szerző:
Bogár Zsolt
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Fejenként átlagosan 400 eurót kaphatnak annak a magyar cégnek a munkavállalói, akik három hónapon át fizetés nélkül dolgoztak a Müller Fleisch német húsfeldolgozó birkenfeldi üzemében. Maroknyi csoportjuk hétfő óta az üzem előtt tüntetett, hogy hozzájusson ahhoz, amiért megdolgozott. Mivel a kiküldő cég a megállapodás szerint nem kap egy fillért sem, a tüntetés kisebb létszámmal folytatódik.

Összesen 20 ezer eurót (fejenként nagyjából 400 eurót) szán Németország egyik legnagyobb húsfeldolgozója, a Müller Fleisch GmbH. annak az 50 hentesnek a megsegítésére, akik három hónapon keresztül, március és június között dolgoztak a cég Pforzheim (Baden-Württemberg tartomány) melletti üzemében. A dolgozók bérét a Symplex-Pro Kft, amely kiküldetés keretében kölcsönözte ki a munkaerőt a Müller Fleisch alvállalkozójának, azért nem tudta megfizetni, mert az alvállalkozó nem utalta át a szerződés szerinti vállalkozói díjat.

Hétfő reggel óta a Symplex-Pro Kft képviselői, valamint hentesek és családtagjaik német nyelvű transzparensekkel felszerelkezve kezdtek tüntetni a Müller Fleisch üzeme előtt. Mint állították, Magyarországon már minden lehetőséget kihasználtak: az alvállalkozó hirtelen beszüntette tevékenységét, nem voltak elérhetők. Büntetőfeljelentésüket az ügyben a rendőrség visszautasította, a polgári peres eljárás megkezdéséhez szükséges illeték megfizetésére nincs pénzük, az alvállalkozó  német anyacége ellenben 400 ezer eurós ellenkeresettel fenyegette meg őket. Elkeseredésükben nem láttak más kiutat, a munkavégzés egykori helyén  tüntetésbe fogtak. Azt szerették volna elérni, hogy a Müller Fleisch kényszerítse ki az alvállalkozójánál, hogy kifizessék őket. Vagy legalább jussanak egyezségre valamiféle kártalanításról.

Magyar hentesek tüntetnek a Müller Fleisch üzeme előtt
MTI / DPA / Uli Deck

Hétfőn még simán kidobták őket

A húsfeldolgozó képviselői a magyar „delegációvezetőt” hétfőn néhány perces tárgyalást követően  után még simán kidobták, azzal, hogy ha nem távoznak a parkolóból önként, rájuk hívják a rendőrséget. A helyi sajtó érdeklődése, valamint a német szakszervezeti szövetség (DGB) támogatása viszont elég volt hozzá, hogy a Müller Fleisch már aznap délután moderáltabb hangnemben szólaljon meg. A véleménye alapvetően nem változott: elmondásuk szerint egyszer már fizettek a teljesítésért, kétszer pedig nem hajlandóak ugyanazért a szolgáltatásért fizetni. Azt, hogy mennyit fizettek, hivatalosan nem közölték: nem hivatalos forrásból arról lehetett hallani, hogy 70 ezer eurót utaltak át egy müncheni címre (mely a Gante és Pairan GmbH, az alvállalkozó német anyacégének székhelye lehet). A Gante és Pairan az állítása szerint egy 38 ezer eurós számlával elszámolt: a magyar Symplex-Pro Kft szerint azonban ebbőlcsak 9000 euró érkezett be hozzájuk, ami nagyjából az áfafizetési kötelezettségeiket fedezi. És 300 euró maradt volna 50 munkás bérére.

Az öt kocsival kiérkező tüntetőknek mindössze 39 eurójuk maradt az odautat követően, és a visszútra sincs pénzük. Ennek ellenére adományt először nem akartak elfogadni, mert mint hangsúlyozták, ők csak azért jöttek, amiért megdolgoztak. Járókelők, helyi lakosok adtak nekik kisebb pénzadományokat, a szakszervezeti szövetség helyi képviselői pedig szerveztek szállást a gyerekeknek, valamint ellátást és fürdési lehetőséget valamennyiüknek. Többen nem is készültek hosszas németországi akcióra. Andrási Zoltán, a Symplex-Pro Kft képviselője az első nap után megjegyezte, itt legalább egyhetes tiltakozásra kell felkészülni.

Beindultak a német pártok

Itt még azt írják, hogy a bérüket akarják
MTI / DPA / Uli Deck

A magyar hentesek miatt ugyanakkor már kedden megszólaltak a választási kampányra készülő országos pártok helyi reprezentánsai: Gunther Krichbaum, a kereszténydemokraták helyi országgyűlési képviselője a minimálbér húságazaton belüli bevezetésének szükségességéről szónokolt, a szociáldemokrata Katja Mast pedig a magyar munkavállalók drámai helyzetének gyors megoldására szólított fel. A szociális ügyek szakértőjeként számon tartott Mast arról is beszélt, hogy a törvényhozásnak érdemes lenne elgondolkoznia a fővállalkozó általános felelősségvállalásának bevezetéséről, ami az építőiparban már létezik. És olyan esetekre nyújt gyógyírt, amikor az alvállalkozói lánc valamelyik tagja nemfizetése miatt munkavállalók járnak pórul. Ilyenkor az építőiparban a fővállalkozó már bevonható a kártalanításba.

