli, az előző estivel gyakorlatilag megegyező 293,45 forinttal.
A svájci frank árfolyama péntek délután az előző esti 237,18 forintról 239,38 forintra, a dolláré 227,05 forintról 230,46 forintra, a japán jené pedig 2,2680 forintról 2,2820 forintra emelkedett. Az amerikai foglalkoztatási adat kora délutáni közzétételét követő dollárerősödéssel párhuzamosan a régiós devizákkal együtt gyengült a forint pénteken.
A nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma júniusban az elemzői várakozásokat messze meghaladó mértékben emelkedett az Egyesült Államokban, a munkanélküliségi ráta ugyanakkor nem csökkent. Elemzők a foglalkoztatási adatot a gazdasági növekedés szempontjából egyértelműen kedvezőnek ítélték, viszont a munkanélküliségi rátát illetően úgy vélik, az adatok "nem elegendőnek" ahhoz, hogy a Fed előbbre hozza kötvényvásárlási programjának fokozatos kivezetését.
Az euró 1,2890 dollárról 1,2830 dollárra gyengült az amerikai adatok közzétételét követően, ezzel párhuzamosan az euró jegyzése forintban 294,50-ről 295,50-ra, zlotyban 4,2850-ről 4,3010-re, román lejben 4,440-ről 4,455-re, cseh koronában pedig 24,5860-ról 25,9020-ra emelkedett.
Az euró egyébként is gyengült pénteken az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki bejelentésére, amely szerint a kamatlábakat még huzamosabb ideig alacsonyan tartja. Az euró árfolyama az EKB-kamatdöntés bejelentése előtt csütörtök kora délután még 1,30 dolláron állt.
A péntek délutánra elért 295 forint feletti eurójegyzés nagyjából megfelel az egy héttel korábbi szintnek. A forint jegyzése ezen a héten stabilan alakult, a hét eleje óta a 294-es eurójegyzés mintegy két forintos környezetében ingadozott. Az elmúlt héten a forint a hét eleji 300-as eurójegyzésről péntekre 295-re erősödött.
A mostani héten viszonylag stabilan tartott forintárfolyam megfelelt a bő két héttel ezelőtti, Fed-bejelentés előtti szintnek. A Fed akkori közleménye gazdaságösztönző célú, a pénzügyi rendszer számára bő dollárlikviditást biztosító havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programjának fokozatos kivezetéséről nagy árfolyamesést idézett elő a feltörekvő piaci, valamint kelet-európai régiós devizák körében.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.