szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vesztegetés gyanújával vizsgálódnak a kínai hatóságok a GlaxoSmithKline (GSK), a brit székhelyű multinacionális gyógyszeripari vállalat helyi tevékenységével kapcsolatban – jelentette a kínai média pénteken.

A hatóságok szerint a GSK alkalmazottai kormányzati tisztviselőket fizettek le, gyógyszeripari szervezeteket, alapítványokat vesztegettek meg, kórházakat és orvosokat pénzeltek közvetlenül és közvetve, hogy növeljék eladásaikat, vagy emeljék termékeik árait.

A GSK vezetői részben utazási irodák közbeiktatásával és "projektmenedzseléssel" végezték illegális tevékenységüket. Számlahamisításban, adócsalásban is érintettek. A vizsgált tevékenység jó ideje folyt és sokan érintettek benne. A cég vezetősége közölte, hogy együttműködik a hatóságokkal.

A rendőrség már kihallgatásokat tartott, előterjesztette bizonyítékait, és a gyanúsítottak egy része elismerte bűnösségét – derült ki a közbiztonsági tárca közleményéből, amely "súlyos gazdasági bűncselekményt" említ. A nyomozás helyszínei között említették Sanghajt, illetve a közép-kínai Hunan és Honan tartományokat.

A Global Times című angol nyelvű napilapnak névtelenül nyilatkozó bennfentes azt állította, hogy az iparágon belül sok cég alkalmazza ugyanezeket a módszereket, csak még nem leplezték le őket. Az ilyen esetekre általában úgy derül fény, hogy egy elégedetlen alkalmazott, versenytárs, vagy orvos bejelentést tesz. A vizsgálat valószínűleg nagy összegű bírsággal és egyesek büntetőjogi felelősségre vonásával fog végződni – tették hozzá.

Más nemzetközi gyógyszeripari cégek, mint az Eli Lilly, vagy például a Pfizer ugyancsak reflektorfénybe kerültek az elmúlt években, amikor piaci lehetőségekhez jutásukat nem legális úton igyekeztek elősegíteni. A Global Times emlékeztet, hogy más nagy nyugati cégek ellen is folyt eljárás vesztegetés miatt, köztük volt az IBM, az Avon és az Alcatel-Lucent.

A lap még megállapítja: a nemzetközi gyógyszergyárak egyre növekvő jelentőséget tulajdonítanak a kínai piacnak, és szakmai körökből származó becslések szerint Kína 2016-ra, az Egyesült Államokat követően, Japánt megelőzve, a világ második gyógyszerpiaca lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!