A megszólalásokból eléggé nyilvánvaló volt, hogy a Müller Fleisch jogilag nem tehető felelőssé az alvállalkozóját érintő jogvitáért, és csak a jóindulatán és főképp a külső nyomáson múlik, milyen megoldás születik. Azt követően, hogy ők is ételadományokat ígértek, elő is álltak egy javaslattal (miközben az mti és a magyar RTL Klub a széles magyar nyilvánosság elé vitte az ügyet). Eszerint adtak volna pénzt – kb. hárommillió forintot - egy magyarországi per lefolytatásának finanszírozására. de mivel Andrási nyilvánvalóvá tette, hogy ez nem megoldás, mert egy per hosszú éveken át húzódhat, és már felszámolás alatt van az a cég, akitől pernyertesség esetén a kártalanítás behajtható lenne, ezt a megoldást elvetették. Ekkor a magyarok megsegítésére érkező német ügyvéd ki is szállt az egyezkedésből.

Húsmaffia – Cikkeink a témában

Húsmaffia: amiről nem szívesen beszélnek – hogyan szerveződik, és mi teszi lehetővé a német húsmaffia működését?

A húsipari kizsákmányolás fellegvárában jártunk – alsó-szászországi riport Németország "húsos fazekáról" 

2 cikkben foglalkoztunk már a Sypmlex-Pro Kft. esetével is: "Húsz órát is kellett dolgozni, miután a lengyelek hazamentek", "300 euró maradt 50 munkás kétheti bérére"

Zsebpénz három hónapra

A szakszervezetek és vállalati ügyvédek közreműködésével végül péntek délelőttre született egy megoldás, amitől a Müller Fleisch azt reméli, hogy elülhet a médiazaj, és a henteseknek is gyorssegélyt nyújt. Eszerint a munkavállalók segítségével összegyűjtik a ledolgozott munkaórákat, és 20 ezer eurót elosztanak teljesítményarányosan a hentesek között. Átlagosan 400 euró juthat így egy munkavállalóra, akiknek egyébként 2000 és 3000 euró közötti munkabér járna. A helyszínen lévő öt hentes közül a hvg.hu információi szerint hárman állítólag elfogadták a javaslatot. Az összeg még valamennyivel kiegészülhet, ha a Symplex-Pro Kft-t végelszámolják, és az állam a bérgarancialapból kifizeti a Magyarországon bejelentett munkavállalókat. A Symplex-Pro Kft 196 ezer eurós követeléséről a megállapodás-javaslat nem vesz tudomást: azt a cég képviselőinek kell érvényesíteniük a bíróságon.

Andrási Zoltán rendkívül elkeseredetten nyilatkozott a hvg.hu-nak a megállapodás bejelentését követően: „300 ezer forintba került, hogy kijöjjünk. A szomszédoktól, barátoktól kértünk kölcsön. Egy fillérünk sincs. A cég ügyvezetője, Takács Mihály milliókat tolt be a cégbe, hogy előfinanszírozza a foglalkoztatás járulékos költségeit, de így is hatalmas tartozásai vannak. Az emberek egy részének a száját betömték 400 euróval, miközben ennek az az ötszörösét-hatszorosát megdolgozták. Ennyiből jó, ha haza tudnak menni, és marad néhány tízezer forintjuk három hónap munka után. Mi ilyen olcsón nem adhatjuk magunkat. Az embereinket ki akartuk fizetni, ötven millióról csak így nem mondhatunk le. Ha kell, egy hónapig itt tüntetünk. Most már csak az jöhet, hogy elvitessenek a rendőrséggel. A polgármesteri iroda visszavette annak a lakásnak a kulcsát, ahol le tudtunk fürödni. Úgy néz ki, úgy döntöttek, ezzel vége.”     

A szakszervezetek álláspontja szerint sajnos ilyen helyzetben ennél többet nem igazán lehet kikényszeríteni. Voltaképp már az is nagy szó, hogy a Müller Fleisch a zsebébe nyúlt. Jogi szempontból ugyanis nem lett volna kötelessége.

Közös közlemény a problémák megoldásáról
A 20 ezer euró "szociális adományt " osztanak ki a pforzheimi német-magyar társaság (DUG-Pforzheim) közreműködésével a magyar dolgozóknak a nekik gyűjtött lakossági adományokkal együtt - áll a Müller Fleisch GmbH-t képviselő ügyvédi iroda, a polgármesteri hivatal és a szakszervezetk pénteken kiadott közös közleményében. "Végig törekedtünk arra, hogy az érintett magyar dolgozóknak a pénzügyi szükséghelyzetükben segítsünk" - mondta Frank Kimmer,  a húsüzem szóvivője.  Ezer euró "előleget" azonnal kifizetnek a magyar henteseknek, hogy hazautazhassanak. Ugyanakkor mindazok a követelések, amelyeket a henteseket alkalmazó alvállalkozó, Andrási Zoltán támaszt a magyarországi Gante & Pairan céggel szemben, továbbra sem teljesültek - jegyezték meg a közleményben.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!