szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érdekes megoldást választott a kormányzópárt, amikor hírügynökségi nyilatkozatban szólította fel a bankokat a devizahiteles szerződések módosítására. Az MNB tulajdonképpen azt is jelezte, az adósoknál milyen mértékű tehercsökkentés lenne "önkéntesen" indokolt.

Nem először van olyan érzésünk, mintha a Fidesz nem igazán lenne tisztában azzal, ki is van kormányon jelenleg Magyarországon – írja Az én pénzem pénzügyi portál. A kormánypárt ugyanis most az MTI-nek küldött el egy nyilatkozatot, melyben felszólítják a bankokat arra, hogy haladéktalanul módosítsák a lakásdevizahitel-szerződéseket úgy, hogy az elfogadható legyen a becsapott, nehéz helyzetbe került magyar családok számára.

A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) ezzel szinte egy időben jelent meg második cikke a devizahitelezésről. Ebben a jegybank munkatársai leírják, a kamatemelések következtében a devizahitelesek törlesztőrészlete átlagosan ötödével nőtt, a bankok így évente 55-70 milliárd forint többletbevételt tudtak elérni. Az MNB cikke szerint további extra pénzt hozott a hiteleknél a folyósításkor és a törlesztésnél alkalmazott eltérő árfolyam. A devizaadósok hitelköltségét a középárfolyamon elszámoláshoz képest ez 0,35-0,45 százalékponttal megemelte.

Elmondható – szólt a cikk összegzése –, hogy a válság előtt megkötött devizaalapú jelzáloghitel-szerződésekben rögzített aránytalan erőviszonyok jelentős hátrányt okoztak, és okoznak jelenleg is a devizaadósoknak. A bankok évente összesen 60-70 milliárd forint többletbevételt tudtak elérni az egyoldalú kamatemelésekkel, illetve az árfolyamrés szélesítésével. Ebből nem nehéz kiszámolni, hogy az MNB legalább 300 milliárd forintot venne el a bankoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!